معرفی مقاله نحوه تمیز کردن گیتار آکوستیک:
شما می‌توانید با تمیز کردن گیتار آکوستیک خود به طور مرتب، عشق خود را به آن نشان دهید و باعث شوید زیبا و جدید به نظر برسد. مطمئناً، هر زمان که گیتار شما گرد و خاکی به نظر می‌رسد، می‌توانید آن را با یک پارچه پاک کنید، اما این مقاله چگونگی تمیز کردن گیتار آکوستیک به صورت کامل و و عمیق را به شما آموزش می‌دهد، که واقعاً ساز شما را درخشان می‌کند. در ادامه نحوه تمیز کردن گیتار آکوستیک را به صورت گام به گام شرح می دهیم، از جمله محصولاتی که باید (و قطعاً نباید) استفاده کنید.

قسمت 1 از 3: از بین بردن گرد و غبار

تمیز کردن گیتار آکوستیک

1 . مواد را جمع آوری کنید.

برای تمیز کردن گیتار آکوستیک خود به چند چیز نیاز دارید. دو پارچه نرم (می توانید از یک پیراهن قدیمی استفاده کنید، یا حتی پارچه مخصوص این کار را بخرید)، یک بطری اسپری حاوی مقداری مواد شوینده و آب، روغن لیمو، پولیش گیتار، چیزی نوک تیز (مانند دم باریک یا یک خودکار)، و اگر گیتار شما روکش براقی دارد، یک پارچه چرم.

2 . باز کردن سیم های گیتار.

با چرخاندن گوشی های کوک به سمت عقب، سیم ها را شل کنید، گویی که در حال کوک کردن در یک گام بم تر هستید. این کار را تا جایی انجام دهید که سیم تا جای ممکن شل شود. سپس، پین آن سیم را از پل گیتار خود بردارید. اگر ابزار سیم پیچی دارید، می توانید لبه آن را زیر پین قرار دهید و از آن برای هدایت پین به بیرون استفاده کنید. در نهایت سیم را بیرون بکشید. این کار را برای هر شش سیم گیتار تکرار کنید.
* وقتی این کار برای همه سیم ها انجام شد، پین های پل را بردارید و آنها را در جایی امن قرار دهید.
* بعد از اینکه سیم ها را جدا کردید، می توانید آنها را دور بیندازید یا تمیز کنید و دوباره از آنها استفاده کنید.

3 . گیتار خود را گردگیری کنید.

با استفاده از یکی از پارچه های نرم خود، گرد و غبار را از روی بدنه و دسته گیتار خود پاک کنید. حتما قسمت های جلو، پهلو و پشت را پاک کنید. از یک حرکت ملایم استفاده کنید.
* بهتر است که هر بار که سیم‌هایتان را عوض می‌کنید، یا تقریباً هر 1 تا 3 ماه یک‌بار، با نواختن منظم، غبارگیری کامل گیتار خود را انجام دهید.

4 . گرد و غبار را از روی قسمت های فرورفته پاک کنید.

در ادامه پروسه تمیز کردن گیتار آکوستیک خود، انگشت اشاره خود را زیر یک پارچه نرم قرار دهید و با استفاده از نیروی دست خود، تمام فرورفتگی ها و چین های گیتار را پاک کنید. این قسمت ها شامل موارد زیر می شوند: اطراف پیک گارد، اطراف پل، و محل برخورد سر دسته با دسته. گرد و غباری که ممکن است در این نواحی باقی مانده باشد را پاک کنید.

5 . کلیدهای تنظیم خود را پاک کنید.

پارچه نرم خود را بردارید و به آرامی هر یک از کلیدهای تنظیم خود را پاک کنید. اگر کلیدهای تنظیم شما به‌خصوص کثیف یا روغنی به نظر می‌رسند، می‌توانید کمی آب و مواد شوینده را روی پارچه اسپری کنید و کلیدهای تنظیم خود را با آن پاک کنید.
* گزینه دیگر استفاده از مقداری شیشه پاک کن روی پارچه نرم برای تمیز کردن کلیدهای تنظیم است.

قسمت 2 از 3: پاکسازی عمیق

تمیز کردن گیتار آکوستیک

1 . تمیز کردن عمیق فرت ها.

“اقلام نوک تیز” خود را بردارید (مانند دم باریک یا خودکار) و یک پارچه نرم را به دور آن بپیچید. با ابزار جدید خود روی هر فرت را پاک کنید، از سر دسته گیتار شروع کنید و به سمت پایین آن حرکت کنید. این لبه تیز پوشیده شده با پارچه، کثیفی های سرسخت را از لبه هر فرت پاک می کند.
* شما باید تمیز کردن گیتار آکوستیک خود را حداقل دو بار در سال انجام دهید.

2 . صفحه انگشت گذاری (فرت برد) خود را روغن بزنید.

دومین پارچه نرم و روغن لیموی خود را بردارید. چند قطره روغن روی پارچه خود بمالید. سپس با استفاده از حرکات دایره ای، شروع به روغن کاری صفحه انگشت گذاری کنید. از نزدیکی سردسته شروع کنید و به سمت پایین بروید. شما باید این کار را حداقل چند بار در سال انجام دهید.

3 . پل گیتار خود را روغن کاری کنید.

با استفاده از روغن لیمو و همان پارچه، مقداری روغن به پل خود بمالید. یک بار دیگر از حرکات دایره ای استفاده کنید. روغن باید مستقیماً جذب چوب شود. اگر روغن اضافی روی پل شما باقی مانده است، به سادگی آن را با قسمت خشک پارچه خود پاک کنید.

تمیز کردن گیتار آکوستیک

4 . پل گیتار خود را بررسی کنید.

یک تکه کاغذ نازک پیدا کنید. سپس، به پل خود نگاهی بیندازید. سعی کنید کاغذ را زیر پل قرار دهید، حتی اگر فقط گوشه آن باشد. در حالت ایده آل، شما نمی توانید. با این حال، اگر می توانید، به این معنی است که پل شما به آرامی در حال جدا شدن است. اگر در این موقعیت قرار گرفتید، یک نوازنده (یا متخصص سازهای زهی) را پیدا کنید و روی تعمیر گیتار خود سرمایه گذاری کنید.

5 . تمیز کردن گیتار آکوستیک خود را با مواد شوینده انجام دهید.

به خصوص اگر گیتار شما کثیف است، ممکن است بخواهید از کمی صابون استفاده کنید. بطری اسپری خود را با مواد شوینده ملایم در آب پر کنید. سپس، پارچه گردگیری خود را مرطوب کنید. به طور مستقیم بر روی گیتار اسپری نکنید، زیرا هدف این است که تا حد امکان از آب کمتری استفاده کنید. از این پارچه مرطوب برای تمیز کردن گیتار آکوستیک و پاک کردن هرگونه آلودگی از روی ساز خود استفاده کنید.

6 . جلا دادن بدنه گیتار.

پولیش های گیتار زیادی در بازار وجود دارد. اما اساساً سه نوع پولیش گیتار وجود دارد: پاک کننده های مبتنی بر آب، پاک کننده های کرمی با مواد ساینده ریز و روغن. هر یک از اینها را که می‌پسندید، انتخاب کنید و مقدار کمی را روی پارچه نرم خود بمالید. سپس با استفاده از یک حرکت آرام و دایره ای، به آرامی قسمت جلو، کناره ها و پشت گیتار خود را روغن کاری کنید. فقط از مقدار کمی از روغن استفاده کنید. شما می خواهید که روغن به چوب جذب شود.
* به دنبال پولیش ساخته شده برای گیتار خود باشید. فرمول های مختلفی برای پوشش های چوبی و لاکی وجود دارد.
* پولیش های مخصوصی برای حذف باقی مانده دود سیگار طراحی شده اند.
* می توانید شماره مدل گیتار خود را به صورت آنلاین جستجو کنید تا جزئیات بیشتری در مورد مشخصات گیتار خود دریافت کنید و بهترین محصول را برای تمیز کردن گیتار آکوستیک خود بیابید.

7 . با یک “پارچه چرمی” تمیز کردن گیتار آکوستیک خود را تمام کنید.

اگر گیتار شما روکش مات دارد، به سادگی پاک کردن نهایی را با پارچه نرم خود انجام دهید تا روغن اضافی جذب شود. با این حال، اگر گیتار شما روکش براقی داشته باشد، باید کار را با یک پارچه چرمی ادامه دهید. با استفاده از پارچه چرمی خود در حرکات دایره ای، به گیتار خود درخشش زیبایی خواهید داد. این کار را در جلو، پشت و پهلوی گیتار انجام دهید.

8 . به دنبال ترک در رویه گیتار خود باشید.

همانطور که گیتار خود را صیقل می دهید، سطح آن را برای وجود هر گونه نقص بررسی کنید. در صورت مشاهده هر گونه ترک، گیتار خود را در اسرع وقت نزد تعمیرکار ببرید. این کار از تبدیل یک خراش کوچک به یک الگوی عنکبوتی ناخوشایند جلوگیری می کند.

قسمت 3 از 3: اتمام کار

تمیز کردن گیتار آکوستیک

1 . سیم جدید را وصل کنید.

انتهای توپی یک سیم جدید را در سوراخ مناسب در پل قرار دهید. سپس، یک پین را در سوراخ قرار دهید. مطمئن شوید که شیار پین پل رو به سوراخ صدای گیتار باشد. اجازه ندهید انتهای توپی سیم روی نوک پین قرار بگیرد، در غیر این صورت، خود به خود شل می شود.
* پین را در جای خود فشار دهید و در عین حال با دست دیگر سیم را نیز بکشید. شما احساس خواهید کرد که سیم و پین در جای خود قرار می گیرند.

2 . سیم را از پست عبور دهید.

انتهای دیگر سیم خود را در شکاف مناسب روی پست تنظیم قرار دهید. تقریباً 7.5 سانتی متر از سیم را از پست خارج کنید و سفت کنید. سیم باید در جهت پل کشیده شود.

3 . سیم را بپیچید.

با استفاده از یک سیم پیچ، پیچیدن سیم خود را شروع کنید (یا کلید تنظیم را بچرخانید). شما باید 4-5 دور سیم پیچی منظم روی پست، بدون همپوشانی داشته باشید. این روش را با پنج سیم دیگر تکرار کنید.

4 . گیتار خود را کوک کنید.

با استفاده از یک تیونر الکترونیکی، هر سیم را سفت کنید تا نت مناسب را پخش کند. این اطمینان حاصل می کند که گیتار شما، دفعه بعد که آن را برمی دارید، برای نواخته شدن آماده است. اگر یک نوازنده باتجربه هستید، می توانید گیتار خود را با گوش کوک کنید.

تمیز کردن گیتار آکوستیک

5 . گیتار خود را کنار بگذارید.

ممکن است وسوسه شوید که گیتار خود را در معرض نمایش قرار دهید، اما موثرترین راه برای تمیز و سالم نگه داشتن گیتار، گذاشتن آن در یک جعبه سخت است. این کار عمر و سرزندگی ساز شما را برای چندین سال افزایش می دهد.

نکات
* اگر می خواهید، می توانید یک پولیش مناسب برای گیتار یا حتی یک موم کارنوبا درجه بالا بخرید و آن را اعمال کنید. این کار به حفظ رویه گیتار کمک خواهد کرد.
* بین جلسات تمیز کردن گیتار آکوستیک به طور کامل و عمیق، ایده بدی نیست که گهگاهی گیتار خود را به سادگی به یک دستمال پاک کنید، حتی با وجود سیم‌هایی که هنوز به آن متصل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *