معرفی مقاله نحوه قرار دادن خرک روی ویولن:

پل یک وسیله چوبی کوچک است که سیم های ویولن را نگه می دارد. این غیر معمول نیست که پل به مرور زمان روی ویولن جابجا شود و حتی ممکن است مجبور شوید به دلیل فرسودگی و پارگی، به طور دوره‌ای یک پل را تعویض کنید. به ندرت، یک پل حتی ممکن است سقوط کند. قرار دادن پل روی ویولن یک فرآیند نسبتاً ساده است. با کمی حوصله، می توانید به راحتی نحوه قرار دادن پل روی ویولن خود را در خانه بیاموزید و انجام دهید.

روش 1 از 3: تعیین موقعیت خرک

قرار دادن پل روی ویولن

1. موقعیت سیم e و سیم g را مشخص کنید.

پل ویولن یک تکه چوب کوچک است. پایین پل معمولاً یک خط مستقیم است، در حالی که قسمت بالایی آن کمی قوس دار است. قبل از قرار دادن پل روی ویولن خود، آن را بررسی کنید؛ متوجه خواهید شد که قوس یک طرف کمی بالاتر از طرف دیگر است. سمت پایین تر پل، سمت سیم e و سمت بلندتر پل، سمت سیم g است. هنگام قرار دادن پل روی ویولن و تعیین مکان آن، مطمئن شوید که سمتی از پل که مربوط به سیم e است، کنار سیم e، و سمتی از پل که مربوط به سیم g است، کنار سیم g قرار گیرد.
* اگر نام سیم های ویولن را نمی‌دانید، هنگامی که ویولن را در وضعیت نواختن نگه می‌دارید، بالاترین سیم، سیم e، و پایین ترین سیم، سیم g خواهد بود.
اگر ویولن را طوری رو به روی خود قرار دهید که گوشی های کوک در بالا باشند، سیم سمت راست ویولن e، و سیم سمت چپ آن g است.

2. سیم ها را کمی شل کنید.

برای جلوگیری از قطع شدن یک سیم در هنگام قرار دادن پل روی ویولن، سیم ها را کمی شل کنید. می‌توانید سیم های ویولن را با چرخاندن گوشی های کوک در انتهای ویولن شل کنید. سیم ها باید به اندازه ای شل باشند که بتوانید به راحتی آنها را به سمت بالا و پایین بکشید و اجازه دهید به اندازه کافی بالا بیایند تا بتوانبد پل را زیر سیم ها بلغزانید.

قرار دادن پل روی ویولن

3. پل را بین سوراخ های F قرار دهید.

سوراخ های F دو سوراخ به شکل F هستند که در انتهای سر ویولن یافت می شوند. بعد از قرار دادن پل روی ویولن، مطمئن شوید که بین دو سوراخ F قرار دارد. پل باید تقریباً در نقطه میانی بین سوراخ های f قرار گیرد. تصور کنید در حال کشیدن خطی از یک حفره f به حفره بعدی هستید، از خط افقی کوچکی که از یک سوراخ f می گذرد شروع می شود و تا خط افقی کوچکی که از سوراخ f دیگر عبور می کند، کشیده می شود. این خط خیالی باید از پل ویولن عبور کند.

4. سیم های ویولن را در پیچ های پل قرار دهید.

پل ویولن دارای چهار پیچ کوچک است که در بالای آن قرار دارند. چهار سیم ویولن در این پیچ ها قرار می گیرند و پل و سیم ها را در جای خود نگه می دارند. به آرامی یک سیم ویولن را به پیچ های روی پل وارد کنید.

5 . سیم ها را محکم کنید.

اکنون می توانید سیم های خود را دوباره محکم کنید تا پیچ ها در جای خود نگه دارید. به آرامی هر دستگیره را در پایین ویولن بچرخانید. بهتر است در حالی که سیم ها را سفت می کنید، از یک دست برای ثابت نگه داشتن پل استفاده کنید تا از سقوط آن جلوگیری کنید. سیم ها را سفت کنید تا به اندازه کافی ایمن شوند که پل را در جای خود نگه دارند و در عین حال مقدار کمی شلی هم در سیم ها داشته باشید.

روش 2 از 3: بررسی پل

قرار دادن پل روی ویولن

1. هنگام قرار دادن پل روی ویولن مطمئن شوید که پل در زاویه 90 درجه است.

پس از قرار دادن پل روی ویولن، باید بررسی کنید که محل قرارگیری آن درست است یا خیر. ویولن خود را روی یک سطح صاف قرار دهید. تا سطح ویولن پایین بیایید. طرف پل رو به سیم گیر ویولن باید تقریباً 90 درجه باشد. طرف دیگر پل باید کمی به سمت جلو متمایل شود.
* اگر پل زاویه 90 درجه ایجاد نمی کند، ممکن است آن را به سمت عقب در جای خود قرار داده باشید. شما باید پل را بردارید و دوباره شروع کنید.

2. بررسی کنید تا مطمئن شوید که پل در مرکز ویولن قرار دارد.

پل شما باید در مرکز ویولن باشد. نباید خیلی به سمت چپ یا راست باشد. اگر پل شما به سمت راست یا چپ متمایل است، به آرامی آن را فشار دهید تا در مرکز ویولن قرار گیرد.
* با نگاه کردن به ویولن از زاویه دید پرنده، می توانید به سادگی می‌توانید ببینید که آیا پل در مرکز قرار دارد یا خیر. اگر می خواهید مطمئن شوید که پل به درستی قرار گرفته است، می توانید از خط کش یا نوار اندازه گیری برای اندازه گیری طول هر انتهای پل تا لبه ویولن استفاده کنید. اندازه گیری ها باید تقریباً برابر باشند.

3. مطمئن شوید که پل تقریباً در وسط سوراخ های f قرار می‌گیرد.

پل باید بین سوراخ های f قرار داشته باشد و فاصله آن تا سوراخ ها از هر طرف تقریباً برابر باشد. ممکن است در زمانی که سیم ها را سفت می کردید، پل کمی لیز خورده باشد، بنابراین یک بار دیگر بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که می توانید یک خط خیالی از وسط هر سوراخ f تا سوراخ بعدی بکشید که از روی پل می گذرد. اگر پل حرکت کرده است، به آرامی آن را به سمت بالا یا پایین بلغزانید تا در جای مناسب قرار گیرد.

روش 3 از 3: اجتناب از ایجاد مشکل برای پل

قرار دادن پل روی ویولن

1. هنگام کوک کردن ویولن، پل را نگه دارید.

پل ها اغلب در حین کوک کردن از جای خود خارج می شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، هنگام کوک کردن، مطمئن شوید که پل خود را با یک دست در جای خود نگه می‌دارید.

2. سیم ها را به صورت جداگانه جایگزین کنید.

گاهی اوقات، شما باید سیم های ویولن خود را تعویض کنید، زیرا به مرور زمان ممکن است پاره و فرسوده شوند. در این مورد، مطمئن شوید که سیم ها را به صورت جداگانه جایگزین کنید. برداشتن بیش از یک سیم در یک زمان، می تواند باعث شود که پل از جای خود خارج شود.

قرار دادن پل روی ویولن

3. برای قرار دادن پل روی ویولن خود، از یک متخصص (یا مربی ویولن خود) کمک بخواهید.

ویولن خود را به یک فروشگاه ساز ببرید، ترجیحاً جایی که ویولن خود را از آنجا خریده اید. یک متخصص در آنجا، در صورت لزوم ویولن را سمباده نیز می زند و مطمئن می شود که اندازه ویولن شما مناسب است. ممکن است مربی شما نیز بتواند همین کار را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *