معرفی مقاله نحوه خواندن برگه انگشت گذاری گیتار:

انگشت گذاری می تواند سبک و شخصیت زیادی را به نواختن گیتار شما اضافه کند، اما استفاده از آن می‌تواند سخت باشد. از آنجایی که به جای آکورد، نت‌های جداگانه می‌نوازید، ممکن است برگه‌ها در ابتدا کمی خسته‌کننده به نظر برسند. اگر در نواختن گیتار نسبتاً تازه کار هستید، ممکن است مرور اصول برگه های گیتار و همچنین به طور خاص، تکنیک های انگشت گذاری، به شما کمک کند. اگر آماده غرق شدن در یک موسیقی جدید هستید، هر روز زمانی را برای تمرین نواختن و خواندن برگه انگشت گذاری گیتار اختصاص دهید تا بتوانید شروع به پیشرفت کنید!

روش 1 از 4: مروری بر مبانی دستان نگاره

خواندن برگه انگشت گذاری گیتار

1. برای خواندن برگه انگشت گذاری گیتار (دستان نگاره) از چپ به راست بخوانید.

به دنبال اعداد جداگانه در 6 خط برگه گیتار خود بگردید و از سمت چپ شروع به خواندن آنها کنید. به خاطر داشته باشید که برگه‌های پیشرفته‌تر ممکن است نیاز داشته باشند که چندین نت را همزمان اجرا کنید.
* برگه های انگشت گذاری گیتار به صورت نواری نوشته می شوند. پس از خواندن 1 نوار از چپ به راست، شروع به خواندن نوار بعدی در پایین، همچنان از چپ به راست کنید.

2. به 6 سیم روی برگه مانند 6 سیم روی گیتار خود نگاه کنید.

هنگام خواندن برگه انگشت گذاری گیتار، وانمود کنید که برگه شما سطح ساز شماست. به یاد داشته باشید که خط بالایی نشان دهنده سیم E بالا و به دنبال آن ازبالا به پایین سیم های B، G، D، A و E هستند. هنگام مرور برگه ‌های انگشت گذاری مختلف، از سیم ‌های متفاوت به‌عنوان راهنما برای قرار دادن انگشتان خود استفاده کنید.
* به عنوان مثال، اگر اعدادی را در سیم دوم و سپس در سیم پنجم مشاهده کردید، به ترتیب باید سیم های B و A را بزنید.

3. اعداد روی برگه خود را با فرت های مخصوص آنها روی گیتار مرتبط کنید.

در امتداد دسته گیتار خود به دنبال میله های فلزی نازک که بخش ها یا فرت های مختلفی را تشکیل می دهند، بگردید. بالاترین فرت را “1”، دومی را “2”، سومی را “3” و به همین ترتیب فرت ها را نام کذاری کنید. اگر هنگام خواندن برگه انگشت گذاری گیتار خود، “0” را مشاهده کردید، سیم را به صورت آزاد و بدون فشار دادن هیچ یک از فرت ها، بنوازید.
* به عنوان مثال، اگر “0” را روی سیم A مشاهده کردید، سیم A را بدون نگه داشتن سیم روی فرت ها می‌زنید. اگر “4” را روی سیم A مشاهده کردید، سیم را با یک دست می زنید در حالی که از دست دیگر خود برای اعمال فشار روی فرت چهارم استفاده می کنید.

4. امضاهای زمانی متداول را که در بسیاری از برگه ها ظاهر می شوند، مرور کنید.

هنگام خواندن برگه انگشت گذاری گیتار، به دنبال “4/4” یا “3/4” نوشته شده در سمت چپ باشید. به یاد داشته باشید که موسیقی 4/4 دارای 4 نت تک/یک چهارم در واحد اندازه است، در حالی که موسیقی 3/4 تنها دارای 3 نت است. همچنین ممکن است 2/4 یا امضاهای زمانی پیچیده‌تر مانند 5/8 یا 7/8 را نیز ببینید، که به این معنی است که 5 یا 7 نت کوتاه/یک هشتم در واحد اندازه‌ وجود دارد.
* امضای زمان ممکن است بر نوع الگوی انتخابی که در موسیقی نوشته شده است تأثیر بگذارد.

روش 2 از 4: انگشت گذاری تک نت ها

خواندن برگه انگشت گذاری گیتار

1. هر زمان که انگشت گذاری می کنید، از فرم دست PIMA استفاده کنید.

انگشت شست، سبابه، وسط و انگشت حلقه دست راست خود را با حروف P، I، M و A برچسب بزنید. هر زمان که گیتار را می نوازید، این 4 انگشت را خمیده نگه دارید، زیرا آنها تنها انگشتانی هستند که هنگام انگشت گذاری استفاده می کنید. این مخفف را به خاطر بسپارید تا هنگام خواندن برگه انگشت گذاری گیتار راحت تر باشید و بهتر بنوازید.
آیا می دانستید؟ همچنین می توانید به جای PIMA به انگشتان خود با علامت اختصاری T123 برچسب بزنید. با این سیستم، انگشت شست شما “T”، انگشت اشاره شما “1”، انگشت وسط شما “2” و انگشت حلقه شما “3” است.

2. انگشتان دست چپ خود را روی فرت ها بچینید تا نت های منحصر به فردی ایجاد کنید.

دست چپ خود را در امتداد دسته گیتار خمیده اما ریلکس نگه دارید – این کاری است که مبتدیان معمولاً انجام نمی دهند، زیرا تمایل زیادی به انقباض در دستان و انگشتان خود دارند. هنگام انگشت گذاری آکوردها روی فرت ها، از انگشت شست خود استفاده نکنید – در عوض از انگشت اشاره گر، وسط، حلقه و انگشت کوچک خود استفاده کنید. هنگامی که این نت‌ها را نگه می‌دارید فشار متوسطی وارد کنید تا انواع آکوردهای مختلف ایجاد کنید.
* همیشه انگشت شست خود را روی پایین دسته گیتار نگه دارید، که شما را تشویق می کند تا با انگشتان خود آکورد ایجاد کنید.
* به عنوان مثال، اگر یک آکورد F ماژور را از روی برگه خود می نوازید، باید انگشت اشاره خود را روی سیم C در فرت اول، انگشت وسط خود را روی سیم A در فرت دوم و انگشت حلقه خود را روی سیم F در فرت سوم نگه دارید.

3. با فشار متوسط برای نواختن نت، یک سیم را با دست راست خود بزنید.

انگشتان دست چپ خود را محکم نگه دارید تا بتوانید نت ها و آکوردهای قطعی ایجاد کنید. به خاطر داشته باشید که گیتار یک ساز بسیار روان است، بنابراین باید بتوانید آکوردها و انگشتان را به راحتی تغییر دهید. به همین ترتیب، انگشتان دست راست شما باید فشار ملایمی وارد کنند تا بتوانید بدون اینکه سیم ها را به شدت بکشید، کاری کنید که به لرزه درآیند.
* هنگام نواختن از روی یک جدول انگشت گذاری، بر روی سیم های مختلف مضراب می زنید و آنها را نگه می دارید، بنابراین نمی خواهید زیاده روی کنید!

4. روی یک نت دیگر فشار دهید و دوباره سیم ها را بزنید تا یک نت جدید پخش شود.

نوشته مختصر ارائه شده را در جدول خود دنبال کنید، خواه به صورت PIMA نوشته شده باشد یا T123. از این توصیه‌ها برای نواختن نت ‌های جداگانه استفاده کنید و از روی برگه کار کنید. هنگامی که سیم ها را می زنید، فشار متوسطی وارد کنید تا بتوانید صدایی غنی دریافت کنید.
* به عنوان مثال، اگر برگه نت‌ موسیقی شما مجموعه‌ای از 4 نت را فهرست می‌کند که به ترتیب M، 1، 2 و 3 نام ‌گذاری شده‌اند، نت اول را با انگشت شست، نت دوم را با انگشت اشاره، نت سوم را با انگشت وسط و نت چهارم را با انگشت حلقه بنوازید.
* انگشت گذاری ها ممکن است در هر آهنگ متفاوت باشند. همیشه پیش از نواختن به برگه های جدید گیتار نگاه کنید تا بدانید که چه انتظاری باید داشته باشید.

5. در هر زمان 1 نت را با سرعتی که با آن راحت هستید اجرا کنید تا به مرور متوجه شوید که خواندن برگه انگشت گذاری گیتار را چگونه انجام دهید و بتوانید از روی آن بنوازید.

به خود فرصت دهید تا دست چپ خود را روی دسته گیتار قرار دهید در حالی که دست راست خود را روی مرکز ساز نگه می‌دارید. قبل از اینکه به تمپو و ریتم فکر کنید، مطمئن شوید که می توانید به راحتی هر نت را در جدول انگشت گذاری اجرا کنید. هنگامی که بر نواختن درست نت ها تسلط پیدا کردید، می توانید آنها را با سرعت کامل اجرا کنید.
* برای مثال، یک جدول ممکن است از شما بخواهد یک سیم باز A را بنوازید، سپس شما را مجبور کند به فرت دوم روی سیم D بروید.

روش 3 از 4: نواختن توالی های آکورد و Riff

خواندن برگه انگشت گذاری گیتار

1. آکوردی را که برگه انگشت گذاری شما به آن اشاره دارد، مشخص کنید.

هنگام خواندن برگه انگشت گذاری گیتار، به هر خط جداگانه نگاه کنید و انگشتان خود را روی فرت های مشخص شده قرار دهید. آکوردی که ایجاد کرده‌اید را با انگشتان خود تجزیه و تحلیل کنید و ببینید آیا می‌توانید آن را تشخیص دهید. اگر بدانید که کدام آکوردها و فرت‌ها از قبل درگیر هستند، ممکن است خواندن برگه انگشت گذاری گیتار برای شما راحت تر شود.
* به عنوان مثال، اگر برگه به شما می گوید که سیم A را در فرت سوم و سیم G را در فرت اول بنوازید در حالی که سیم های E بالا و B را باز نگه دارید، در این صورت یک آکورد C را می نوازید.
* اگر در گیتار تازه کار هستید، ممکن است بخواهید قبل از شروع انگشت گذاری انواع آکوردهای ماژور و مینور را به خاطر بسپارید.

2. هر میزان را مطالعه کنید تا ببینید آیا توالی های آکورد وجود دارد یا خیر.

میزان ها را با هم مقایسه کنید تا ببینید آیا انگشت گذاری های روی فرت ها اصلاً تغییر می کنند یا خیر. در حالی که برخی از آهنگ ها و تمرین ها ممکن است در چندین میزان ثابت بمانند، ممکن است متوجه تغییر در برخی از تمرینات شوید. به انگشت گذاری روی فرت ها و مقایسه نت ها با آکوردهای خاص گیتار ادامه دهید؛ چراکه به شما کمک می کند تا درک بهتری از آنچه می نوازید داشته باشید.
* به عنوان مثال، یک تمرین انگشت گذاری ساده ممکن است از شما بخواهد نت ها را در یک آکورد G برای 1 میزان و سپس نت های یک آکورد C را برای دیگری بنوازید.

3. از چند انگشت استفاده کنید تا در یک زمان چندین نت را بنوازید.

به دنبال گروه بندی اعدادی باشید که روی هم چیده شده اند. وقتی 2 نت با هم گروه بندی می شوند، از انگشت شست و اشاره خود برای زدن نت ها استفاده کنید. اگر 3 نت را میبینید که طور همزمان با هم گروه بندی شده‌اند، از انگشت شست، انگشت اشاره و انگشت میانی خود برای اجرای صحیح آنها استفاده کنید.

روش 4 از 4: استفاده از تمرینات انگشت گذاری

خواندن برگه انگشت گذاری گیتار

1. قبل از یک جلسه تمرین، برای آماده کردن انگشتان خود، ابتدا آنها را گرم کنید.

برگه‌های انگشت گذاری کوتاه و آسان را که فقط شامل چند انگشت می‌شوند را، به صورت آنلاین جستجو کنید. به دنبال خواندن برگه انگشت گذاری باشید که به شما کمک می‌کند فقط با استفاده از انگشت اشاره‌ و وسط، انگشت اشاره‌ و حلقه، و انگشت‌ حلقه‌ و وسط خود انگشت‌گذاری کنید. شروع به تمرین برگه ها با سرعت آهسته کنید تا بتوانید کم کم نوشته های مختصر برگه ها را با انگشتان مرتبط کنید.
* به عنوان مثال، یک برگه تمرین که به شما یاد می دهد با انگشت اشاره و انگشت وسط خود بنوازید، دارای برچسب متناوب Is و Ms است.

2. تمرینات اولیه توالی آکورد را امتحان کنید تا در خواندن برگه انگشت گذاری گیتار تسلط پیدا کنید.

به‌دنبال برگه ‌های آنلاینی بگردید که شامل چندین آکورد مختلف مانند C و G هستند. تغییر موقعیت انگشتان خود را روی فرت‌ها تمرین کنید تا بتوانید از یک موسیقی پیچیده‌تر لذت ببرید. به طور خاص، به دنبال تمرین هایی باشید که در آن ها یک سری از 6 یا 8 نت را پشت سر هم اجرا کنید.
* می توانید چند نمونه تمرین را در اینجا بیابید: https://www.cyberfret.com/fingerstyle-guitar-lessons/guitar-fingerpicking-basics
* به عنوان یک چالش، تمرینات خواندن برگه انگشت گذاری را در امضاهای زمانی مختلف انجام دهید.

3. برگه نت های موسیقی آهنگ های محبوب را پیدا کنید تا بتوانید با موسیقی های آشنا تمرین کنید.

یک فهرست موسیقی رایگان را به صورت آنلاین جستجو کنید که دارای برگه های انگشت گذاری زیادی باشد. برگه نت موسیقی آهنگی را که با آن آشنا هستید دانلود کنید، مانند Amazing Grace یا Auld Lang Syne، و سعی کنید به آرامی از طریق خواندن برگه انگشت گذاری گیتار آن، آهنگ را اجرا کنید. اگر برای مدتی نتوانستید برگه‌های واقعی را اجرا کنید، ناامید نشوید—ممکن است چندین هفته یا چندین ماه طول بکشد تا زمانی که در خواندن برگه انگشت گذاری گیتار به موفقیت برسید و در مورد انجام آن احساس راحتی و اطمینان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *