اگر نحوه خواندن آکوردهای پیانو را بدانید، می‌توانید بنشینید و تقریباً هر آهنگی را با استفاده از یک نمودار آکورد اصلی بنوازید. حتی لازم نیست تئوری موسیقی زیادی یاد بگیرید، یا بدانید چگونه نت‌خوانی کنید. نشان گذاری های آکورد می‌توانند ترسناک باشند، اما زمانی که گام‌های خود را یاد بگیرید و کمی در مورد تئوری آکوردهای پیانو بدانید، آنها برایتان معنا پیدا می‌کنند.

روش 1 از 3: خواندن نمودار آکوردهای پیانو

آکوردهای پیانو

1 . نمودار آکورد را پیدا کنید.

برگه نت های موسیقی معمولی، نت های دقیق آکورد را بر روی خطوط حامل نشان می دهند. با نمودار آکورد، شما فقط یک سری حروف و اعداد دارید که هریک از آکوردهای پیانو را نشان می دهد.
* نام آکورد به شما می گوید که چگونه آکورد را روی پیانو بسازید. همچنین به شما اطلاعاتی در مورد اینکه برای ساخت آن آکورد، انگشتان خود را روی کدام کلیدها باید قرار دهید، می‌دهد.

2 . نتی که آکورد بر مبنای آن نامیده می‏شود( نت root/ریشه‌ای) را مشخص کنید.

در نمودار آکورد، نت ریشه‌ای اولین حرف بزرگ در نام آکورد است. نت ریشه‌ای اولین نتی است که می نوازید و نتی است که بقیه آکورد بر روی آن ساخته شده است.
* همه نت های دیگر در یک آکورد معمولاً در رابطه با نت ریشه‌ای نامگذاری می شوند. به عنوان مثال، یک آکورد هفتم به این دلیل نامگذاری می شود که آخرین نت آکورد، به اندازه هفت نت از نت ریشه‌ای فاصله دارد.

3 . تفاوت آکوردهای ماژور و مینور را بشنوید.

آکوردهای ماژور و مینور از ابتدایی ترین آکوردها هستند و اکثریت قریب به اتفاق آهنگ هایی را تشکیل می دهند که با پیانو می نوازید. آکورد مینور اساساً آکورد ماژور وارونه شده است.
* آکورد ماژور و آکورد مینور هر دو آکوردهای سه نتی هستند. آکوردهای اصلی معمولاً به سادگی با حروف بزرگ نت اصلی مشخص می شوند. اما آکورد هفتم از این قاعده مستثنی است. اگر “C7” را در نمودار آکورد مشاهده کردید، به آکورد سی هفتم اشاره دارد که با آکورد هفتم سی ماژور متفاوت است. برای آکوردهای هفتم، «ماژور» را می‌بینید که به اختصار با «M» یا «maj» بعد از نت ریشه‌ای نشان داده شده است.
* برای آکوردهای مینور، بعد از حرف بزرگ یک “m” کوچک وجود خواهد داشت. وقتی یک آکورد مینور می نوازید، نت میانی نسبت به آکورد ماژور نیم پرده پایین می آید، اما دو نت دیگر ثابت می مانند. این به آکورد مینور لحن غم انگیزتر و جدی تری می دهد.

آکوردهای پیانو

4 . دیزها و بمل ها را پیدا کنید.

بسیاری از کلیدها در نام خود دارای دیز یا بمل هستند که معمولاً در نام آکورد به صورت “#” برای دیز یا “b” برای بمل نشان داده می شود. اینها با کلیدهای سیاه پیانوی شما مطابقت دارند.
* کلید سیاه در سمت راست یا بالای یک کلید سفید، نت دیز آن کلید است. به عنوان مثال، کلید سیاهی که بلافاصله در سمت راست کلید نت C قرار گرفته است، به صورت نت C دیز است. از سوی دیگر، کلید سیاه بلافاصله در سمت چپ یا پایین یک کلید سفید، نت بمل آن کلید است.
* کلیدهای سیاه هم در سمت راست و هم در سمت چپ کلیدهای سفید مختلف قرار دارند. بنابراین همان کلید سیاهی که می تواند C دیز در نظر گرفته شود، می تواند D بمل نیز در نظر گرفته شود. هنگامی که می خواهید نت ها را روی صفحه کلید پیانو پیدا کنید، این را در نظر داشته باشید.

5 . با آکوردهای ساده شروع کنید.

6 آکورد اصلی وجود دارند که فقط با استفاده از کلیدهای سفید می توان آنها را روی پیانو نواخت – 3 آکورد ماژور و 3 آکورد مینور. شما می توانید با استفاده از این آکوردها، آهنگ ها را بدون نگرانی در مورد دیزها و بمل ها اجرا کنید.
* سه آکورد ماژور عبارتند از C، G و F. سه آکورد مینور عبارتند از A مینور، D مینور و E مینور. اگر به تازگی نواختن پیانو را شروع کرده‌اید، در بین آکوردهای پیانو، اینها نقطه های خوبی برای شروع هستند.

6 . برای ساخت آکوردهای پیانو، قسمت بعدی نشان گذاری را بخوانید.

به دنبال نت ریشه‌ای باشید و دریابید که آکورد ماژور است یا مینور، نام آکورد اطلاعات دیگری را که برای نواختن آکورد روی پیانو نیاز دارید، فهرست می‌کند.
* انواع مختلف آکوردهای پیانو به روش های مختلف ساخته می شوند. برای فهمیدن این موضوع از روی نام آکورد، باید کمی واژگان را یاد بگیرید. به عنوان مثال، اگر “Caug” را در نمودار آکورد مشاهده کردید، باید یک آکورد C تقویت شده را اجرا کنید. وقتی یک آکورد را تقویت می کنید، درواقع آکورد ماژور را می گیرید و نت آخر را نیم پرده بالا می برید. از آنجایی که یک آکورد سی ماژور شامل نت های C-E-G است و یک آکورد “Caug” دیز شامل نت های C-E-G است.
* یک آکورد کاهش یافته تقریباً برعکس ایجاد می شود؛ با پایین آوردن نت های میانی و آخری به اندازه نیم پرده. به عنوان مثال، اگر نام “Cdim” را در نمودار آکورد مشاهده کردید، C-E بمل-G بمل را اجرا می کنید. شما همچنین می توانید Cdim را به عنوان یک آکورد C مینور در نظر بگیرید که پنجمین نت آن نیم پرده پایین آمده است.

7 . آکوردهای پیانوی رایج را حفظ کنید.

برای برخی از آهنگ های مورد علاقه خود، نمودارهای آکورد را بررسی کنید تا ببینید چه آکوردهایی بیشتر نمایش داده می شوند. آنها را یادداشت کنید و نت هایی را که می نوازید حفظ کنید. هر زمان که آن نت نویسی را می بینید، می دانید که چه آکوردی را بدون نیاز به گرفتار شدن در تئوری موسیقی بنوازید.
* نمودارهای انگشت گذاری را به صورت آنلاین جستجو کنید که به شما نشان می دهد انگشتان خود را برای آکوردهای خاص کجا قرار دهید. شما می توانید “اشکال آکورد” را شناسایی کنید که بدون توجه به نت اصلی یکسان باقی می مانند. شما باید اولین انگشت خود را روی کلیدی که مربوط به نت ریشه‌ای است قرار دهید.

روش 2 از 3: یادگیری گام ها

آکوردهای پیانو

1 . پرده های کامل و نیم پرده ها را مشخص کنید.

اگر به صفحه کلید روی پیانو نگاه کنید، کلیدهای سفید با کلیدهای سیاه بین آنها را می بینید. کلیدهای سیاه به صورت جفت و در گروه های 3 تایی با فاصله بین آنها گروه بندی می شوند. این الگو در کل صفحه کلید، در بالا و پایین تکرار می شود.
*فاصله کلید سفید تا کلید سیاه کنار آن یک نیم پرده است. فاصله بین 2 کلید سفید که یک کلید سیاه بین آنها وجود دارد، یک پرده کامل است.
* تمرین کنید که پرده های کامل و نیم پرده ها را در تمام صفحه کلید امتحان و تمرین کنید، تا درک عملی از نحوه کار آنها و نحوه ارتباط نت ها با یکدیگر پیدا کنید.

2 . گام را برای کلیدهای مختلف اجرا کنید.

گام یک کلید از نت ریشه‌ای آن کلید شروع می شود. همه گام ها از الگوی “کامل-کامل-نیمه-کامل-کامل-کامل-نیمه” پیروی می کنند. هنگامی که نت ریشه‌ای را پیدا کردید، می‌توانید کل گام را با پیروی از آن الگو پخش کنید.
* شما می توانید به تنهایی و بدون نگرانی درمورد برگه نت موسیقی، گام را پیدا کنید. با C شروع کنید و هر کلید سفید را پخش کنید تا به C بعدی روی صفحه کلید برسید. شما به تازگی گام C Major را اجرا کرده اید که فقط از کلیدهای سفید استفاده می کند.
* به سمت D حرکت کنید و از همان الگوی گام “کامل-کامل-نیمه کامل-کامل-کامل-نیمه” پیروی کنید تا گام D Major را پیدا کنید. با پیروی از همان الگوی یک کلید، اکنون باید از 2 کلید سیاه – F sharp (دیز) و C sharp (دیز) استفاده کنید.
* می توانید این الگو را از هر کلید روی پیانو دنبال کنید تا گام آن نت را بدست آورید. هنگامی که انگشتانتان به نواختن الگو عادت کردند، ممکن است متوجه شوید که می‌توانید گام ها را بدون نگاه کردن به کلیدها، اجرا کنید.

3 . در گام به دنبال آکوردهای پیانو بگردید.

هنگامی که گام را شناختید، می توانید تمام آکوردهای اصلی را با چیدن نت ها در رابطه با نت ریشه‌ای پیدا کنید. با نواختن 3 یا 4 نت از گام، آکورد را با نت اصلی شروع کنید.
* آکورد ماژور آکورد اصلی است که توسط نت های اول، سوم و پنجم در گام نت ریشه‌ای ایجاد می شود. به عنوان مثال، از آنجایی که 5 نت اول گام C C-D-E-F-G هستند، آکورد C Major، C-E-G است.
* برای ساخت آکورد مینور، نت سوم را نیم پرده پایین می آورند. برای مثال، C مینور C-E بمل-G خواهد بود. اگر آکورد ماژور و سپس آکورد مینور را برای همان نت ریشه‌ای بنوازید، می توانید تفاوت بین 2 نوع آکورد را بشنوید.

4 . نام آکوردهای پیانو را با نت های گام ها مقایسه کنید.

هنگامی که گام را شناختید، می توانید با نگاه کردن به نام آکورد، نحوه نواختن آکورد را بفهمید. نام آکورد به شما می گوید که چگونه آن آکورد خاص با آکورد اصلی تفاوت دارد.
* به عنوان مثال، با یک آکورد هفتم، به جای 3، 4 نت می نوازید. نت چهارم که هفتمین نت در گام بود، یک نیم پرده پایین آمد. بنابراین اگر «C7» را می‌بینید، می‌دانید که باید C-E-G-B را بمل اجرا کنید.

روش 3 از 3: درک نظریه آکورد

آکوردهای پیانو

1 . امضای کلید را پیدا کنید.

نمادهایی که در ابتدای خطوط حامل روی یک برگه نت موسیقی وجود دارند، نحوه پخش آهنگ را به شما نشان می دهند. به دنبال نماد کلید برای شناسایی کلید سه‌گانه یا باس باشید، اینگونه امضای کلید و امضای زمان را خواهید دید.
* امضای کلید نشان دهنده کلیدی است که آهنگ در آن پخش می شود. اگر امضای کلیدی غیر از سی ماژور باشد، در جایی حاوی دیز یا بمل خواهد بود. آن دیز یا بمل در ابتدای قطعه موسیقی ذکر شده است.
* امضای کلید به این معنی است که هر بار که آن نت را در سراسر قطعه می نوازید، به جای نت غیر تصادفی، نت دیز یا بمل نشان داده شده را می نوازید. به عنوان مثال، گام G Major شامل یک F دیز است، بنابراین برای امضای کلید G Major شما یک علامت دیز (#) را روی خطوط حامل خواهید دید که نشان دهنده نت F است.

2 . یک آکورد ماژور بسازید.

آکورد ماژور ساده ترین نوع آکوردی است که می توانید بنوازید. این یک آکورد 3 نتی است که از نت های اول، سوم و پنجم در گام نت ریشه‌ای تشکیل شده است. آکوردهای دیگر شامل ایجاد تغییر در آکورد ماژور می‌شوند.
* می توانید با آکورد سی ماژور شروع کنید، زیرا احتمالا ساده ترین است. کلید C را در پیانو خود پیدا کنید، سپس از یک کلید سفید بگذرید و انگشت دیگری را روی کلید سوم قرار دهید. یک کلید سفید دیگر را رها کنید و انگشت سوم را روی کلید پنجم قرار دهید. این 3 نت را همزمان بنوازید و یک آکورد سی ماژور دارید.
* با اعمال همان تئوری، دست خود را در همان موقعیت نگه دارید اما روی یک کلید به سمت کلید D روی پیانو حرکت دهید. توجه کنید که اکنون انگشتانتان کجا می‌افتند. آنها باید روی D، F دیز و A قرار بگیرند. اگر این 3 نت را با هم بنوازید، در حال نواختن یک آکورد D Major هستید.

3 . یک آکورد مینور بسازید.

آکورد مینور مانند آکورد ماژور نواخته می شود، با این تفاوت که به جای نواختن نت میانی یا نت سوم گام، کلید را در سمت چپ بلافاصله یا یک گام پایین تر می نوازید. همه آکوردهای مینور به همین صورت ساخته می شوند.
* به عنوان مثال، برای یک آکورد سی ماژور، C، E، G را می‌نوازید، اما برای C مینور، C، E-بمل، G را می‌نوازید.
* می توانید از این تئوری پیروی کنید تا تمام آکوردهای مینور را به همان روشی که همه آکوردهای ماژور را تشکیل دادید، تشکیل دهید.

آکوردهای پیانو

4 . تئوری آکورد را در آکوردهای هفتم به کار ببرید.

آکوردهای هفتم نام خود را از این واقعیت گرفته اند که شما 4 نت را در آکورد می نوازید، که نت چهارم، نت هفتم در گام نت ریشه‌ای است.
* برای آکورد هفتم ماژور، شما به سادگی نت های اول، سوم، پنجم و هفتم گام ماژور را می نوازید. برای مثال، برای C Major Seventh، که با نام “CM7” یا “Cmaj7” مشخص شده است، شما باید C-E-G-B را اجرا کنید.
* برای هر آکورد هفتمی که هفتم ماژور نیست، باید نت هفتم را یک نیم پرده پایین بیاورید. به عنوان مثال، C7 می تواند C-E-G-B بمل باشد. سی مینور 7، به اختصار «Cm7»، یک آکورد سی مینور به اضافه نت هفتم پایین است: C-E بمل-G-B بمل.

5 . به سراغ آکوردهای معلق بروید.

آکورد معلق صدایی ناتمام دارد، زیرا نت سوم گام ماژور را با نت چهارم جایگزین می کنید. برای یادآوری این موضوع، به این فکر کنید که انگشت خود را روی نت سوم معلق نگه دارید و در نهایت آن را جلوتر روی نت چهارم بیندازید.
* در نهایت، شما یک آکورد ماژور معمولی می‌نوازید، با این تفاوت که به جای نواختن نت‌های اول، سوم و پنجم گام، نت‌های اول، چهارم و پنجم را می‌نوازید.
* آکوردهای معلق ممکن است در نمودارهای آکورد با علامت اختصاری “sus” (مخفف “تعلیق”) یا با عدد 4، پس از نت ماژور نمایش داده شوند (به این معنی که آکورد اصلی را به جای سوم، با نت چهارم می نوازید).

6 . از تئوری آکورد برای درک آکوردهای پیانو پیچیده تر استفاده کنید.

هنگامی که تئوری پشت آکوردهای پیانو مختلف و نحوه ارتباط آنها با آکوردهای ماژور را درک کردید، می توانید تغییرات مختلف را برای ایجاد آکوردهای پیچیده تر ترکیب کنید.
* به عنوان مثال، می توانید یک آکورد معلق هفتم را با ترکیب یک آکورد معلق با یک آکورد هفتم ایجاد کنید. نت چهارم گام ماژور را به جای سوم بنوازید و سپس نت هفتم پایین را بنوازید. هر 4 نت نواخته شده با هم، یک آکورد هفتم معلق خواهد بود.
* در حالی که این آکوردهای پیچیده به ندرت در موسیقی عامه پسند استفاده می شوند، اگر تئوری آکورد را درک کنید، وقتی آنها را در نمودارهای آکورد یا در نت موسیقی می بینید، مشکلی برای نواختن آنها نخواهید داشت.

جمع بندی

تسلط بر هنر خواندن آکوردهای پیانو مهارتی ارزشمند است که در را به سوی امکانات موسیقی بی‌پایان باز می‌کند. با درک ساختارهای آکوردها و رابطه آن‌ها با ملودی‌ها، می‌توانید عمق و احساس را به نواختن خود اضافه کنید. تمرین، صبر و رویکرد سیستماتیک به شما امکان می‌دهد که با اطمینان آکوردهای مختلف را تشخیص داده و بنوازید. همچنین به شما اجازه می‌دهد تا مناظر موسیقیایی پر زرق و برقی را در پیانو ایجاد کنید. پس، به دنیای آکوردها وارد شوید، در مسیر یادگیری تسلط پیدا کنید و توجه داشته باشید که هنگام بازکردن جادویی که آکوردها در خود دارند، مهارت‌های نواختن پیانوی خود را رشد دهید.

2 دیدگاه در “3 راه برای خواندن آکوردهای پیانو

  1. MOHAMMADREZA Fakhraeirad گفت:

    سپاسگزارم استاد

    1. donyayesaaz گفت:

      زنده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *