می‌خواهیم سفری را در تاریخچه موسیقی کلاسیک آغاز کنیم کنیم تا با مهارت های بهترین نوازندگان ویولنسل در تاریخ آشنا شویم. ما در اینجا فهرستی از بهترین نوازندگان ویولنسل را گردآوری کرده‌ایم؛ از افسانه‌هایی مانند روستروپوویچ گرفته تا استادان معاصری مانند یو-یو ما و وایلرستاین.

لوئیجی بوکرینی/ Luigi Boccherini

او را بیشتر از پنج نوازی (کوئینتت) زهی مشهورش در سیم E می‌شناسید، اما بوکرینی به لطف برگزاری کنسرتوی های ویولنسلی که ارزشی همیشگی دارند، در واقع یکی از مهم‌ترین چهره های تاثیرگذار بر رپرتوار ویولنسل مدرن بود. سایه بوکرینی که امروزه هنوز هم به طور مداوم اجرا می‌شود و از سوی نوازندگان ویولنسل، به‌عنوان آهنگ مورد علاقه طرفداران و آهنگی که پایه ثابت کنسرت ها است، شناخته می‌شود، بسیار طولانی‌تر از آن چیزی است که حتی او پیش‌بینی می‌کرد.

آدرین فرانسوا سرفایس/ Adrien-François Servais

این مرد بزرگ بلژیکی از ۱۸۰۷ تا ۱۸۶۶ زندگی می‌کرد و یکی از تأثیرگذارترین نوازندگان ویولنسل قرن نوزدهم بود. او یکی از بنیانگذاران مدارس سلستیک مدرن پاریس و مادرید است. سرفایس همچنین یکی از آهنگسازان بسیار مورد احترام نیز بود.

پابلو کاسالس/ Pablo Casals

این نوازنده ویولنسل اسپانیایی مسئول برخی از درخشان ترین صداهای ضبط شده باخ بود و پیوندی واقعی بین عصر مدرن و تاریخ واقعی ساز برقرار کرد. با اجرا با افرادی مانند فریتس کرایسلر و اجرا در مقابل تئودور روزولت، می توان گفت که او بسیار مورد احترام بود.

پیر فورنیه/ Pierre Fournier

در محافل موسیقی دان ها، فورنیه به لطف صدا و حضور صحنه ای ظریف خود، به عنوان “نجیب زادهٔ ساز ویولنسل” شناخته می شد. اما این به هیچ وجه بدان معنا نبود که او مؤدب یا محافظه کار بود: سهولت ظاهری او در واقع فقط نوازندگی او را چشمگیرتر می کند. در سالهای آخر عمرش، او همچنین به جولیان لوید وبر تدریس می کرد.

ناتالیا گاتمن/ Natalia Gutman ویولنسل

او به هیچ وجه مشهورترین نام در لیست بهترین نوازندگان ویولنسل نیست، اما استعداد زیاد و هیجان زیاد او به عنوان یک نوازنده، جایگاه او را تضمین می کند. او که شاگرد روستروپویچ است، با او حالت غیرقابل تعریفی را به اشتراک می‌گذارد که از مدرسه نواختن ویولنسل روسی می آید.

استیون ایسرلیس/ Steven Isserlis

سند دیگری برای اثبات اینکه موهای ظریف می‌توانند شما را برای یک عمر در لیست بهترین نوازندگان ویولنسل نگه دارند. استیون ایسرلیس به سرعت تبدیل به یک گنجینه ملی می‌شود، نه تنها به خاطر نوازندگی عالی‌اش، بلکه به خاطر اینکه یک پسر به شدت دوست‌داشتنی است. او کتاب‌های کودکانه درباره موسیقی نوشته است، آثار مدرن را برای اولین بار اجرا کرده است و همچنان تماشاگران کنسرت را در سرتاسر جهان برانگیخته می‌کند. او نیروی بسیار خوبی دارد.

جولیان لوید وبر/ Julian Lloyd Webber

سفیری دیگر برای ساز ویولنسل؛ سفیری بسیار با سابقه. جی ال دبلیو در سال 2015 به دلیل خستگی شانه خود، از نواختن ویولنسل اعلام بازنشستگی کرد، اما خوشبختانه از آن زمان به بعد توانسته تقویمی ساده را حفظ کند که به ما یادآوری می کند که او هنوز چه استعداد خارق العاده و غنایی دارد.

یو-یو ما/ Yo-Yo Ma

از هر کسی که بپرسید مشهورترین نوازنده ویولنسل در جهان کیست؛ به احتمال زیاد به شما خواهند گفت یو-یو ما. چه او توسط لئونارد برنشتاین کشف شود، چه در حال نواختن بلوگرس یا دراز کشیدن روی زمین با یک وامبت، او سفیری برای این ساز است و به همان اندازه مورد علاقه و احترام قرار می گیرد.

میشا مایسکی/ Mischa Maiskyویولنسل

مایسکی یکی از مواردی را که برای هر نوازنده ویولنسل ضروری است داراست؛ موهای نمادین. اما جدای از آن، او شاگرد مستیسلاف روستروپوویچ بزرگ بود و از آن زمان به لطف شدت نواختن خود، از این کار به عنوان یک حرفه بین المللی لذت می‌برد. ویبراتوی او بی‌نقص و پرحرارت است، قدرت او در فورته تقریبا بی نظیر است.

دیوید پوپر/ David Popper

پوپر از اینکه تنها یکی از بهترین نوازندگان ویولنسل نسل خود باشد راضی نبود، پس همچنین تعدادی آثار واقعاً سخت را برای این ساز ساخت. او همچنین با افرادی مانند لیست و هانس فون بولو معاشرت می‌کرد، به طوری که تقریباً فقط همراهی با آنها او را تبدیل به موسیقی دان سلطنتی می‌کرد.

ژاکلین دوپره/ Jacqueline du Pré

داستان های ژاکلین دوپره به اندازه خود او رمانتیک، تراژیک و انسانی هستند. البته، تمایل ما به عاشقانه‌کردن بیش از حد، به نحوه‌ی دید امروز ما از اجرای او کمک می‌کند، اما این نباید قدرت شگفت‌انگیز نواختن او را از بین ببرد.

مستیسلاف روستروپوویچ/ Mstislav Rostropovich

امکان ندارد از بهترین نوازندگان ویولنسل حرف بزنیم و نام روستروپوویچ به میان نیاید. او یک استاد روسی است که به طور جدانشدنی با تأثیرگذارترین آهنگسازان زمان خود درگیر بود و یکی از اولین ستارگان واقعی موسیقی کلاسیک ضبط شده است. به سادگی می‌توان گفت بدون روستروپویچ، ویولنسل ساز امروزی نبود.

هاینریش شیف/ Heinrich Schiff

شیف الهام بخش نسلی از نوازندگان بزرگ ویولنسل بود و به افرادی مانند ناتالی کلین و گوتیه کاپوکن در ابتدای کار خود آموزش داد. اما در نوع خود، او یک نوازنده فقید ویولنسل، یک حرفه ای جسور و کارکشته بود. فقط کافی است تا به اجرای فوق العاده سریع وی از ویولنسل باخ گوش دهید تا متوجه این موضوع شوید.

یانوس استارکر/ Janos Starker

استارکر در جوانی خود چنان باهوش بود که به طور باورنکردنی در سن 8 سالگی، به دانش آموزان دیگر درس می داد. به طور قابل پیش بینی، همه چیز از آنجا شروع شد و علاوه بر یک حرفه تدریس طولانی و آراسته، او برخی از بهترین ضبط های ویولنسل را ساخت، که اکنون در دسترس هستند. مهم‌ترین آنها سونات تک نوازی Kodaly’s fiendish است.

پل تورتلیه/ Paul Tortelierویولنسل

تورتلیه پس از شروعی بی عیب و نقص در زندگی حرفه ای خود، با اجرا زیر دست برونو والتر و آرتورو توسکانینی و همچنین اجرای تکنوازی ویولنسل در دن کیشوت ریچارد اشتراوس زیر نظر خود آهنگساز، سپس با آموزش به ژاکلین دوپره، خود را در لیست بهترین نوازندگان ویولنسل تثبیت کرد.

آلیسا وایلرستاین/ Alisa Weilerstein

اگر نگران این هستید که چه کسی مشعل بهترین نوازندگان ویولنسل مبتکر را در سال‌های آینده حمل خواهد کرد، دیگر نگران نباشید: دریافت‌کننده جایزه مک آرتور نابغه و جایزه لئونارد برنشتاین، آلیسا وایلرستاین، ویولن‌ سلیست آمریکایی، همچنان در آینده‌ی دنیای موسیقی ماجراجویی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *