معرفی مقاله نواختن کلارینت:

کلارینت(قره‌نی) یک ساز بادی چوبی با صدایی زیبا و خالص است. کلارینت ها یکی از بزرگترین دامنه های گام را در بین تمام آلات موسیقی دارند که آنها را به یکی از جالب ترین سازها برای نواختن تبدیل می کند. اما قبل از شروع یادگیری نواختن کلارینت، مهم است که یاد بگیرید چگونه ساز را مونتاژ کنید، آن را به درستی در دست بگیرید و یک صدای یکنواخت ایجاد کنید. همچنین شما میتوانید جهت خرید اقساطی ساز از بخش تسهیلات دنیای ساز موجود در فوتر استفاده کنید

قسمت 1 از 3: یادگیری نواختن کلارینت

نواختن کلارینت

یادگیری نواختن کلارینت با سازی که به درستی نگهداری شده و جدید است، بسیار ساده تر از یادگیری با سازی است که در کپک اتاق زیر شیروانی نشسته است. همچنین بسیار ارزان تر از خرید یک مدل جدید است.
* اگر در نواختن کلارینت مبتدی هستید، کلارینت پلاستیکی توصیه می شود. Buffet B12 یا یاماها 255 هر دو مدل‌های محبوبی هستند، اما در ابتدا از ساز پلاستیکی استفاده کنید زیرا نگهداری و نواختن کلارینت‌های چوبی دشوارتر است. معمولاً استفاده از یک نی نرم معمول است؛ 2 تا 2 و نیم اغلب جواب می دهد. پس از گذشت مدتی زمان، می توانید از نی های با قدرت بالاتر (مانند 3 یا 4) استفاده کنید.
* از کلارینت های بدون نام دوری کنید (کلارینت های تولید کنندگانی که خیلی رایج نیستند). نوازندگان حرفه ای کلارینت و تعمیرکاران چیزهای خوبی برای گفتن در مورد مارک های کلارینت گمنام ندارند.
* اگر یک کلارینت قدیمی دارید که می خواهید از آن استفاده کنید، آن را برای تعمیر به یک فروشگاه موسیقی ببرید. لنت ها احتمالاً باید عوض شوند تا مطمئن شوید که صدای واضحی از شیپور دریافت می کنید.

نواختن کلارینت

 

2 . کلارینت را بررسی کنید و نام قطعات را یاد بگیرید.

بیشتر کلارینت‌ها در جعبه‌های حمل، با شکاف‌های تعبیه‌شده برای هر جزء ساز قرار می‌گیرند. وقتی زمان بیرون آوردن و چیدن قطعات در کنار هم فرا رسید، کیس را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه قطعات را آماده دارید. قطعات از پایین به بالا به ترتیب زیر مونتاژ می شوند:
* زنگ(bell)، قسمت پایینی شیپور است و مانند یک مگافون هوا می گیرد.
* دسته پایینی(bottom stack)، بدنه اصلی کلارینت را تشکیل می دهد و تنها در انتهای یک بخش دارای قطعه اتصال چوب پنبه ای خواهد بود.
* دسته بالایی(top stack)، قسمت اصلی دیگر بدنه اصلی را تشکیل می دهد و در هر دو انتها دارای بخش چوب پنبه ای است. لولای فلزی مستقیم را روی هر دو قطعه ردیف کنید تا لوله را به درستی جهت دهید.
* بخش بالایی(barrel) باید یک قطعه کوتاه به طول 3-4 اینچ باشد و در یک انتها کمی گشادتر از سر دیگر باشد.
* قطعه دهانی بالاترین بخش ساز است و باید دارای یک بند فلزی یا چرمی باشد که برای نگه داشتن نی در جای خود استفاده می شود. پایین قطعه دهانی را با کلید اکتاو بلند و مستقیم روی ساز ردیف کنید.

3 . قطعه دهانی و نی را به درستی مونتاژ کنید.

نی(reed) را بین لیگاتور و قطعه دهانی بلغزانید، به طوری که قسمت صاف آن رو به داخل باشد. هنگام برداشتن قطعات کلارینت مراقب باشید که پیچ ها بیرون نریزند. بازگرداندن آنها بسیار سخت است. سفت کردن بیش از حد می تواند قطعه دهانی را تحت فشار قرار دهد، بنابراین با آن ملایم رفتار کنید.
* نی را بالاتر از قطعه دهانی قرار ندهید چراکه تولید نت را به شدت دشوار می کند. نوک نی باید به طور ماوی با نوک قطعه دهانی در یک ردیف قرار بگیرد.
* نوک قطعه دهانی بسیار شکننده است. بنابراین هنگامی که در حال استفاده از آن نیستید، آن را با یک محافظ دهانی بپوشانید.

4 . کلارینت را به درستی نگه دارید.

کلارینت را باید با زاویه 45 درجه دور از خود نگه دارید و بخش شیپوری درست از جلوی زانوهای شما فاصله بگیرد. هنگام نواختن کلارینت، سر خود را بالا و پشت خود را صاف نگه دارید. کلارینت باید به سمت دهان شما بیاید، دهان شما نباید به سمت کلارینت برود.
* کلارینت را باید با دست راست خود روی دسته پایینی نگه دارید و انگشت شست را روی جایگاه انگشت شست در پشت دسته نگه دارید. سه انگشت دیگر شما باید روی سه سوراخ کلید مربوطه قرار گیرند.
* دست چپ شما باید ساز را روی دسته بالایی نگه دارد. انگشت شست شما باید روی کلید اکتاو در پشت ساز قرار گیرد. سه انگشت دیگر شما روی سه کلید اصلی در پایین دسته بالایی قرار می گیرند.
* زمانی که از انگشتانتان استفاده نمی کنید، آن ها را خیلی نزدیک به سوراخ ها نگه دارید تا در مواقع نیاز راحت تر به کلیدها برسند. اگر انگشتان خود را خیلی دور از کلارینت نگه دارید، نواختن قطعات سریع را دشوار می کند.

5 . قبل از نواختن، نی را خیس کنید.

اگر سعی کنید روی یک نی خشک بازی کنید، صدا بد به نظر می رسد و احتمالاً بیشتر اوقات جیرجیر می کند. قبل از یک جلسه تمرین یا اجرا، نی خود را در یک شیشه کوچک قرار دهید یا با بزاق آن را مرطوب کنید.
* سعی کنید با یک نی نرم، بین سایزهای 1 و 2.5 شروع کنید. با قوی‌تر شدن ماهیچه‌های دهان، به نی‌های سفت‌تری نیاز خواهید داشت.
* زمانی که کلارینت شما شروع به درآوردن صدایی مشابه فردی کرد که با بینی گرفته صحبت می کند، کرد، می دانید که باید نی ها را بالا بیاورید. معلم شما همچنین به شما خواهد گفت که آیا به نی نرمتر یا سخت تری نیاز دارید.

6 . بعد از هر بار استفاده قطعات کلارینت را جدا کرده و تمیز کنید.

هر بار که کلارینت خود را می نوازید، باید قطعات آن را جدا کرده و تمیز کنید تا رطوبت داخل شیپور جمع نشود. شما می توانید نسبتاً سریع و آسان ساز را تمیز کنید.
* بیشتر شیپور ها باید با یک پارچه تمیزکننده همراه باشند که بعد از هر بار استفاده، می توانید آن را از روی بدنه تا شیپور بکشید. یک انتهای آن باید دارای یک سیم باشد که از آن برای کشیدن هر بخش از شیپور استفاده می کنید. این کار فقط یک دقیقه طول می کشد، اما کمک می کند تا شیپور خود را در وضعیت خوبی نگه دارید.
* هر از چند گاهی، خوب است از Q-Tip برای تمیز کردن اطراف نقاط اتصال، جایی که ذرات کوچک و بزاق می توانند جمع شوند، استفاده کنید.
* چوب پنبه های خود را به طور مرتب چرب کنید. اگر اجازه دهید چوب پنبه‌ها خشک شوند، می‌تواند کنار هم قرار دادن و جدا کردن کلارینت را سخت کند. هنگامی که کلارینت خود را زیاد می نوازید، می توانید حدود یک بار در هفته چوب پنبه ها را چرب کنید. اگر چوب پنبه ها را زیادی چرب کنید ممکن است قطعات از هم جدا شوند.

قسمت 2 از 3: اجرای یک نت

نواختن کلارینت

1 . شیپور را به درستی در دهان خود قرار دهید.

بگویید “whee” و در حالی که این شکل را حفظ می کنید، بگویید “too “. این حالت را حفظ کنید و کلارینت را در دهان خود قرار دهید.
* فک خود را صاف نگه دارید. دندان های بالایی شما باید به طور محکم بر روی قسمت دهانی، در مقابل سمت نی قرار گیرند.
* اگر فقط شیپور را به دهان خود فشار دهید و فوت کنید، ایجاد نت دشوار خواهد بود. ساختن شکل مناسب با دهان، کمی کار می برد.

2 . گوشه های دهان خود را در اطراف قطعه دهانی ببندید.

اگر لب های شما به اندازه کافی بسته نباشند، هوا خارج می شود و هیچ صدایی ایجاد نمی شود. سعی کنید گوشه های دهان خود را بالا بیاورید تا بیشتر سفت شود. هنگام نواختن، زبان شما باید به سمت نی باشد، اما با آن برخورد نکند.
* ممکن است در ابتدا عادت کردن به آن سخت باشد و احتمالاً با درس گرفتن از یک معلم، آن را بهتر یاد خواهید گرفت.

نواختن کلارینت

3 . سعی کنید لحن یکنواخت داشته باشید.

در حالی که دهان خود را در حالت درستی قرار داده‌اید، فقط سعی کنید در ساز بدمید تا صدایی ایجاد کنید. این کار را با قدرت های مختلف تنفس آزمایش کنید و متوجه شوید که برای گرفتن یک لحن خوش صدا از شیپور چقدر قدرت نیاز است. به کمی تلاش نیاز است. بدون فشار دادن کلید، یک G باز را روی کلارینت می نوازید.
* اگر صدای جیغ ایجاد شد، ناامید نشوید. عادت کردن به حالت دهان کلارینت سخت است. فقط به تلاش ادامه دهید و مقادیر مختلف هوا را برای عبور دادن از شیپور، آزمایش کنید.

4 . گونه های خود را سفت نگه دارید.

می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد که گونه‌های خود را هنگام نواختن پف کنید، اما اگر از این کار اجتناب کنید، لحن صدای یکنواخت‌تر و ثابت‌تری خواهید داشت. نواختن جلوی آینه را تمرین کنید تا از پف کردن گونه ها جلوگیری کنید.
* در ابتدا، این ممکن است باعث شود که خیلی بیشتر جیر جیر کنید. اگر زیاد جیرجیر می کنید، بررسی کنید که دهانتان کجای قطعه دهانی قرار دارد. اطمینان حاصل کنید که روی قطعه دهانی شما خیلی بالا یا پایین نباشد. معلم شما می تواند در این زمینه به شما کمک کند. همچنین مطمئن شوید که نی شما به درستی ردیف شده است.

5 . سعی کنید چند نت اجرا کنید.

چند کلید را فشار دهید تا نت های مختلف را آزمایش کنید؛ ببینید چگونه قدرتی را که برای دمیدن در شیپور استفاده می کنید، تغییر می دهد. سعی کنید درک کنید که چه چیزی باعث می شود صدا زیر‌تر و بم‌تر شود. فقط برای مدتی به همین صورت نواختن کلارینت را تمرین کنید.
* وقتی در حال نواختن کلارینت هستید، همیشه سوراخ ها را کاملاً بپوشانید. اگر این کار را نکنید، نت ها بیرون نمی آیند. به خصوص زمانی که از کلید رجیستر استفاده می کنید، مطمئن شوید که تمام سوراخ ها کاملاً پوشانده شده باشند.

قسمت 3 از 3: برداشتن قدم بعدی

نواختن کلارینت

1 . یک نمودار انگشت گذاری بگیرید.

دوباره فروشگاه موسیقی محلی خود را بررسی کنید و ببینید چه نوع کتاب های کلارینت مبتدی دارند. این کتاب ها به شما یاد می دهند که چگونه آهنگ ها را اجرا کنید و کمک می کنند که انگشت گذاری مناسب برای هر نت را یاد بگیرید.
* بدون یادگیری نت خوانی، پیشرفت زیاد در نواختن کلارینت، خیلی کار سختی خواهد بود. کلارینت یک ساز سه گانه در محدوده Bb است، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نواختن این ساز، باید اصول اولیه کلید سه گانه را یاد بگیرید. بهترین راه برای انجام این کار معمولاً کلاس های خصوصی است.

2 . گام ها و آرپژ را تمرین کنید.

اگر گام ها و آرپژ را تمرین کنید، تکنیک شما برای تکنوازی و سایر اجراها بسیار روان تر خواهد بود. الگوهای انگشتان برای خوب نواختن کلارینت ضروری هستند و شما می توانید با تمرین این دو، به سرعت آن ها را یاد بگیرید.
* اگر معلم داشته باشید، اینها احتمالاً در نهایت توسط او به شما آموزش داده خواهند شد.

3 . آهنگ ها را یاد بگیرید.

مانند هر ساز دیگری، اگر فقط برای سرگرمی می نوازید، با چیزهایی که می دانید شروع کنید. قطعات محبوب زیادی برای کلارینت وجود دارند که چندان چالش برانگیز نیستند. به خصوص اگر به سوئینگ و جاز علاقه دارید، که شهودی تر هستند. اجراهای کلاسیک می تواند پرمتقاضی تر باشند، اما اگر به خوبی بگردید، قطعات آسان تری نیز وجود دارند.

4 . شرکت در کلاس های خصوصی را درنظر بگیرید.

یادگیری نواختن کلارینت فقط با خواندن کتاب بسیار سخت است. بهتر است به جای خودآموزی، با یک معلم شروع کنید تا چیزی را از قلم نندازید یا اشتباهی یاد نگیرید.
* عادات بد ممکن است بدون اینکه شما حتی متوجه شوید، ایجاد شوند، که می تواند گذر از یک سطح مهارت خاص را دشوار کند. اگر می‌خواهید کلارینت را به روش درست بنوازید، در کلاس های آموزش آن شرکت کنید.

د

5 . به یک گروه یا ارکستر بپیوندید.

اگر واقعاً به نواختن کلارینت علاقه دارید، یک معلم پیدا کنید و به یک گروه یا ارکستر بپیوندید.
* برای یک مسافت طولانی آماده شوید! قرار نیست یک شبه تبدیل به نوازنده خوبی شوید. از اصول اولیه شروع کنید، سپس به سراغ چیزهای پیشرفته تر بروید. نواختن ساز یک پروژه یادگیری مادام العمر است.

نکات
* اگر هنوز مطمئن نیستید که می خواهید کلارینت بخرید، اجاره آن گزینه بسیار خوبی است.
* کلارینت خود را در یک منطقه با دمای اتاق نگه دارید. اگر خیلی سرد شود، ممکن است صدای کلارینت شما زیر به نظر برسد.
* مانند هر ساز دیگری، باید به طور مرتب کلارینت خود را در فروشگاه موسیقی محلی خود بررسی کنید تا مطمئن شوید که مشکلی در آن وجود ندارد.

هشدارها
* هرگز در حین یا قبل از نواختن کلارینت، آدامس نجوید یا چیزهای شیرین نخورید یا ننوشید! غذا می تواند وارد کلارینت شما شود یا تف شما داخل آن خشک شود و داخل آن را چسبناک کند.
* قطعه دهانی را خیلی به سختی گاز نگیرید. این می تواند به قطعه دهانی آسیب برساند و دندان های شما نیز ممکن است آسیب ببیند.
* برای یادگیری نحوه نواختن خوب و درست، بدون وجود یک معلم، کلارینت ساز بسیار دشواری است. ممکن است شروع کار آسان باشد، اما مگر اینکه بخواهید برای همیشه در موسیقی مبتدی بمانید، شاید بهترین کار این باشد که یک معلم بگیرید.
* هرگز سعی نکنید خودتان کلارینت را تعمیر کنید، از معلم خود کمک بگیرید یا به یک فروشگاه موسیقی بروید.

جمع بندی

یادگیری نحوه نواختن کلارینت یک سفر پرانرژی و خوشایند است که نیازمند علاقه و تمرین مستمر می‌باشد. با تمرکز بر تکنیک‌های اصولی، برنامه‌های تمرین منظم و جستجوی راهنمایی از منابع معتبر، نوازندگان می‌توانند مهارت‌ها و هنر نوازندگی‌شان را بهبود بخشند. اهمیت داشتن نگرشی عمیق نسبت به صدای منحصربه‌فرد این ساز و شناختن تنوع آثار موسیقی نیز بی‌نیاز از ذکر است. بنابراین، چه شما در نواختن کلارینت مبتدی هستید ‌و چه نوازنده ای حرفه ای، به یاد داشته باشید که به کاوش و تجربه‌پژوهی ادامه بدهید و هنر خود را به‌روز رسانی کنید تا از ظرفیت کامل این ساز زیبا استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *