معرفی مقاله نحوه تعویض سیم های گیتار کلاسیک:

اگر سیم‌های گیتار شما وزوز می‌کنند، بی‌صدا بنظر می‌رسند یا دیگر نمی‌توانند کوک خود را حفظ کنند، ممکن است نشانه‌ای از این باشد که زمان تعویض سیم های گیتار کلاسیک شما فرا رسیده است. بسیاری از افرادی که گیتار کلاسیک دارند برای مدت طولانی از تعویض سیم اجتناب می کنند زیرا نمی خواهند گره های انتهای پل را خراب کنند یا خطر تغییر صدای گیتار خود را نمی ‌پذیرند. اما هرگز نترسید؛ با کمی تلاش، در کمترین زمان به نواختن گیتار قوی و زیبای خود خواهید پرداخت!

قسمت 1 از 3: برداشتن سیم های قدیمی

تعویض سیم های گیتار کلاسیک

1 . از انگشت خود یا یک دسته کوک استفاده کنید تا سیم ششم را از دسته باز کنید.

سیم 6 باید ضخیم ترین سیم گیتار شما باشد. دسته کوک را به گوشی کوک بچسبانید و آن را به صورت دایره ای بچرخانید تا سیم آنقدر شل شود که بتوانید آن را از دسته جدا کنید. اگر دسته کوک ندارید، به جای آن می توانید سیم را با دست شل کنید (مانند وقتی که سیم را تنظیم می‌کنید)، تا زمانی که بتوانید آن را از گیتار بیرون بیاورید.
* اگر برای تعویض سیم های گیتار کلاسیک خود عجله دارید، یک قیچی بردارید و هر شش سیم را ببرید. پس از اتمام برش، مطمئن شوید که قطعات کوچک اطراف پل را جدا کنید.
* باز کردن سیم‌ها بسیار ایمن‌تر از بریدن آن‌ها است، بنابراین قطعات سیم از روی گیتار خارج نمی‌شوند.

2 . سیم را از روی پل باز کنید و آن را بردارید.

هنگامی که سیم به اندازه کافی شل شد، باید بتوانید گره را در پل، با فشار دادن سیم از جایی که گره ایجاد شده است، باز کنید. سیم را به عقب از سوراخ بیرون بکشید تا به طور کامل از روی گیتار جدا شود.
* وقتی سیم را از گیتار خارج کردید، با خیال راحت آن را در سطل زباله بیندازید.

تعویض سیم های گیتار کلاسیک

3 . تمام سیم های قدیمی را از گیتار جدا کنید.

با حرکت به سمت پایین، سیم ها را یکی یکی بردارید تا سیم های قدیمی روی گیتار باقی نمانند. اگر ترجیح می دهید تعویض سیم های گیتار کلاسیک را یکی یکی انجام دهید، در عوض می‌توانید این کار را انجام دهید.
* زمانی که می‌خواهید سیم ‌های جدید را به دسته بپیچید، یکباره برداشتن سیم ‌ها می‌تواند کار را برایتان آسان‌تر کند.

4 . یک بسته جدید از سیم های نایلونی تهیه کنید.

برای گیتارهای کلاسیک، باید از خرید سیم های استیل خودداری کنید. در عوض، می‌توانید بسته‌های سیم ‌های نایلونی مورد علاقه خود را از یک فروشگاه موسیقی محلی یا از اینترنت انتخاب کنید.
* هرگز یک گیتار کلاسیک را با سیم های استیل سیم کشی نکنید. این کار فشار زیادی به دسته وارد می کند و در نهایت باعث خم شدن و ترک خوردن آن می شود.

قسمت 2 از 3: بستن سیم های جدید به پل

تعویض سیم های گیتار کلاسیک

1 . سیم ششم جدید را از سوراخ مربوطه در پل عبور دهید.

آن را از سوراخ به بیرون خارج کنید تا حدود 4 تا 5 اینچ (10 تا 13 سانتی متر) از سیم، به سمت پایین گیتار بیرون بیاید. مطمئن شوید که از ضخیم ترین سیم در بسته خود به عنوان سیم ششم جدید استفاده می کنید.
* اگر یک انتهای سیم جدید شما بافتی زمخت دارد در حالی که انتهای دیگر آن صاف است، از انتهای صاف برای گره زدن سیم به پل استفاده کنید.

2 . سیم ششم را یک بار گره بزنید.

شما می خواهید آن را زیر نیمه دیگر سیم قرار دهید. ثابت نگه داشتن سیم با استفاده از انگشت شست و سبابه در حین ایجاد حلقه و در نهایت برای ایجاد گره، می تواند مفید باشد.

3 . سیم را زیر گره دولا کنید و بکشید تا سفت شود.

در حین انجام این کار، سیم را در مقابل صفحه صدا نگه دارید. این مهم است؛ زیرا اگر سیم را پایین نگیرید، به سمت بالا می‌چسبد. این کار باعث شل شدن آن می شود و احتمالاً سیم از بین می رود.
* قبل از اینکه آن را سفت کنید، مطمئن شوید که ته سیم از روی white lip پایین بیاید. این کار باعث می‌شود که گره شما محکم بماند.
* تفاوت اصلی تعویض سیم در گیتار کلاسیک در بستن سیم ها است. در گیتار کلاسیک، برخلاف گیتار زهی استیل، هیچ گیره‌ای برای جدا کردن وجود ندارد. شما باید سیم را از سوراخ روی پل عبور دهید، آن را گره کنید و محکم کنید. مطمئن شوید که سیم ایمن است و آن را روی گوشی کوک ببندید.

4 . با کشیدن سیم از دو طرف گره را محکم کنید.

شما نیاز به سیمی دارید که تا جای ممکن محکم شده باشد. قبل از اینکه گره را محکم کنید، دوبار بررسی کنید که ته سیم روی white lip به سمت پایین رسیده باشد. گره زدن در محل مناسب کمک می کند تا سیم خود را روی پل ایمن نگه دارید.
* بعداً وقتی می خواهید سیم را به دسته وصل کنید، می توانید دوباره گره خود را بررسی کنید. اگر شل به نظر می رسد، قبل از ادامه، دوباره گره بزنید.

5 . این کار را با سیم های 5 و 4 تکرار کنید.

سیم های ششم، پنجم و چهارم (معمولاً E، A و D) دقیقاً به همین ترتیب انجام می شوند، اما سه سیم آخر کمی متفاوت انجام می شوند. بیشتر کار به همین صورت انجام می‌شود، با این تفاوت که آنها را چند بار بیشتر گره می‌زنید.

6 . سیم سوم را با همان فرآیند وصل کنید، فقط آن را به جای 1 بار 3 بار زیر گره دولا کنید.

از آنجایی که سیم های 3، 2 و 1 (معمولاً G، B و e) به طور فزاینده ای نازک هستند، می توانند به راحتی از گره ‌ای که روی پل می‌زنید، خارج شوند. برای محافظت در برابر این لغزش، حتما سیم ها را 2 تا 3 بار در زیر گره مربوطه محکم کنید و دولا کنید.
* سیم را مانند سیم های 6، 5 و 4 از روی پل عبور دهید.
* برای سیم اول (سیم e)، برخی افراد دوست دارند قبل از گره زدن، سیم را دو بار دور سوراخ حلقه کنند تا از آن محافظت بیشتری کنند.

7 . این کار را با سیم های 2 و 1 تکرار کنید.

این 3 سیم آخر را می توان به یک روش متصل کرد. وقتی سیم اول را وصل می کنید مراقب باشید؛ زیرا کوچکترین سیم است و بیشتر مستعد لیز خوردن از گره ای است که می زنید.
* قبل از اینکه سیم را گره بزنید و سفت کنید، می‌توانید آن را دوبار از سوراخ عبور دهید.
* اگر هر یک از سیم ها شل شوند، می توانند به گیتار ضربه بزنند و تکه کوچکی از چوب آن را خراش دهند و جدا کنند. هنگام سفت کردن گره های اطراف پل دقت بیشتری داشته باشید تا مطمئن شوید که گیتار خود را ایمن نگه می‌دارید.

قسمت 3 از 3: وصل کردن سیم ها به دسته

تعویض سیم های گیتار کلاسیک

1 . گوشی کوک مربوط به سیم ششم را بچرخانید تا وقتی که سوراخ رو به بالا قرار بگیرد.

اگر واقعاً بتوانید آنچه را که انجام می دهید ببینید، کار با سیم آسان تر خواهد بود. سیم جدید باید بتواند به صورت عمودی از سوراخ عبور کند.

2 . سیم ششم جدید را یکبار از سوراخ عبور دهید.

انتهای سیم ششم را از سوراخ مربوطه روی دسته، به سمت پایین عبور دهید. می‌توانید چند سانت از سیم را از سوراخ عبور دهید تا گرفتن آن از طرف دیگر، آسان‌تر شود.
* اگرچه روش دیگری وجود دارد که در آن سیم دو بار از سوراخ عبور می کند، اما این روش سخت تر است و روش اول به همان اندازه کار می کند.

3 . سیم را از شکاف زیر دوار(capstan) به عقب برگردانید.

دوار قسمت پلاستیکی سفید رنگی است که سیم را به دور آن می پیچید. بسته به ترجیح خود می‌توانید سیم را از بالا یا زیر دوار به عقب بکشید.

4 . سیم ششم را محکم بکشید تا حدود 4 اینچ (10 سانتی متر) شلی در وسط دسته ایجاد شود.

شما باید بگذارید سیم کمی شل باشد تا بتوانید گیتار را بدون خطر پاره شدن سیم جدید، کوک کنید.
* این زمان خوبی است تا دوباره بررسی کنید که گره ای که در پل ایجاد کرده اید ایمن است یا خیر.

تعویض سیم های گیتار کلاسیک

5 . سیم را از طریق حلقه بالای دوار به عقب هدایت کنید.

بسته به سلیقه خود می توانید این کار را یک یا دو بار انجام دهید. این باید سیم را در هنگام پیچیدن آن ایمن نگه دارد.

6 . با استفاده از انگشت خود یا دسته کوک، گوشی کوک را بچرخانید تا سیم را سفت کنید.

سیم را شل نگه دارید و آن را به همان روشی که برای کوک کردن گیتار خود انجام می دهید، محکم کنید. سیم پیچی را تا زمانی که سیم کوک شود ادامه دهید. می توانید پس از مدتی سیم شل را رها کنید.
* سیم های اضافی را با سیم بر قطع کنید. اگر سیمی از سر گیتار بیرون زده است، حتما از سیم بر برای جدا کردن آن استفاده کنید. در غیر این صورت، زمانی که می‌روید تا گیتار خود را بنوازید، ممکن است به طور تصادفی با سیم های اضافی به خود آسیب برسانید.

7 . این روند را برای تمام سیم ها تکرار کنید.

تعویض سیم های گیتار کلاسیک، به ترتیب از سیم ششم تا سیم اول، یک به یک، می تواند باعث شود که وصل کردن سیم های جدید به دسته، برایتان آسان تر شود. مواظب باشید که سیم ها را آنقدر سفت نکنید که به هم نچسبند، درست مانند زمانی که گیتار خود را به طور معمول کوک می کنید.
* بعد از اتمام تعویض سیم های گیتار کلاسیک خود، از یک تیونر برای کمک به تنظیم مجدد گیتار خود استفاده کنید.
* همچنین می‌توانید سیم E جدید را قبل از برداشتن سیم A قدیمی وصل کنید و گیتار را روی خودش کوک کنید. برای این کار سیم E را در فرت پنجم بزنید و آن را با صدای سیم A مطابقت دهید.

نکات
* استفاده از یک سیم پیچ، پروسه تعویض سیم های گیتار کلاسیک را به شدت سرعت می بخشد. با این حال، اگر با بی دقتی از آن استفاده کنید، می توانید شانس پارگی سیم را افزایش دهید.
* استفاده از یک تیونر الکترونیکی برای کمک به تنظیم مجدد گیتار، هنگامی که تمام سیم های جدید خود را وصل کردید می تواند کمک کند، اما برخی از افراد ترجیح می دهند این کار را با گوش انجام دهند.

جمع بندی مقاله تعویض سیم های گیتار کلاسیک

تعویض سیم های گیتار کلاسیک یک فرآیند ساده است که نیازمند دقت و کمی صبر می‌باشد. با دنبال کردن این مراحل و مد نظر داشتن نکات ارائه شده، می‌توانید کیفیت صدای ساز خود را حفظ کرده و عمر مفید آن را افزایش دهید. تعویض منظم سیم‌ها، نه تنها به شما تجربه نواختن بهتری را ارائه خواهد داد، بلکه اطمینان حاصل می‌کند که گیتار کلاسیک شما برای سال های طولانی به تولید صدا‌های غنی و طنین انداز ادامه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *