تاریخچه آرپژ

با پیشرفت در مطالعات موسیقی خود، چه از طریق استفاده از گیتار، پیانو یا حتی ویولن، با اصطلاح “آرپژ” مواجه خواهید شد. با استفاده از گام ها و آرپژها در روش نواختن، پیچیدگی و رنگ را به موسیقی خود اضافه می کنید.

این کلمه از “arpeggiate” – یک کلمه ایتالیایی به معنای “نواختن چنگ” یا “روی چنگ نواختن” آمده است. یک نوازنده چنگ نت های MIDI arpeggiator را با کشیدن تک تک سیم های ساز می نوازد و از اینجاست که نام این تکنیک آمده است.

شما می توانید آرپژها را نه تنها روی چنگ بلکه روی انواع دیگر سازها نیز اجرا کنید. این جنبه مهمی برای تسلط بر انواع مختلف سازهای موسیقی و همچنین نواختن ژانرهای مختلف موسیقی است. در این مقاله، به این خواهیم پرداخت که آرپژ چیست و جنبه های متنوع آن کدام است؟

آرپژ در موسیقی چیست؟

با وجود اینکه نت ها نه خوانده می شوند و نه به طور همزمان نواخته می شوند، شنوندگان اغلب توالی نت ها را به گونه ای درک می کنند که گویی یک آکورد تولید می کند. علاوه بر این، هنگامی که نت های گذرا وجود دارند که بخشی از آکورد محسوب نمی شوند، ممکن است این قطعات موسیقی توسط نظریه پردازان موسیقی مختلف به طور متفاوتی تجزیه و تحلیل شوند.

علاوه بر این، این تکنیک برای آهنگسازان موسیقی که برای سازهای تک صدایی که با یک نت در یک زمان سروکار دارند، برای بیان آکوردها و همچنین پیشرفت آکوردها مفید است.

ساز و کار آرپژ

آرپژها درست مانند گام ها، جنبه مهمی از موسیقی هستند که باید در آن تسلط داشته باشید. آنها در انواع مختلف موسیقی از جمله پاپ، موسیقی کلاسیک، متال، راک، بلوز و جاز قابل استفاده هستند.

به عنوان مثال، در موسیقی مانند پاپ، آرپژ گیتار به عنوان همراهی یا آکومپانیمان عمل می کند. بنابراین، به جای نواختن همزمان نت‌های آکورد، می‌توانید نت‌های فردی را به‌طور متوالی از طریق الگوی انگشت گذاری گیتار (انتخاب متناوب) بنوازید که اغلب روی گیتار آکوستیک به کار می رود.

از سوی دیگر، زمانی که از آن در ژانرهایی مانند بلوز، جاز و متال استفاده می‌شود، به‌عنوان یک تکنیک بداهه نوازی به‌جای یک همراهی عمل می‌کند.

ساز و کار آرپژ

شما همچنین می توانید نت های آرپژ گیتار جاز را با یک پیک اجرا کنید و پس از هر بار اجرا صدای آن را قطع کنید تا از ایجاد صدای همزمان جلوگیری کنید (مگر اینکه از نواختن با انگشت استفاده کنید). علاوه بر این، این نوع از آرپژ از شکل آکورد استفاده نمی کند.

صدای آرپژ شبیه چیست؟

همانطور که قبلا ذکر شد، آرپژ نوعی آکورد شکسته است که نت های آن به صورت صعودی یا نزولی نواخته می شوند. حتی اگر نت ها مانند روش سلفژ به طور مستقل خوانده شوند، توالی نت ها را می توان به عنوان یک آکورد در نظر گرفت.

در این مورد، تشخیص نت های فردی برای مغز ممکن است دشوار باشد. در چنین مواردی، بهترین تکنیک برای درک صدای آنها، روش آموزشی سلفژ است.

پیشرفت های آرپژیک به نت های انتخاب شده آکوردها از گام های مینور و ماژور مختلف متکی هستند. بنابراین، بیایید با استفاده از علائم سلفژ، درک بهتری از پیشرفت های آرپژیک ماژور و مینور داشته باشیم.

پیشرفت آرپژهای ماژور در علامت گذاری سلفژ

1 5 3 1
دو بالا سل می دو

پیشرفت آرپژهای مینور در علامت گذاری سلفژ

6 3 1 6
لا می دو لا پایین

آرپژ چه شکلی است؟

آرپژ مانند گام ها دارای اشکال مختلفی است. بنابراین، مهم است که وقت خود را صرف تسلط بر هر یک از آنها کنید. روی گیتار، می توانید هر یک را با اشکال 5-CAGED پیدا کنید.

بنابراین، بیایید نگاهی بیندازیم که اشکال CAGED مخفف چیست:

توجه: قبل از شروع، مهم است که توجه داشته باشید که انواع مختلفی از اشکال CAGED وجود دارد. ما در این مقاله از دنیای ساز قصد داریم بر رایج ترین اشکال ماژور و مینور تمرکز کنیم.

اشکال ماژور CAGED برای گیتار

آرپژ شکل C

این شکل یادگیری آسان است و برای شروع یادگیری آرپژهای ماژور مناسب است. شما نیازی به یادگیری تمام اشکال به طور همزمان ندارید، فقط مواردی را انتخاب کنید که برای شما مفید است و شروع به استفاده از آنها در نواختن خود کنید.

آرپژ شکل C

این شکل از آکورد C ساخته شده است. نقاط سبز نشان دهنده ریشه و نقاط قرمز نشان دهنده دو تن دیگر آکورد هستند. از پایین ترین نت (نقطه سبز) شروع کنید و راه خود را به بالا و پایین ادامه دهید. اگر به این شکل روی گیتار تسلط داشته باشید، می توانید با خوشحالی از دسته گیتار بالا رفته و آرپژهای مختلف را با همان شکل بنوازید.

نام آرپژی که در حال نواختن آن هستید همیشه از نت پایه گرفته می شود. بنابراین، اگر در حالت باز نواخته شود، از اولین نقطه سبز شروع کنید، آرپژ C را خواهید نواخت. یک فرت بالا بروید و آرپژ C# ماژور را خواهید نواخت. اگر یک فرت دیگر بالا بروید، آرپژ D را خواهید نواخت و غیره.

هنگامی که شروع به یادگیری این شکل می کنید و از دسته گیتار بالا می روید، سیم بالایی را ننوازید.

آرپژ شکل A

شکل A از آکورد A نشات می گیرد. اگر این را در حالت باز می نوازید، از نقطه سبز دوم در فرت دوم شروع کنید و A را خواهید نواخت. مانند شکل C، می توانید این شکل را به سمت دسته گیتار حرکت دهید.

آرپژ شکل A

به یاد داشته باشید، همانطور که به سمت دسته گیتار حرکت می کنید، نام آرپژ بر اساس نت پایه تعیین می شود. بنابراین، اگر با نواختن اولین نقطه سبز در فرت دوم شروع کنید، یک آرپژ B خواهید نواخت.

آرپژ شکل G

آرپژ شکل G

آرپژ شکل G می تواند کمی کشسان باشد، اما برای تسلط بر گیتار بسیار خوب است. اگر در حالت باز نواخته شود، آرپژ G را خواهید نواخت. اگر یک فرت حرکت کنید، G# خواهید نواخت. با بالا رفتن یک فرت دیگر، آرپژ A اجرا می شود و غیره.

آرپژ شکل E

آرپژ شکل E

شکل E از فرم آکورد E بسته نشات می گیرد. این شکل در انواع مختلف موسیقی رایج است. این کار نسبتا ساده است و از جمله اولین مواردی است که بسیاری از مبتدیان یاد می گیرند. به خصوص وقتی صحبت از موسیقی جاز و بلوز می شود.

آرپژ شکل D

آرپژ شکل D

خب، این شکل یکی از اشکالی است که درک آن دشوار است، با این حال، با تمرین کافی، به درک آن خواهید رسید. این شکل از فرم آکورد D تشکیل شده است. با این شکل، مهم است که دو سیم بالایی را ننوازید.

مانند سایر اشکال، می توانید تا فرت دوم بالا بروید و آرپژ E را خواهید نواخت. اگر به فرت سوم منتقل شود، آرپژ F را خواهید نواخت و غیره.

اشکال مینور CAGED

مفهوم مشابهی که در بالا توضیح داده شد را می توان برای آرپژهای مینور اعمال کرد. برای به دست آوردن شکل مینور، کافی است نت سوم را صاف کنید.

Cm شکل

Cm شکل

بنابراین، در مورد یک آرپژ مینور C شکل، به سادگی نت سوم (E) را صاف کرده و از الگوی زیر استفاده کنید.

Am شکل

Am شکل

Gm شکل

Gm شکل

Em شکل

Em شکل

Dm شکل

Dm شکل

این آخرین شکل مینور ما است. ریشه این شکل بر اساس سیم چهارم است.

چه زمانی باید هنگام نوشتن آهنگ از آرپژ استفاده کنید؟

آرپژ یک صدای سریع و روان ایجاد می کند. علاوه بر اینکه در نواختن سریع استفاده می‌شود، بلکه مهارت‌های بداهه‌نوازی را نیز تقویت می‌کند. بعلاوه، از آنجایی که با تمام نت‌های آکوردش همراه است، برای تکنوازی عالی هستند. در این مورد، می‌توانید آن‌ها را به ساختار آکورد زیر خود پیوند دهید تا کلیک‌های جالب ایجاد کنید.

علاوه بر این، آنها اغلب با پیشرفت آکورد مطابق خود عالی به نظر می رسند. بنابراین، آنها پایه های ملودیک و همچنین نت های امن کلی برای بداهه نوازی گیتاریست ها ایجاد می کنند.

انواع مختلف آرپژ چیست؟

آرپژ در گیتار

این یک تکنیک نواختن گیتار می باشد و نیازمند آن است که نت‌های آکورد را تک تک به صورت جداگانه بنوازید، نه اینکه آنها را همزمان بنوازید. به عنوان مثال، آکورد C ماژور از نت های C، E و G تشکیل شده است. بنابراین، هنگامی که هر یک از این نت ها به صورت تکی در هر توالی نواخته شوند، می توان آن را آرپژ C ماژور نامید.

اگر گام نت های C ماژور را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که C، E و G به عنوان اولین، سومین و پنجمین درجه گام هستند.

بنابراین، این فرمول آکورد و همچنین فرمول آرپژ 135 را ایجاد می کند. بنابراین، روی گیتار، می توانید آرپژ C ماژور را به عنوان یک الگوی 3-5-1-3 یا 1-5-1-3 با استفاده از سبک انگشتی به عنوان همراهی بنوازید.

آرپژ در گیتار

همچنین متوجه خواهید شد که بسیاری از گیتاریست ها از آرپژها در انواع خاصی از موسیقی مانند نئو کلاسیک استفاده می کنند. در این مورد، حالت نواختن “سوییپ پیکینگ” است.

نحوه استفاده از آرپژ گیتار

شما می توانید از آرپژ گیتار به تنهایی یا از طریق نت های مقیاس استفاده کنید. با انجام این کار، می توانید خطوط ملودیک ایجاد کنید، و همچنین پیشرفت آکورد را با استفاده از نت های فردی نشان دهید. از آنجایی که آنها از طریق نت‌های جداگانه نواخته می‌شوند، نت‌های گیتار اغلب با پیشرفت آکورد مطابق خود عالی به نظر می‌رسند.

بنابراین، یک شکل کلی از نت‌های امن وجود دارد که برای بداهه‌نوازی گیتاریست خوش آهنگ هستند. علاوه بر این، برای نشان دادن هماهنگی بدون نیاز به آکوردهای همراه در طول اجرای تکنوازی گیتار مفید است. بنابراین، هر بار که آرپژهای گیتار را می نوازید، به یاد داشته باشید که آرپژ را با تغییر آکورد عوض کنید، با استفاده از همان تکنیکی که برای نواختن آکورد اعمال می کنید.

آرپژ در پیانو

یادگیری آرپژ ضروری است، به خصوص اگر می خواهید استاد پیانو شوید. آرپژ ها سرگرم کننده و آسان هستند و با کمی تلاش می توان آنها را درک کرد. با داشتن این تکنیک در دستان خود، مهارت ها و اعتماد به نفس خود را در نواختن پیانو تقویت خواهید کرد.

با یادگیری آرپژ پیانو، قدرت شنوایی خود و توانایی شناسایی الگوها و فواصل را افزایش می دهید. بنابراین، هر بار که در تمرین آرپژ قدم مثبتی بردارید، پیش بینی نت ورودی از یک آکورد شکسته را برای شما آسان تر می کند. همچنین در ساخت ریشه هنگام ایجاد ملودی مفید است.

آرپژ در پیانو

علاوه بر بهبود قدرت شنوایی شما، آرپژ پیانو در بهبود حافظه و همچنین سرعت نواختن شما نیز مفید است. بنابراین، هر موقع که بارها و بارها تمرین می کنید، دقت (و همچنین سرعت) خود را در تکنوازی نت ها افزایش می دهید. آرپژها فضاهای خالی بین آکوردها را پر می کنند و در نتیجه صدای جذابی ایجاد می کنند.

نحوه استفاده از آرپژ در پیانو

برای تسلط بر استفاده از آرپژ در پیانو، ابتدا باید:

  • درک کنید که آرپژ چیست و چگونه از آن استفاده می شود و اهمیت آن چیست
  • درک کنید که چگونه آرپژ را در موسیقی پیانو بنویسید
  • شروع به تمرین آرپژ با استفاده از پیانو کنید

آرپژ بیس

بر کسی پوشیده نیست که درک آرپژ راهی ساده و سریع برای ساخت صداهای قدرتمند بیس است. با این تکنیک می‌تواند بین صدای خشک و تنظیم آهنگ جذاب تفاوت ایجاد کند.

بنابراین، اگر مبتدی هستید و تمرکز دقیقی روی ایجاد موسیقی قدرتمند دارید، دوره های آرپژ باس را در نظر بگیرید. این دوره ها مهارت های نواختن شما را به سطح کاملاً جدیدی می برد. مطمئن شوید که ابتدا مفاهیم اولیه ای مانند فواصل موزیکال پایه، کلیدهای مینور، کلیدهای ماژور و سه صدایی (تریاد) را می دانید.

علاوه بر این، باید با کلیدها و ویژگی های آکورد آشنا باشید. در نهایت، مطمئن شوید که از نحوه ساخت آکوردها آگاه هستید زیرا آرپژ به پایه آکورد متکی است.

سخن پایانی

اگرچه تسلط بر همه اشکال مهم است، اما تسلط بر یکی از آنها بسیار بهتر از نواختن ضعیف در همه پنج شکل است. بنابراین، مهم است که هر شکل را به طور همزمان تمرین کنید و همزمان به عقب و جلو حرکت کنید.

با آرپژ گیتار، می توانید کمی حال و هوای رنگ به نواختن خود اضافه کنید. با 3note و 4note به عنوان تنها تغییر، می توانید به راحتی آنها را بدون فشار زیاد ترکیب کنید. با این حال، یادگیری و تسلط بر این تکنیک به تلاش اضافی از طرف شما نیاز دارد و باید کمی از وقت خود را صرف این موضوع کنید.

در حالی که یاد می گیرید و اجرا می کنید، وقت خود را صرف کنید تا از الگوهای آرپژاتور و آکوردهای آرپژ استفاده کنید. در این مدت، از انگشتان خود استفاده کنید تا هر نت را به درستی بنوازید. همانطور که قبلا ذکر شد، همیشه تمرین خود را با پایین ترین نت اصلی شروع کنید، زیرا هر شکل را یکی یکی یاد می گیرید.

آرپژها را در تمرین و نواختن خود پیاده سازی کنید، و خلاق باشید و خودتان با استفاده از آنها آهنگ بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *