معرفی مقاله نحوه تعویض سیم ویولن:

یادگیری تعویض سیم ویولن در خانه، شما را از سفرهای پرهزینه به مغازه های موسیقی نجات می دهد و به شما امکان می دهد به نواختن و تمرین ویولن خود ادامه دهید. این یک راه خوب برای آشنایی بیشتر با عملکرد ساز شما نیز است، و می بینید که ویولن شما چگونه به مجموعه جدیدی از سیم ها واکنش نشان می دهد. شما می توانید تعویض سیم ویولن خود را در خانه انجام دهید، و آن را مجدداً کاملاً سیم کشی کنید و سیم های مناسب را برای این کار انتخاب کنید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا یاد بگیرید که چگونه به راحتی تعویض سیم ویولن خود را انجام دهید.

روش 1 از 3: تغییر یک سیم

تعویض سیم ویولن

1. هر سیم را بردارید و جداگانه جایگزین کنید.

برای اینکه پل ویولن به درستی تنظیم شود و فشار روی آن بیش از حد کاهش نیابد، مهم است که هر سیم را جداگانه تعویض کنید، نه اینکه همانطور که در گیتارها و برخی سازهای زهی معمول است، همه سیم ها را به یکباره بردارید و آنها را جایگزین کنید. اگر هنگام تعویض سیم ویولن یکی از سیم ها پاره شد، قبل از اینکه سیم‌های دیگر را بردارید، سیم پاره شده را با یک سیم جدید جایگزین کنید. برای حذف سیم های قدیمی:
* گوشی های بزرگ کوک را به سمت خود بچرخانید، تا سیم شل شود.
* اگر روی ویولن خود تیونرهای ظریف دارید، توپ فلزی کوچک متصل به سیم ها را از تیونرها جدا کنید. اگر نه، سیم را به سمت خود و به سمت بالا بکشید تا سیم آزاد شود.
* به چرخاندن گوشی های کوک بزرگ ادامه دهید تا سیم کاملا شل شود و سپس آن را از گوشی کوک بردارید.
نکته تخصصی از مربی باتجربه ویولن:
انتظار این را داشته باشید که مجبور شوید هر چند وقت تعویض سیم ویولن خود را انجام دهید.
دالیا میگل که ویولن را تدریس می‌کند، می‌گوید: “بسته به اینکه چه سیم هایی را می‌نوازید، چه مدت می‌نوازید، و چقدر تمرین می‌کنید، احتمالاً باید هر 6 ماه یکبار تعویض سیم‌ ویولن خود را انجام دهید.

2. سیم جدید را به درستی جهت دهید.

سیم مربوطه را از بسته بردارید و نوک سیم را که باید داخل گوشی های کوک قرار داده شود و پایین سیم را که باید سیم را در پیچ ظریف تنظیم کننده نگه دارد را، پیدا کنید.
* قسمت بالایی معمولاً در انتها رنگ می شود تا از سیم های دیگر متمایز شود، و قسمت پایین باید یک توپ فلزی کوچک در انتهای آن داشته باشد تا آن را در پیچ ظریف تنظیم قرار دهد. رنگ سیم به برند خاصی که خریداری می کنید بستگی دارد.

تعویض سیم ویولن

3. سیم را از طریق گوشی کوک وارد کنید.

ویولن را در حالی که تکیه گاه چانه رو به شما قرار داشته باشد، نگه دارید. گوشی کوک مناسب را برای جهت گیری پیدا کنید و سوراخ ریز آن را پیدا کنید. این باید داخل مارپیچ باشد. قسمت بالای سیم را به اندازه ای که حدود 1/5 سانتی متر از سیم، از طرف دیگر آویزان باشد، از سوراخ وارد کنید.
* تقریباً در همه ویولن ها، گوشی ‌های کوک باید در یک جهت باشند. هنگام تعویض سیم ویولن، مطمئن شوید که سیم ها را در گوشی های درست قرار می دهید:
* سیم G در پایین سمت چپ
* سیم D در بالا سمت چپ
* سیم A در بالا سمت راست
* سیم E در پایین سمت راست

4. انتهای سیم را در ویولن مستقر کنید.

اگر پیچ های ظریف تنظیم دارید، توپ فلزی کوچک را در شکاف مناسب قرار دهید. گاهی اوقات این توپ فلزی کوک، در حین کوک کردن ویولن، تمایل به بیرون آمدن دارد، بنابراین زمانی که سیم را سفت می‌کنید، مرتباً با انگشت شست خود چک کنید تا مطمئن شوید که هنوز به خوبی در پیچ ظریف قرار دارد.

5. با چرخاندن گوشی کوک، شروع به سفت کردن سیم کنید.

تنظیم کننده بزرگ را از خود دور کنید، تا سیم به دور گوشی بپیچد، سفت شود و مقداری از شلی را بگیرد. این می تواند نوعی عمل متعادل کننده باشد، زیرا می خواهید مطمئن شوید که پایه سیم ثابت می ماند (اگر بیرون زد آن را به داخل بازگردانید) و مطمئن شوید که سیم ها تا حد امکان به طور مستقیم به دور گوشی بالایی بپیچند، که این کار تنظیم کردن ویولن را آسان تر می‌کند.
* برای اینکه سیم ها را به طور مستقیم به دور گوشی بپیچید، با استفاده از یک دست گوشی را بچرخانید و با دست دیگر سیم را بکشید و از ویولن دور کنید تا محکم شود. مطمئن شوید که سیم را دور نیم اینچ باقی مانده از طرف دیگر بپیچد، تا در حین چرخش آن را در جای خود نگه دارد.

6. سیم را صاف کنید و آن را به حال خود بگذارید.

اطمینان حاصل کنید که سیم در شیار مناسب پل قرار دارد و به سفت کردن سیم ادامه دهید تا تمام شلی سیم از بین برود. مدتی طول می کشد تا یک سیم جدید جا بیفتد، پس وقت خود را برای انجام تنظیم دقیق تلف نکنید. باید حداقل چندین ساعت قبل از شروع تنظیم دقیق ویولن، آن را به حال خود رها کنید. پس از تعویض سیم ویولن، آن را کناری بگذارید و اجازه دهید با سیم های جدید سازگار شود.

روش 2 از 3: سیم کشی یک ویولن جدید

تعویض سیم ویولن

1. تمام سیم های جدید را نصب کنید و آنها را شل بگذارید.

اگر برای اولین بار است که روی یک ویولن جدید سیم نصب می‌کنید، باید پل را روی ویولن قرار دهید، که نیاز به دقت و اندازه‌گیری دارد. با این حال، اولین گام این است که تمام سیم ‌های جدید را روی ویولن نصب کنید و آن‌ها را به اندازه‌ای شل بگذارید تا بتوانید پل را زیر آنها بلغزانید و صاف کنید. با پیروی از روش اصلی برای تغییر یک سیم، به سیم ها اجازه دهید تا حدودی شل تر از آنچه که معمولاً ممکن است باشند، باقی بمانند.

2. پل را روی ویولن قرار دهید.

پل را رو به پایین نگه دارید و آن را زیر سیم ها قرار دهید. پس از آن، سیم ‌ها را در شکاف‌های مناسب قرار دهید، پل را به سمت بالا فشار، و در حالت ایستاده قرار دهید. قبل از تنظیم پل، سیم ‌ها را در شیار ‌ها محکم کنید.
* قسمت پشتی پل، باید کاملاً عمود بر ویولن باشد. بسیاری از پل ها با اطلاعات ساخت مهر می شوند، که نشان دهنده سمت صافی است که باید رو به سیم گیر باشد. طرف دیگر باید شیب ملایم اما قابل توجهی داشته باشد.
* سیم D (دوم از چپ، دومین سیم ضخیم) باید در سمت بلندتر پل باشد. A (سومین سیم از سمت چپ، دومین سیم باریک) باید روی قسمت پایینی قرار گیرد.

تعویض سیم ویولن

3. از سوراخ های f برای تراز کردن پل استفاده کنید.

پل باید به صورت افقی بر روی ساز قرار گیرد به طوری که بین هر سیم و لبه صفحه انگشت گذاری فاصله یکسانی وجود داشته باشد. از شیارهای کوچک در داخل سوراخ‌های f استفاده کنید تا پل را نسبت به خط مرکزی سیم‌ها، صاف کنید.
* برای وسط پل، از منحنی “f” در سمت داخلی به عنوان راهنما استفاده کنید. باید در فاصله مساوی بین آنها قرار گیرد.

4. بگذارید ویولن استراحت کند.

پس از قرار دادن پل روی ویولن، می‌توانید سیم‌ها را تا حدودی سفت کنید تا شلی سیم را کاهش دهید، اما قبل از کوک کردن دقیق ساز، اجازه دهید حداقل 24 ساعت بماند. این امکان وجود دارد که پل را بشکنید و تمام تلاش های سخت خود را خراب کنید؛ پس بگذارید ویولن استراحت کند تا پل و سیم ها جا بیفتند.

5. پس از یک دوره استراحت، سیم ها را بکشید تا دراز شوند.

هنگامی که برای اولین بار از هر ساز زهی استفاده می کنید، معمولا سیم ها به طور دوره ای شل می شوند و به سرعت بمل می شوند. یک تمرین معمول برای درست کردن کشش و اجازه دادن به سیم‌ها برای جا افتادن، این است که سیم‌ها را محکم اما به آرامی بکشید و از دسته ویولن دور کنید، آن شلی را از سیم ها بیرون بکشید تا سیم‌ها صاف شوند و سپس دوباره آن‌ها را کوک کنید.
* قبل از اینکه ویولن بتواند به طور مورد اطمینانی کوک خود را نگه دارد، احتمالاً چندین بار کوک لازم است. از تلاش دست نکشید و به ویولن زمان مورد نیاز برای استراحت را بدهید.

روش 3 از 3: خرید سیم های جدید

تعویض سیم ویولن

1. با اندازه های مختلف آزمایش کنید.

شما می توانید سیم ها را در ضخامت ها، کشش ها و سبک های مختلف خریداری کنید. سیم هایی با اندازه های مختلف را آزمایش کنید تا متوجه شوید که چه چیزی برای سبک خاص نواختن شما مناسب تر است و با خواسته های شما از صدای ساز خود مطابقت دارد.
* سیم ‌های ضخیم‌تر درجه صدای بالاتری دارند و با لرزش بیشتری طنین‌انداز می‌شوند، در حالی که سیم ‌های نازک‌تر، صدای زنده ‌تر و شاد‌ تری دارند. مجموعه ای از هر کدام را امتحان کنید و ببینید چه چیزی را دوست دارید.

2. سیم های هسته فلزی را در نظر بگیرید.

ابتدایی ترین شکل سیم مورد استفاده در ویولن، از آلیاژ فولاد ساخته شده است که اغلب در نیکل پیچیده می شود. سیم E بالاتر معمولاً با فلز دیگری روکش می شود. آنها کشش و دوام کمتری نسبت به سایر سیم ها دارند، اما با فاصله زیاد، ارزان ترین و در دسترس ترین سیم هایی هستند که می توانید خریداری کنید. آنها بیشتر برای مبتدیان توصیه می‌شوند و اگر برای اولین بار است که تعویض سیم ویولن را انجام می دهید نیز، گزینه های خوبی هستند.

3. گام بعدی را با سیم فلزی rope core بردارید.

با صدای گرم و واکنش سریع، گزینه بعدی در بازار، فلز rope core است که شبیه به سیم های هسته فلزی است، اما از مواد بیشتری ساخته شده است و به نوازنده صدایی روشن و واضح می دهد. این سیم ها معمولاً توسط کمانچه نوازان استفاده می شود.

4. با سیم های روده ای به سراغ سبک های قدیمی بروید.

سیم های روده ای از بافت روده گوسفند یا بره ساخته شده اند. این سیم ها در حالی که تا حدودی ناخوشایند هستند، اما صدای گرم و زنده ی بی نظیری دارند. سیم‌ های روده ای تا حدودی صدای مغشوشی دارند و نیاز به تنظیم زیادی دارند. آنها تا حد زیادی تحت تأثیر آب و هوا و دما هستند، که باعث می‌شود بیشتر مناسب نوازندگان با تجربه تر باشند. یک آرشه سنتی ساخته شده از موی اسب نیز اضافه کنید و با همان مواد اولیه ای که استادان قدیمی استفاده میکرند، خواهید نواخت.

5. با سیم های مصنوعی قدم به آینده بگذارید.

از آنجایی که نواختن روی روده‌ی یک حیوان مرده کار همه افراد نیست، سازندگان به دنبال تکرار صدا و واکنش سیم‌های روده بودند، اما با صدایی که کم‌تر مغشوش باشد و قابل اعتمادتر باشد. آنها همچنین تا حدودی گران هستند.

تعویض سیم ویولن

6. به سیم E بالای خود فکر کنید.

بیشتر نوازندگان انواع سیم ها را روی ساز خود می گذارند، در حالی که برخی از نوازندگان باتجربه، به دلیل تن صدا، دوست دارند از سیم های خاصی در شکاف E استفاده کنند. شرکت‌های ویولن Hill و Westminster، سیم‌های E را جدا از مجموعه‌های مربوطه خود در دسترس قرار می‌دهند که انتخاب‌های ارزان‌قیمتی برای امتحان کردن هستند.

نکات
* هنگامی که پل خود را روی ویولن قرار می دهید، مطمئن شوید که رو به جهت درست است!! زوایای سیم ها نقش زیادی در صدا ایفا می‌کنند!
* هنگامی که سیم های قدیمی را درآورید و سیم های جدید را نصب کردید، مطمئن شوید که سیم های قدیمی را نگه می‌دارید! بعداً ممکن است با سیم های جدید به مشکل بخورید که در این صورت، تا زمانی که سیم های جدیدی دریافت کنید، می توانید از سیم های قدیمی استفاده کنید.
* اگر متوجه شدید که نواختن سیم‌های باز بسیار متفاوت یا سخت‌تر است، ممکن است به دلیل نامناسب بودن پل، نتوانید آن‌ها را در یک زاویه بنوازید.

هشدارها
* از آنجایی که سیم ها جدید هستند، باید اغلب آنها را در چند روز اول کوک کنید. این به این دلیل است که آنها باید کش بیایند و به ویولن عادت کنند.
* هنگامی که برای اولین بار پس از تعویض سیم ویولن، ساز را کوک می کنید، مطمئن شوید که سیم ها را به صورت خیلی دقیق کوک نمی کنید. این می تواند باعث شود که سیم ها پاره شوند، به خصوص سیم E.
* اگر متوجه شدید که هنگام چرخش، گوشی‌ها در جای خود باقی نمی‌مانند (به این معنی که اغلب به موقعیت‌های شل تر برمی‌گردند)، به احتمال زیاد اشتباه کرده‌اید. از یک شخص باتجربه تر یا کارمند فروشگاه موسیقی بخواهید این مشکل را برای شما برطرف کند. چسب هایی برای نگه داشتن بیشتر گوشی ها وجود دارند، اما در این مورد، مشکل اصلی، تعویض سیم ویولن به صورت اشتباه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *