ویولن آموزشی معمولا به اولین ویولنی که شخص برای آموزش انتخاب می کنند می گویند، اگر تصمیم یادگیری یک ساز را دارید، به شما تبریک می گویم. چراکه موسیقی فواید بسیاری دارد. از بهبود تمرکز و دقت گرفته تا فراهم کردن آرامش عاطفی و ذهنی. برداشتن اولین قدم، یعنی خرید ویولن بسیار هیجان انگیز است. با این حال، تصمیم اینکه چه چیزی را بخرید می تواند یک چالش بزرگ باشد. در اینجا چند نکته برای آسان کردن این کار به ظاهر دلهره آور وجود دارد:

1. هنروری و کیفیت

ترکیب مواد مورد استفاده برای ایجاد ویولن، از چوب های بکار رفته در ساخت، تا سیم ها، همه در تولید صدا نقش دارند. در ابزاری که تقارن خوبی داشته باشد، به دنبال چوب‌های مقاوم (صنوبر، افرا و سایر چوب‌های باکیفیت) باشید که محکم به هم وصل شده‌ باشند. این عوامل کیفیت صدا را تعیین می‌کنند. هر چه صدای ساز در هنگام نواختن بهتر باشد، هنرجوی مبتدی تمایل بیشتری به ادامه یادگیری خواهد داشت.

2. اندازه را دست کم نگیرید

انتخاب اندازه مناسب ویولن بسیار مهم است. بزرگسالان باید از ویولن های با اندازه کامل استفاده کنند که “4/4” نیز نامیده می شود. اما کودکان و نوازندگان جوانتر به ویولن های بسیار کوچکتری نیاز دارند. نواختن سازی با اندازه نامناسب می تواند مشکلات تکنیکی جدی ایجاد کند و منجر به آسیب های مزمن گردن، کمر و بازو شود.
راهنمای ویولن آموزشی 2حتماً در انتخاب خود، سن، اندازه بدن، شکل دست و قدرت بدنی را در نظر بگیرید. اگر شک دارید، نواختن با ساز کوچکتر بهتر از نواختن با ساز خیلی بزرگ است.

اگر به دنبال ابزاری برای کودک هستید، تصور اینکه کودک رشد می کند و ساز بعدا اندازه اش خواهد شد، کاملا غلط است.اندازه ویولن ها معمولاً از سایز 1/16 تا سایز کامل 4/4 متغیر است. به همین دلیل بهتر است قبل از خرید، اندازه های مختلف را امتحان کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

برای تعیین تناسب صحیح ساز با بدن، وقتی ساز را در حالت نواختن زیر چانه نگه می‌دارید، باید حلزون به راحتی در کف دست قرار گیرد و آرنج کمی خم شده باشد. می توانید از یک ویولنیست باتجربه یا معلم خود بخواهید که در خرید ساز مناسب به شما کمک کند.

3. محدوده قیمت و کیفیت

در حالت ایده آل، شما می خواهید ویولنی باکیفیت را با کمترین قیمت ممکن به دست آورید. یک ویولن مبتدی با کیفیت می‌تواند از حدود ( 100 دلار  – با توجه به نوسان قیمت ارز به دلار درج شده است) شروع شود، و قیمت ویولن های حرفه ای تر می تواند تا چند ده میلیون تومان هم برسد.

آیا باید آنقدر برای اولین ویولن خود هزینه کنید؟ در طی شش ماه ممکن است تصمیم بگیرید که ویولنی که خریده اید برای شما مناسب نیست. یا کودک شما می تواند به سرعت رشد کند و پس از مدت کوتاهی ویولن برایش کوچک خواهد شد.

4. خرید آنلاین یا حضوری ویولن آموزشی؟

برخی ها پیشنهاد می‌کنند برای انتخاب اولین ساز خود، به صورت حضوری خرید کنید که بتوانید ویولن را تست کنید. این توصیه ای عالی برای نوازندگان سطح متوسط و پیشرفته است که مهارت لازم برای آزمایش و تشخیص تفاوت بین ویولن های مختلف و گران قیمت را دارند. برای خرید اولین ویولن آموزشی بهتر است روش آنلاین را انتخاب کنید.

در خرید آنلاین ویولن شما این اختیار را دارید که درباره ویولن های مناسب شروع و ارزانتر تحقیق کنید و بهترین گزینه را با توجه به ترجیحات شخصی خود و مهارتتان انتخاب کنید.مطمئن شوید که از فروشگاه آنلاینی خرید کنید که ضمانت مرجوعی و صحت کالا را ارائه دهد تا زمانی برای آزمایش و بررسی سلامت سازتان داشته باشید. (ما در دنیای ساز، این خدمات را برای خریداران ارائه داده ایم). و در نهایت تصمیم بگیرید که آیا ویولن آموزشی مورد نظر مناسب شما یا فرزندتان هست یا خیر.

5. اجاره یا نه؟

گزینه دیگر اجاره کردن ساز است، اما اغلب این سازها در عرض ۱۲ ماه به اندازه خرید یک ویولن مبتدی هزینه خواهند داشت. با این حال، اگر کاملاً مطمئن نیستید که آیا ویولن با سلیقه شخصی شما یا فرزندتان مطابقت دارد، اجاره ویولن می تواند ایده خوبی باشد. اگر کودک شما بسیار کوچک است و به ویولن کوچک تر از ½ نیاز دارد، اجاره می تواند راه حل هوشمندانه ای باشد. چراکه به سرعت رشد خواهد کرد و ساز برایش کوچک می شود. همچنین خرید ویولن دست دوم هم گزینه ی خوبی است.

 

6. سیم ها و لوازم جانبی ویولن آموزشی

راهنمای ویولن آموزشی 3برای دستیابی به بهترین صدا، مبتدیان باید در صورت امکان با پرلون (نوعی نایلون) یا سیم های مرکب مصنوعی شروع کنند. سیم های فلزی، در حالی که برای ژانرهای خاص موسیقی فوق العاده هستند، لزوماً باعث صدای گرم و غنی ویولن نمی شوند. صرف کمی هزینه بیشتر برای این نوع سیم ها ارزشش را دارد.

علاوه بر این، سیم های مرکب مصنوعی برای مدت طولانی تری کوک می مانند، بنابراین هنرجویان می توانند بدون نیاز به توقف برای تنظیم مکرر ساز، تمرین کنند.مطمئن شوید که آرشه ای را انتخاب کنید که بهترین ها را در ویولن و در هنرجو به نمایش بگذارد.آرشه های کامپوزیت کربن و فیبر کربن به دلیل چابکی و استحکام، ترکیبی عالی برای مبتدیان هستند. و کلوفون را نیز فراموش نکنید. بدون کلوفون صدایی درکار نخواهد بود.

ویولن های زیادی برای انتخاب وجود دارد. همچنین می توانید از پیشنهادات معلم خود نیز استفاده کنید. در نهایت اطمینان حاصل کنید که ویولن آموزشی را خریداری کنید که برای شما یا فرزندتان مناسب باشد.

 

بهترین ویولن های پیشنهادی برای مبتدیان

‏TF 142: ویولن TF 142 یک ویولن سطح ابتدایی است که توسط برند تدسکو (Tedesco) تولید شده و به طور خاص برای مبتدیان ساخته شده است. ویولن از چوب‌های باکیفیت، از جمله رویه صنوبر و پشت و کناره‌های افرا ساخته شده است و در اندازه‌های مختلف، متناسب با نوازندگان مختلف عرضه می شود.

همچنین این ساز شامل آرشه و کیس است که آن را تبدیل به یک بسته بندی کامل استارتر می کند. محدوده قیمت این ویولن نسبتاً مقرون به صرفه است و آن را به گزینه ای عالی برای مبتدیانی تبدیل می کند که هنوز در حال آزمایش و تجربه هستند.
با این حال، مانند هر ساز دیگری، کیفیت صدا تا حد زیادی به مهارت نوازنده بستگی دارد. درنهایت، می توان با اطمینان گفت که ویولن TF 142 ساز مناسبی برای شروع است.

‏Valencia V 160 : ویولن Valencia V 160 یک ویولن سطح مبتدی است که با قیمتی مقرون به صرفه عرضه می شود. این ساز برای پاسخگویی به نیازهای نوازندگان جدیدی طراحی شده است که تازه شروع به یادگیری نواختن ویولن کرده اند. V 160 با استفاده از چوب‌های باکیفیت از جمله رویه صنوبر، پشت و کناره‌های افرا، صفحه انگشت گذاری و گیره آبنوس ساخته شده است.

همچنین مجهز به آرشه بادوام، کلوفون و یک کیس محافظ سبک وزن است که آن را به مجموعه ای کامل برای نوازندگان جدید تبدیل می کند. ویولن صدای مناسبی تولید می‌کند و نواختن آن نسبتاً آسان است، و گزینه‌ای عالی برای مبتدی‌هایی است که می‌خواهند ساز ویولن را آزمایش کنند، بدون اینکه هزینه‌ زیادی از دست بدهند.به طور کلی، Valencia V 160 نقطه شروع خوبی برای کسانی است که می خواهند اصول اولیه نواختن ویولن را بیاموزند.

باخ 102 یا 103
ویولن های باخ 103 و 102 ویولن های سطح مبتدی (ویولن آموزشی) هستند که توسط برند یوهان سباستین باخ (Johann Sebastian Bach) یکی از شرکت های تابع کان سلمر (Conn-Selmer) تولید می شوند. این ویولن ها به گونه ای طراحی شده اند که مقرون به صرفه باشند، و گزینه ای عالی برای مبتدیانی هستند که تازه شروع به یادگیری نحوه نواختن ویولن کرده اند.ویولن باخ 103 یک ساز با اندازه کامل است که با صفحه انگشت گذاری و گیره‌های آبنوس و پشت و کناره‌های چوب صنوبر و افرا ساخته شده است. چوب های با دست تراشیده شده آن، باعث می شود صدای زیبایی تولید کند. این ویولن به همراه آرشه و کیس ارائه می شود.

از سوی دیگر، ویولن باخ 102 نیز یک ویولن با اندازه کامل در سطح مبتدی است که با استفاده از مواد مشابه باخ 103 ساخته شده است اما قیمت پایین تری دارد که آن را به گزینه ای مقرون به صرفه تر تبدیل می کند.به طور کلی، هر دو ویولن باخ 103 و 102، با اینکه ممکن است سازهای حرفه ای نباشند، اما برای نوازندگان جدیدی که تازه شروع به کشف ویولن کرده اند و به دنبال یک گزینه قابل اعتماد و مقرون به صرفه جهت ویولن آموزشی هستند، عالی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *