یادگیری نحوه کوک کردن گیتار آکوستیک باید یکی از اولین چیزهایی باشد که به مبتدیان آموزش داده می شود تا مطمئن شوید که نواختن گیتاری را یاد می گیرید که صدای عالی دارد؛ چراکه یک گیتار بدون کوک قطعاً نمی تواند موسیقی تولید کند. از آنجایی که سازهای زهی تمایل دارند با شل شدن سیم ها از کوک خارج شوند، می‌توانید اصول اولیه کوک کردن گیتار آکوستیک، نحوه تنظیم دقیق ساز برای رسیدن به دقت و برخی روش‌های جایگزین برای نگه داشتن سیم‌هایتان در گام را بیاموزید.

روش 1 از 3: انجام تنظیم اولیه

کوک کردن گیتار آکوستیک

1 . نت های صحیح هر سیم را بدانید.

کوک کردن گیتار آکوستیک، بدون دانستن نت های مناسب برای هر سیم سخت خواهد بود. از پایین‌ترین و ضخیم‌ترین سیم (که زمانی که گیتار را به درستی در دست می‌گیرید، باید نزدیک‌ترین سیم به سقف باشد) شروع کنید، کوک استاندارد برای سیم‌ها از پایین به بالا است:
* E
* A
* D
* g
* b
* e (نازک ترین سیم)

2 . پیچ های تنظیم صحیح برای هر سیم را مشخص کنید.

هر سیم را تا پیچ تنظیم مربوط به آن دنبال کنید تا مطمئن شوید که می دانید برای کوک کردن هر سیم باید کدام پیچ را بچرخانید و در کدام جهت. قبل از اینکه از یک تیونر کمک بگیرید، سیم را چند بار بزنید و پیچ را بچرخانید تا سیم را بالا بیاورید (در جهت عقربه های ساعت) و یا آن را پایین بیاورید (در خلاف جهت عقربه های ساعت).
* بسته به گیتار و اینکه چگونه سیم کشی شده است، جهت ممکن است متفاوت باشد. به همین دلیل مهم است که ابتدا بررسی کنید. با این حال، تمام سیم‌ کشی های حرفه‌ای به این صورت خواهد بود، زیرا به حفظ کوک سیم‌ها کمک می‌کند.

3 . هر سیم را جداگانه بزنید و پیچ را بچرخانید تا با گام صحیح مطابقت داشته باشد.

اگر از تیونر برقی استفاده می کنید، آن را روشن کنید و به اندازه کافی به گیتار نزدیک کنید تا بتواند صدای کافی را دریافت کند. سیم را به طور مکرر بزنید و پیچ کوک را تا حدی بچرخانید که صدا تا جای ممکن با گام مطابقت داشته باشد.
* اگر صدا زیادی زیر است (گام خیلی بالا است)، نت را با چرخاندن پیچ تنظیم برای شل کردن آن پایین بیاورید، تا زمانی که به گام مناسب برسید.
* اگر صدا زیادی بم است (گام خیلی پایین است)، باید نت را از طریق چرخاندن نرم به بالا و ایجاد کشش روی سیم، به گام بالاتر ببرید. به چرخش پیچ کوک مربوطه ادامه دهید تا به گام مناسب برسید.
* همچنین می‌توانید گیتار را با خودش، پیانو یا هر ساز دیگری مطابقت دهید. برای مثال، اگر با یک نوازنده ترومپت اجرا می کنید، از او بخواهید یک نت E اجرا کند و تنظیم سیم ششم را تا زمانی که با گام مطابقت داشته باشد، ادامه دهید.

4 . از فرت پنجم سیم برای مطابقت بلافاصله با صدای سیم زیرین استفاده کنید.

نت فرت پنجم در سیم ششم، باید با سیم پنجمی که آزاد نواخته می‌شود یکسان باشد – هر دو A هستند. این سیستم تضمین می کند که فواصل بین نت ها یکسان باشد، بنابراین حتی اگر گیتار کاملا کوک نشده باشد، نسبت به خودش کوک می شود. به عنوان مثال، برای کوک کردن سیم 5، نت فرت پنجم سیم 6 را می نوازید و صدای سیم 5 را دقیقاً با این تنظیم می کنید.
* تنها استثنا در سیم B است. برای کوک کردن سیم B باید فرت چهارم سیم G (سیم سوم) را نگه دارید.

5 . برای بررسی فواصل، یک آکورد را بزنید یا چند نت را بنوازید.

یک گیتار آکوستیک از چوب ساخته شده است و طنین سیم ها، حتی زمانی که به درستی کوک شده باشند، ممکن است دقیقاً درست به نظر نرسد. یک آکورد G یا آکورد دیگری در موقعیت اول پخش کنید تا مطمئن شوید که صدای گیتار درست و کوک است. در صورت لزوم تنظیمات جزئی را انجام دهید.
* سیم B، به ویژه، معمولاً باید کمی بم تر کوک شود تا کوک کردن گیتار آکوستیک شما بی نقص انجام شود. کمی آزمایش کنید و از نزدیک گوش کنید تا مطمئن شوید که گیتار کوک است.

6 . به مدت 15 تا 20 دقیقه بعد از گذاشتن سیم های جدید، نواختن و کوک کردن گیتار آکوستیک خود را دوباره انجام دهید.

سیم ها وقتی که برای اولین بار نصب می شوند، به زمان نیاز دارند تا کشیده شوند، به این معنی که خیلی سریع از کوک خارج می شوند. برای کمک به فرم گرفتن آنها، گیتار را کوک کنید، سپس چند دقیقه بنوازید. دوباره کوک کنید و این کار را تا زمانی که سیم‌ها برای چند دقیقه به‌طور متوالی کم و بیش کوک باشند، تکرار کنید.

روش 2 از 3: تنظیم دقیق تر

کوک کردن گیتار آکوستیک

1 . روی یک تیونر گیتار کروماتیک با کیفیت سرمایه گذاری کنید.

ساده‌ترین و دقیق‌ترین راه برای کوک کردن گیتار آکوستیک شما، استفاده از تیونر الکترونیکی گیتار است که صدای نت شما را می‌خواند، معمولاً یک سنجش بصری از میزان بالاتر یا پایین تر از گام بودن صدای شما ارائه می‌دهد و به شما می‌گوید در کدام جهت باید کوک کنید. درواقع همه کارها را انجام می دهد، و شما فقط لازم است پیچ ها را بچرخانید.
* این تیونرها از نظر قیمت و کیفیت، از تیونرهای آکوستیک ارزان تا تیونر های شیک‌تر که می‌توانند نسبتاً گران باشند، متغیر هستند. برای شروع، یک تیونر ارزان قیمت در محدوده بودجه خود تهیه کنید یا در مورد گزینه های آنلاین رایگان تحقیق کنید.

2 . تا جایی که ممکن است به سمت بالا تنظیم کنید، و به سمت پایین تنظیم نکنید.

در تمام سازهای زهی آکوستیک، به ویژه گیتارهای آکوستیک، بسیار مهم است که به جای کوک کردن از زیر به بم، از حالت بم به زیر کوک کنید. اگر کشش سیم در حال کاهش باشد (همانطور که وقتی از زیر به بم کوک می کنید) احتمال از کوک خارج شدن گیتار شما بیشتر است، بنابراین بهتر است با کوک کردن گیتار آکوستیک خود از بم به زیر (کوک کردن به سمت بالا)، کششی در جهت درست را روی سیم ایجاد کنید.
* حتی اگر سیم زیر باشد (که معمولاً اینطور نیست)، ابتدا آن را در گامی پایین‌تر از آنچه که باید باشد، تنظیم کنید و سپس آن را با گام صحیح کوک کنید.

3 . از سیم های تازه استفاده کنید.

سیم های فرسوده قدیمی به راحتی در کوک نمی مانند. اگر مجبورید که دائماً دوباره گیتار خود را کوک کنید یا سیم‌هایتان دارند کمی ژنده می‌شوند، سیم‌های گیتارتان را به سیم‌های تازه‌تری تغییر دهید که در حین نواختن در کوک باقی می‌مانند. اگر سیم‌های تازه‌ای روی گیتار داشته باشید، صدای خیلی بهتری نیز خواهید داشت، و تمرین روی آن، برایتان بسیار سرگرم‌کننده‌تر خواهد بود.

4 . بگذارید چوب جا بیفتد.

پس از گذاشتن سیم های جدید بر روی گیتار خود، با دقت بیشتری دوباره گیتار را کوک کنید. سیم‌ها کشش زیادی (صدها پوند فشار) روی قاب گیتار وارد می‌کنند و گیتارهای آکوستیک به‌ویژه با بدنه‌های قدیمی‌تر و انواع مختلف چوب، بسیار مستعد جابه‌جایی و نشست هستند.
* اگر گیتار را به خوبی کوک کردید و چند دقیقه بعد از کوک خارج شد، ناامید نشوید. این طبیعی است. در حین کوک کردن، مقداری سیم را بکشید تا شلی اضافی بیرون بیاید و بگذارید چند دقیقه بماند، سپس دوباره آن را بررسی کنید.

5 . از چشم و گوش خود استفاده کنید.

در حالی که کوک کردن دقیق و دادن اعتبار مناسب به تیونر الکتریکی مهم است، همچنین مهم است که یاد بگیرید واقعاً سیم‌ها را بشنوید و یاد بگیرید وقتی چیزی کمی خارج از کوک است، آن را تشخیص دهید. نوازندگان باتجربه گیتار نیازی به داشتن صدایی عالی، یا استفاده از تیونر خود ندارند، تا بدانند چه زمانی کمی مشکل وجود دارد. در حین کوک کردن گیتار آکوستیک خود به نت ها گوش دهید و می توانید با دقت بیشتری کوک کنید.

روش 3 از 3: استفاده از روش جایگزین

کوک کردن گیتار آکوستیک

1 . گیتار را با استفاده از پیانو کوک کنید.

اگر یک پیانو یا کیبورد خوب و کوک و نگهداری شده دارید و با نت ها آشنا هستید، یک راه آسان برای کوک سریع گیتار خود، نواختن هر نت در پیانو و مطابقت آن با صدای سیم مربوطه در گیتار است.

2 . به دنبال برنامه ها و تیونر های آنلاین رایگان باشید.

بسیاری از دستگاه‌های تولید آهنگ و تیونرهای الکترونیکی در دسترس هستند که می‌توانید به سرعت از آنها برای کوک کردن گیتار آکوستیک خود استفاده کنید. یکی از موثرترین تیونرهای موجود، تیونر اصلی موجود در فروشگاه اپلیکیشن اپل است. این تیونر ارزان و فوق العاده دقیق است. تا زمانی که گوشی شما این برنامه را دارد، می توانید با استفاده از آن گیتار خود را کوک کنید.

3 . گیتار را به صورت هماهنگ با خودش کوک کنید.

ممکن است نتوانید گیتار را در گام عالی کوک کنید، اما حداقل می توانید با تطبیق فواصل تمام سیم ها، مطمئن شوید که گیتار به درستی روی خودش کوک شده است. وقتی سیم E پایین را در فرت پنجم می‌زنید، این یک A است. بنابراین، برای کوک کردن گیتار، می‌توانید یک A را روی سیم E بنوازید و سیم A خود را کوک کنید. این یک راه خوب برای بررسی روابط بین تمام سیم‌ها پس از استفاده از یک تیونر الکترونیکی است، یا فقط گیتار را با خودش هماهنگ کنید تا بتوانید به تنهایی بنوازید یا تمرین کنید.
* این در مورد روابط بین تمام سیم ها به جز G و B صادق است. برای آن بازه، سیم G را در فرت چهارم بنوازید و به شما B را می دهد.

4 . از کوک های متناوب روی گیتار آکوستیک استفاده کنید.

همیشه لازم نیست سیم های خود را به همان روش قدیمی کوک کنید. نوازندگان معروف گیتار مانند جیمی پیج و کیت ریچاردز اغلب از کوک های متناوب برای اجرای شناخته شده ترین آهنگ های خود استفاده می کردند و کوک های جایگزین برای نواختن در سبک های دلتا بلوز یا گیتار اسلاید عالی هستند. برخی از نوازندگان گیتار دوست دارند سیم پایینی را به جای E روی D کوک کنند و این کار نواختن برخی از آکوردها و سبک‌های موسیقی را آسان‌تر می کند. به این تنظیم Drop-D می گویند. دیگر کوک های جایگزین رایج عبارتند از:
* تنظیم ایرلندی (DADGAD)
* تنظیم C باز (CGCGCE)
* تنظیم D باز (DADF#AD)
* تنظیم G باز (DGDGBD)

نکات
* برای طولانی‌تر شدن عمر سیم ‌هایتان، پس از هر بار استفاده، آن‌ها را با یک پارچه بدون پرز یا یک پاک‌کننده تأیید شده تمیز کنید.
* سیم‌های گیتار زمانی که قدیمی هستند و زمانی که کاملاً جدید هستند بیشتر مستعد از دست دادن کوک هستند. سیم های به شدت فرسوده نمی توانند در کوک باقی بمانند.

هشدار
* هنگام یادگیری نحوه کوک کردن گیتار آکوستیک، به یاد داشته باشید که سفت کردن بیش از حد سیم گیتار می تواند باعث پارگی آن شود و می تواند منجر به آسیب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *