اگر به موسیقی کلاسیک غربی گوش داده باشید، پس قطعا صدای دو ساز پیانو و هارپسیکورد را شنیده اید. اما تفاوت این دو ساز در چه چیزی است؟ اگرچه پیانو و هارپسیکورد شبیه به هم بنظر می‌رسند، اما در واقع از دو دنیای جدا هستند. آنها صداهای بسیار متفاوتی تولید می کنند، و اگر هر دو را اجرا کنید، متوجه خواهید شد که یکی می تواند کارهایی را انجام دهد که دیگری نمی تواند. کنجکاو هستید بیشتر بدانید؟ این مقاله مهم‌ترین تفاوت‌های بین پیانو و هارپسیکورد را شرح می‌دهد – از جمله نحوه صدا، نحوه کار آنها و اینکه چرا پیانو به ساز مورد علاقه نوازندگان در سراسر جهان تبدیل شد.شما میتوانید جهت خرید پیانو از بخش خرید اقساطی ساز در دنیای ساز نیز استفاده کنید.

 

چیزهایی که باید بدانید:
* پیانو و هارپسیکورد دو ساز شبیه به هم هستند و هر دو با سیم ها نت می سازند، اما سیم های هارپسیکورد زخمه زده می شوند در حالی که سیم های پیانو توسط چکش های کوچک زده می شوند.
* هارپسیکوردها معمولا دارای محدوده 5 اکتاو (F1-F6) هستند، در حالی که پیانوها دارای محدوده اکتاو ¼7 (A0-C8) هستند. این به پیانو اجازه می‌دهد تا نت‌های بالاتر و پایین‌تری را بنوازد.
* هارپسیکوردها را فقط در یک درجه صدا می توان نواخت. مکانیسم زخمه زدن بدون توجه به اینکه کلیدها به سختی یا نرم فشار داده می شوند، یکسان عمل می کند.
* بسته به شدت فشار دادن کلیدها، می توان پیانوها را با صدای بلند یا آهسته نواخت. این به علاوه دامنه آنها، آنها را از هارپسیکوردها تطبیق پذیرتر می کند.

1 . هارپسیکوردها و پیانوها صدای بسیار متفاوتی تولید می کنند.

پیانو و هارپسیکورد

سیم های هارپسیکورد زخمه زده می شوند، در حالی که بر روی سیم های پیانو ضربه زده می شود. هنگامی که یک کلید هارپسیکورد را فشار می دهید، قطعه کوچکی از ماده به نام “پلکتروم” بر روی یک سیم زخمه می‌زند و صدایی تولید می کند که همیشه در یک درجه صدا قرار دارد. با این حال، وقتی کلید پیانو را فشار می دهید، یک چکش کوچک با توجه به شدت فشار دادن کلید، به سیم ضربه می زند. این به شما امکان کنترل درجه صدای پیانو را می دهد.
* از آنجایی که سیم های آنها زخمه زده می‌شوند، هارپسیکوردها جزو سازهای زهی طبقه بندی می شوند.
* از آنجایی که سیم های آن ها زده می شود، پیانوها جزو سازهای کوبه ای طبقه بندی می شوند.

2 . پیانوها به شما اجازه کنترل درجه صدا را می دهند، اما هارپسیکوردها این کار را نمی کنند.

صدای پیانو بستگی به شدت فشار دادن کلیدهای آن دارد. هنگامی که یک کلید پیانو را فشار می دهید، یک مکانیسم پنهان باعث می شود که چکش با همان شدتی که کلید فشار داده شده، به سیم ضربه بزند. با این حال، وقتی یک کلید هارپسیکورد فشار داده می‌شود، قطعه‌ای از ماده به نام “پلکتروم”، بر روی یک سیم زخمه می‌زند و بدون توجه به اینکه کلید چقدر سخت یا نرم فشار داده شده است، صدایی یکسان تولید می‌کند.
* بیشتر پیانوها چکش هایی دارند که در پشم یا نمد پیچیده شده اند. این پوشش صدایی تولید می کند که قدرتمند است اما خشن نیست.

3 . پیانوها 88 کلید دارند در حالی که هارپسیکوردها 61 کلید دارند.

پیانو و هارپسیکورد

داشتن کلیدهای بیشتر به پیانوها برد بیشتری نسبت به هارپسیکوردها می دهد. دامنه صدای پیانوها ¼ 7 اکتاو (از A0 – C8) است، در حالی که دامنه صدای هارپسیکوردها حداکثر 5 اکتاو (F1 – F6) است. این بدان معناست که پیانوها می توانند نت های بالاتر و پایین تری نسبت به هارپسیکوردها بنوازند. برخی از هارپسیکوردها دارای 56 کلید هستند که به آنها حتی محدوده کوچکتری هم می دهد.
* کلیدهای پیانوی سفید معمولاً از چوب عاج یا چوب روشن ساخته می شوند، در حالی که کلیدهای مشکی معمولاً از چوب تیره تر مانند آبنوس ساخته می شوند.
* کلیدهای هارپسیکورد همیشه از چوب ساخته می شوند.

4 . هارپسیکوردها تا سال 1800 از پیانوها محبوبتر بودند.

قبل از پیانو، هارپسیکورد در موسیقی کلاسیک غربی برجسته بود. آنها در اپراها، سمفونی ها و کنسرتوهای برخی از مشهورترین آهنگسازان اروپایی – از جمله موتزارت، باخ، و پاخلبل، شنیده می‌شدند. با این حال، در دهه 1800، پیانوها به لطف تطبیق پذیری و دامنه صدایشان، بر هارپسیکوردها برتری یافتند.
* از قرن 19 به بعد، پیانو در موسیقی های سراسر جهان برجسته شد. برخی از نوازندگان معروف پیانو عبارتند از: موتزارت، فردریک شوپن، بیلی جول، چیک کوریا، هیرومی اوهارا و آلیشیا کیز.

5 . پیانو و هارپسیکورد هر دو بدنه چوبی آکوستیک دارند.

پیانو و هارپسیکورد

همچنین هر دوی این سازها دارای کیبورد و سیم نیز هستند. سیم ها به بدنه منحنی متصل می شوند و با فشار دادن کلید مربوطه، برای تولید یک نت موسیقی خاص کشیده می شوند. بدنه در بالای تخته‌ای چوبی قرار می‌گیرد که می لرزد و صدا را تقویت می‌کند.
* اگرچه شکل مشابهی دارند، اما هارپسیکوردها معمولا بلندتر و باریکتر از پیانو هستند؛ زیرا کلیدهای کمتری دارند.
* برخی از هارپسیکوردها دو صفحه کلید دارند—یعنی دو دسته کلید، که یکی در بالای دیگری قرار گرفته است. مجموعه دوم کلیدها را می توان به چپ یا راست جابه جا کرد تا به سرعت کلید موسیقی در حال پخش را تغییر دهد.

6 . هارپسیکورد و پیانو بسیار مشابه نواخته می شوند.

هر دو ساز به مهارت و تکنیک های یکسانی نیاز دارند. آکوردها، آرپژها و هارمونی‌ها با حرکات و حالت دست مشابه ساخته می شوند. موسیقی نوشته شده برای هارپسیکورد را می توان به دلیل دامنه بزرگتر پیانو، بر روی پیانو نواخت، و برخی از نوازندگان مدرن در واقع بر این باورند که برخی از قطعات هارپسیکورد، اگر روی پیانو اجرا شوند، صدای بهتری دارند.
* برخی از نوازندگان به دلیل عدم کنترل صدا، نواختن هارپسیکورد را کمی آسان‌تر می‌دانند، زیرا نیازی به نگرانی در مورد فشار دادن کلیدها ندارد.

جمع بندی

هر چند پیانو و هارپسیکورد به عنوان دو ساز موسیقی کیبوردی شباهت‌هایی دارند، اما در صدا، تکنیک نوازندگی و اهمیت تاریخی‌شان تفاوت‌های قابل‌ملاحظه‌ای وجود دارد. دامنه داینامیکی و قابلیت‌های بیانی پیانو آن را به یک ساز چندکاره و دوست‌داشتنی تبدیل کرده است، در حالی‌که مکانیزم منحصر به‌ فرد زخمه زدن هارپسیکورد جذابیتی باشکوه دارد. هر یک از این سازها در تاریخ موسیقی جایگاه خاص خود را دارند و با خصوصیات منحصر به فردشان، تجربه‌ی موسیقی‌ای متفاوتی را برای ما ارمغان می‌آورند. در نهایت، هر دو این سازها همچنان الهام بخش هنرمندان و شنوندگان هستند و زیبایی ماندگار موسیقی کیبوردی را در طول تاریخ نشان می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *