برای اینکه یک نوازنده حرفه ای باشید، صرف نظر از اینکه چه سازی می نوازید، نیاز به زمان و تلاش دارید. اگرچه، به عنوان یک مبتدی، برخی از سازها آسان تر از بقیه هستند. در این مقاله ۱۰ ساز آسان برای یادگیری، برای کودکان و بزرگسالان را انتخاب کرده‌ایم. بنابراین، لیست را بررسی کنید، انتخاب خود را انجام دهید و سفر موسیقی خود را از امروز شروع کنید!

چه چیزی نواختن یک ساز را آسان تر می کند؟

در صورتی یک ساز را ساز آسانی برای یادگیری معرفی می‌کنیم که به شما امکان دهد تا به سرعت نواختن موسیقی را شروع کنید. مواردی وجود دارند که تعیین می‌کنند یک ساز می تواند به راحتی نواخته شود:
* به دانش یا توانایی فنی زیادی نیاز ندارد.
* از نظر بدنی نگه داشتن و نواختن آن خیلی سخت نیست.
یوکلله نمونه ای عالی از یک ساز آسان است که به دانش فنی یا توانایی زیادی نیاز ندارد. اگر نواختن سه آکورد ساده را یاد بگیرید، می توانید میلیون ها آهنگ را اجرا کنید و در هر مهمانی موفق باشید.
به طور مشابه، یوکلله نیز به فعالیت فیزیکی زیادی نیاز ندارد زیرا کوچک و سبک است. برای رسیدن به هر نت، لازم نیست خیلی دستتان را دراز کنید.
اما از سوی دیگر، نواختن چیزی شبیه به ارگ با دو کیبورد، تعداد زیادی لوله و پدال‌های باس، از نظر فنی و فیزیکی سخت است.
سازهای زیر، ساده ترین منحنی یادگیری را برای مبتدیان و سریعترین مسیر برای شروع ساخت موسیقی را ارائه می دهند.
فقط به یاد داشته باشید، اگر می خواهید در هر ساز به یک نوازنده حرفه ای تبدیل شوید، میزان زیادی زمان و فداکاری نیاز است.
اینها 10 ساز آسان برای یادگیری و نواختن برای کودکان و بزرگسالان مبتدی هستند:

1. یوکلله
2. فلوت ریکوردر
3. کیبورد الکترونیکی
4. پیانو
5. گیتار
6. درام
7. گیتار باس
8. زیلوفون
9. هارمونیکا
10. طبل بانگو

یوکلله

یوکلله

یوکلله بهترین ساز برای کودکان و مبتدیان در تمام سنین است. این ساز کوچک و ارزان است و به عنوان یک ساز بسیار جالب برای نواختن در نظر گرفته می شود!
اولین چیزی که نواختن یوکلله را آسان می کند اندازه و وزن آن است. در دست گرفتن آن هم برای اشخاصی با دست های بزرگ و هم اشخاصی با دست های کوچک، راحت است و بخاطر وزن سبک، حمل آن نیز راحت است.
یوکلله ها چهار سیم دارند، بنابراین شما باید به دو سیم کمتر از یک گیتار استاندارد فکر کنید. سیم‌ها نایلونی هستند و بسیار نرم‌تر از سیم‌های معمولی گیتار هستند، که به این معنی است که نوک انگشتان شما درد نمی‌گیرد!
با تعداد سیم های کمتر و چنین دسته کوتاهی، یوکلله ساز آسانی برای یادگیری به شمار می‌رود. شما می توانید تعداد بی پایانی آهنگ را تنها با چند آکورد ساده اجرا کنید.
به لطف صدای منحصر به فرد یوکلله، پروسه یادگیری آن جدید و سرگرم کننده به نظر می رسد. این ساز صدای بانشاطی دارد؛ غنی و گرم است و باعث می شود همه چیز شادتر به نظر برسد. از آنجایی که می توانید نواختن آهنگ ها را به سرعت شروع کنید، خلاقیت شما را تشویق می کند.
یکی دیگر از مزایای یوکلله قابل حمل بودن است که آن را به سازی بسیار اجتماعی تبدیل می کند. حتی به عنوان یک کودک یا مبتدی، نواختن با نوازندگان دیگر تا جایی که می توانید، ایده خوبی است.
انواع مختلفی از یوکلله ها وجود دارند، مانند سوپرانو، کنسرت و تنور. اندازه بین انواع مختلف یوکلله کمی متفاوت است، اما همه آنها کوچک هستند. یوکلله یکی ساز آسان برای یادگیری کودکان یا بزرگسالان است.

فلوت ریکوردر

صدها سال پیش، فلوت ریکوردر آنقدر محبوب بود که آهنگسازان برجسته کنسرتوهای ریکوردر می نوشتند. این روزها این ساز خیلی پرطرفدار نیست، اما هنوز هم به اندازه کافی در کلاس های موسیقی در سراسر جهان ظاهر می شود.
چند دلیل وجود دارد که مدارس تصمیم می گیرند در سنین پایین به بچه ها نواختن ریکوردر را یاد بدهند. اولین مورد این است که آنها فوق العاده ارزان هستند. دوم این است که آنها برای یادگیری اصول اولیه موسیقی باورنکردنی هستند.
ریکوردر دو اکتاو را پوشش می دهد و نت ها با پوشاندن سوراخ های انگشتی صحیح، و دمیدن در قطعه دهانی پخش می شوند. هنگامی که یاد گرفتید چگونه ریکوردر را نگه دارید، زمان زیادی طول نمی کشد تا به خاطر بسپارید که نت ها کجا هستند. قبل از اینکه متوجه شوید، در حال نواختن ملودی خواهید بود و سرگرم می‌شوید.
صدای فلوت ریکوردر ممکن است خوشایندترین صدا برای گوش مدرن نباشد، اما مزایای آن ارزش تحمل صدا را دارد.
تکنیک دمیدن هوا به ریکوردر و استفاده از زبان برای متوقف کردن نت ها چندان پیچیده نیست. اما هنوز هم یک مقدمه عالی برای سازهای خانواده بادی چوبی است که می تواند به نواختن ابوا یا کلارینت منجر شود.
ریکوردر یک راه عالی برای یادگیری ملودی است و درس های زیادی را ارائه می دهد که به خوبی به سازهای مختلف قابل ترجمه هستند. شاید جالب ترین ساز نباشد، اما ساده ترین ساز بادی برای یادگیری است و قطعا برای بچه ها فوق العاده است.

کیبورد الکترونیکیساز

تصمیم گرفتیم کیبورد الکترونیکی را جدا از پیانو اضافه کنیم زیرا گزینه های زیادی وجود دارند. کیبوردهای الکترونیکی ساز تمرینی فوق العاده ای برای نوازندگان در هر سنی هستند؛ به ویژه کودکان و به طور خاص، کودکانی که ممکن است با اندازه و وزن کلیدهای واقعی پیانو مشکل داشته باشند.
کیبوردهای الکترونیکی در اندازه‌های مختلفی مانند 25 یا 61 کلید و غیره عرضه می‌شوند. اگر کلیدهای سایز کامل برای دست‌های کوچک کمی بزرگ هستند، کلیدهای کوچک را نیز ارائه می‌کنند. کلیدها در حالی که به سرعت حساس هستند، سبک نیز هستند و به راحتی قابل نواختن‌اند.
جدا از تفاوت‌های فیزیکی، کلیدها از نظر طرح و گام دقیقاً شبیه کلیدهای پیانو هستند. به همین دلیل است که کیبوردهای الکترونیکی اغلب بهترین راه برای شروع یادگیری پیانو قبل از رفتن به سراغ یک پیانوی واقعی یا دیجیتال هستند.
یادگیری پیانو فقط از نظر فیزیکی سخت نیست. از نظر ذهنی نیز پیچیده است. کیبوردهای الکترونیکی با ویژگی‌های سرگرم‌کننده مانند آهنگ‌های نمایشی و ریتم‌های پخش، بخشی از خستگی ذهنی را از بین می‌برند.
بسیاری از کیبوردها دارای محتوای آموزشی داخلی هستند یا قابلیت اتصال به برنامه های آموزشی را دارند. اتصال به برنامه‌ها برای بچه‌های کوچک‌تر ایده‌آل است و به آن‌ها اجازه می‌دهد به روشی بازی‌سازی شده نواختن کیبورد را یاد بگیرند، جایی که برای عملکرد خوب خود امتیاز دریافت می‌کنند.
برخی از کیبوردها دارای ویژگی‌های آموزشی فیزیکی بیشتری هستند، مانند کلیدهایی که روشن می‌شوند، که سرگرم‌کننده و مفید هستند. در نهایت می‌توان گفت کیبوردها قابل حمل هستند، اغلب با باتری کار می کنند، و دارای خروجی هدفون هستند تا بچه ها بتوانند بدون ایجاد مزاحمت برای بزرگترها در هر جایی تمرین کنند!

پیانو

اگر در مورد موسیقی و هر چیزی که مستلزم آن است جدی هستید، پیانو بهترین ساز برای یادگیری به عنوان یک مبتدی است. همه نت ها درست در مقابل شما قرار دارند. این بهترین ساز برای یادگیری و درک هارمونی و ملودی است.
به عنوان یک تکذیبیه، من پیانو را همچنین یکی از چالش برانگیزترین سازها برای یادگیری در سطح تخصصی طبقه بندی می کنم. پیانو یکی از همه کاره ترین سازهای عمیقی است که وجود دارد. با این حال، به عنوان یک مبتدی، درک ساده تری از اصول اولیه را ارائه می دهد.
هنگامی که درک اولیه ای از نت ها و یک گام ساده C ماژور داشته باشید، می توانید کارهای زیادی انجام دهید. گام سی ماژور از یک نت C به نت بعدی، فقط با استفاده از کلیدهای سفید اجرا می شود: C-D-E-F-G-A-B.
پس از یادگیری گام سی ماژور، می توانید آن را تبدیل به هارمونی کنید، که به معنای یادگیری آکوردهای دیاتونیک آن گام است (آکوردهایی دارای آن گام هستند).
در مرحله بعد، می توانید همین کار را برای گام A مینور، A تا A، تمام کلیدهای سفید انجام دهید. این مینور نسبی سی ماژور است و شامل همان نت‌های یکسان است. شما همان مجموعه آکوردهای دیاتونیک را با آن دو گام دارید، اما به ترتیب متفاوت، پیشرفت های هارمونیک جدیدی ایجاد می کنید.
اعمال آن در گام های دیگر به دلیل تغییر در شکل گام ها و انگشتان، پیچیده تر می شود. اما شروع با سی ماژور و A مینور راه خوبی برای ترکیب سریع هارمونی و ملودی بدون هیچ گونه ترفند دیز یا بمل است.
اگر در مورد یادگیری همه عناصر موسیقی، از جمله ملودی، هارمونی و ریتم جدی هستید، پیانو کار را آسان تر می کند.

گیتارساز

گیتار ستاره راک سازهاست. این بهترین ساز برای یادگیری است، همان سازی که رویای نواختن آن را در مقابل استادیوم مملو از هواداران دارید. خوشبختانه، یادگیری گیتار آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید.
مانند پیانو، نواختن گیتار نیز با پیشرفت شما پیچیده تر می شود، اما می توانید آهنگ های مورد علاقه خود را با یادگیری چند آکورد ساده به سرعت اجرا کنید، بسیار شبیه به یوکلله، فقط بزرگتر و سنگین تر. همچنین باید آماده باشید که برای مدتی انگشتان دردناک را تحمل کنید.
گیتار ها در اشکال مختلف، الکتریک، آکوستیک، مخصوص چپ یا راست دستان و در اندازه های مختلف وجود دارند، بنابراین گیتاری وجود ندارد که برای همه مناسب باشد. درست با توجه به نوع موسیقی که می خواهید اجرا کنید، گیتارهایی وجود دارند که به صورت سفارشی برای آن سبک ساخته شده اند.
بزرگسالان می توانند یک گیتار سایز کامل را بنوازند، اما اگر این گیتار برای یک نوجوان کمی بزرگ است، می توانید یک گیتار کوچکتر یا گیتاری با دسته کوتاه‌ تر را امتحان کنید.
در ابتدا، بهترین چیز در مورد یادگیری گیتار این است که برای نواختن صدها آهنگ فقط باید چند شکل ساده را یاد بگیرید. هنگامی که چند آکورد اصلی را بلد باشید، می توانید مرکز توجه هر مهمانی باشید.
گیتار بیشتر از هر ساز دیگری به شما امکان می دهد تا از یک آکورد بهره ببرید زیرا تنظیم الگوی نواختن (ریتم) به جذاب ماندن صدا بدون تغییر هارمونیک، کمک می کند.
هیچ چیز بهتر از پیشرفت سریع در نواختن یک ساز نیست. گیتار این امکان را ارائه می دهد؛ حتی برای تازه کارها.

درام

یک درامر حرفه ای بودن مستلزم استعداد باورنکردنی، توانایی فنی و کار سخت است. اما، به عنوان یک مبتدی، درام ست یکی از لذت بخش ترین سازهایی است که می توانید بنوازید.
وقتی یادگیری را شروع می‌کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که زمان‌بندی منظم و علاقه نسبت به یادگیری درام داشته باشید. بنابراین، ریتم های پیچیده و امضاهای زمانی غیرمعمول را فراموش کنید. تنها چیزی که باید در مورد آن فکر کنید چهار ضرب در میزان است، زمان خود را با هی-هت نگه دارید و چند الگوی ضربه و توقف یاد بگیرید.
هنگامی که بتوانید یک ریتم ثابت از ضربات را نگه دارید، می توانید به آن فیل ها و آهنگ های اکسان ساده را اضافه کنید. با اینکه شما هیچ کار خیلی چالش برانگیزی انجام نمی دهید، اما تعجب خواهید کرد که می‌توانید چند آهنگ در ژانرهای مختلف را بنوازید.
با جوک هایی که مضمون آنها این است که درامرها موسیقی را به خوبی سایر نوازندگان درک نمی کنند، انتقادهای ناعادلانه ای از درامر ها می شود. اما در واقع، درامرهای حرفه ای هارمونی، ملودی و تئوری و همچنین نوازنده پیانو یا هورن را درک خواهند کرد. خبر خوب این است که در ابتدا نیازی به این کار ندارید!
تصور کنید اولین گروه خود را راه اندازی کرده اید، و خواننده نمی تواند به نت های بالای یک آهنگ برسد، بنابراین باید کلید را تغییر دهید. در حالی که بقیه یاد می گیرند با کلید جدید بنوازند، شما می توانید ظاهری از خود راضی به خود بگیرید زیرا نقش شما تغییر نمی کند!
اگر نمی خواهید همسایه ها را با صدای بلند اذییت کنید، می‌توانید به سراغ درام های الکترونیکی بروید. در این صورت می‌توانید درام کیت‌های بسیار ارزانی را به همراه هدفون دریافت کنید!

گیتار بیسساز

گاهی اوقات گفته می‌شود که گیتار بیس جذابیت کمتری نسبت به گیتار الکتریک دارد. اما به این فکر کنید: چه چیزی مردم را به پای زمین رقص می‌کشاند، تکنوازی گیتار یا موسیقی گیرا و خودمانی گیتار بیس‌؟
گیتار بیس دارای چهار سیم است، اما این سیم ها ضخیم‌تر از سیم‌های گیتار معمولی هستند و برای نواختن طولانی مدت خسته‌کننده‌تر هستند. مانند گیتار، گیتارهای بیس نیز در نسخه های محتلف با دسته های کوتاه تر عرضه می شوند که برای نوازندگان جوان با دست های کوچکتر نیز مناسب هستند.
بیس انتخاب خوبی برای یادگیری است زیرا شما در هر زمان فقط با یک نت سروکار دارید. شما می توانید آکوردها را با گیتار بیس بنوازید، اما برای اکثر موسیقی های محبوب غیر ضروری است و شما حالا حالا ها نیازی به یادگیری آن نخواهید داشت.
نواختن یک نت در هر زمان، به معنای کمتر فکر کردن و نت خوانی بسیار آسان تر است. به پیانیست هایی فکر کنید که نیاز به خواندن همزمان تریبل و باس دارند.
گام پنتاتونیک مینور پایه و اساس بسیاری از خطوط بیس نمادین است و نواختن با هر کلیدی بر روی بیس، نسبت به سایر سازها آسان تر است زیرا می توانید همان انگشت گذاری را به دفعات تکرار کنید. این بدان معناست که شما می توانید آهنگ های معروف بیس را اجرا کنید و شروع به ساختن آهنگ های خود کنید.
اگر از طرفداران پانک هستید، تنها با سه نت، آهنگ های زیادی را خواهید شنید که همین موضوع بیس را به یکی از آسان ترین سازهای گروه برای یادگیری تبدیل می کند.

زیلوفون

زیلوفون ساز دیگری است که اغلب برای یادگیری کودکان استفاده می شود و شکل دیگری از آن به عنوان بلز هم شناخته می‌شود. چه بخواهید یک کنسرت ماریمبا اجرا کنید چه بخواهید از آن به عنوان پایه ای برای تئوری موسیقی استفاده کنید، زیلوفون ساز آسان و عالی برای یادگیری است.
زیلوفون یک ساز کوبه ای است که از قطعات چوبی تشکیل شده است که با دسته های چوبی مخصوص به آن ضربه می زنید. اگر کمی غیرعادی به نظر می رسد، نگران نباشید. قطعات چوبی آن درست مثل کلیدهای پیانو چیده شده اند. بنابراین، یادگیری گام ها یا ملودی ها روی زیلوفون مستقیماً به پیانو منتقل می شود.
درست نگه داشتن دسته های چوبی و به دست آوردن مهارت برای کار با آنها، کمی طول می کشد. اما هنگام تفریح سریعتر یاد می گیرید و زدن کلید ها با دسته ها همیشه سرگرم کننده است.
زیلوفون یک ساز قابل حمل است، و به راحتی می‌توانید آن را با خود به همه جا ببرید.
زیلوفون ها نسبتاً ارزان هستند و یادگیری آنها آسان است که این آنها را تبدیل به یک ساز آسان و ایده‌آل برای کودکان می‌کند. جذابیت و جنبه سرگرم کنندگی این ساز ممکن است برای بچه ها بیشتر از بزرگسالان باشد.
اگرچه، اگر بزرگسالی هستید که فکر می‌کنید یادگیری زیلوفون شما را به جایی نمی‌رساند، این ویدیو را تماشا کنید.

هارمونیکا(سازدهنی)ساز

سازی که هم صدایی شگفت انگیز دارد، هم قیمت ارزان و هم در جیب شما جا می شود، قطعا نمی تواند چیز بدی باشد. سازدهنی به مراتب کوچکترین ساز در لیست من است و چند نوع مختلف آن موجود است.
سازدهنی های دیاتونیک، کروماتیک، با کوک های ویژه و هارمونیکاهای ترمولو/اکتاو وجود دارند. هارمونیکای دیاتونیک برای یادگیری ساده ترین هستند، بنابراین این تنها چیزی است که در حال حاضر باید در نظر بگیریم.
سازدهنی دیاتونیک دارای 10 سوراخ است که با دم و بازدم در آنها، صدا ایجاد می شود. هر سوراخ نشان دهنده یک زیر و بمی متفاوت است. هر سوراخ، بسته به اینکه دم یا بازدم انجام می‌دهید، می تواند دو نت تولید کند.
دیاتونیک به این معنی است که سوراخ ها فقط نت های موجود در کلید سازدهنی را تولید می کنند. برای مثال، سازدهنی دیاتونیک در سی ماژور فقط شامل نت هایی از گام سی ماژور خواهد بود.
هارمونیکا ها در ژانرهای زیادی شنیده می شوند، از کانتری گرفته تا آهنگ موفق استیوی واندر، “Isn’t She Lovely”. آنها یکی از محبوب ترین سازها در موسیقی بلوز هستند که اغلب بلوز هارپ نامیده می شوند.
علیرغم نیاز به تلاش برای عادت کردن به این تکنیک، تسلط بر الگوهای اولیه بسیار ساده است. این الگوهای اولیه می توانند بارها و بارها شما را در موسیقی بلوز 12 میزانی یاری برسانند.

بونگوس

بونگوس یک ساز کوبه ای با پیشینه آفریقایی-کوبایی است. این ساز در بسیاری از سبک های موسیقی لاتین برجسته است اما می توان آن را تقریبا در همه چیز، از فانک گرفته تا رقص یا موسیقی هاوس شنید. بونگوس شامل همبرا و ماچو است؛ همبرا طبل بزرگتر است.
بهترین چیز در مورد بونگوس و سایر سازهای کوبه ای این است که آنها را با دستان خود می نوازید. حالا، حتی اگر فکر می‌کنید که اصلاً تجربه‌ای در موسیقی ندارید، احتمالاً همراه با موسیقی دست می‌زنید، درست است؟ اگر ریتم طبیعی دارید، فوراً به نواختن بونگوس منتقل می شود. نواختن این ساز‌ها بسیار شهودی و سرگرم‌کننده است، و بونگوس ها را تبدیل به یک ساز آسان برای یادگیری به تنهایی، می‌کند.
بدیهی است که نواختن این ساز به چیزی بیشتر از کوبیدن بر آن، با دست، نیاز دارد. تکنیک های ضربه زدن زیادی با کل دست یا انگشتان مختلف وجود دارند. همچنین می توانید صداهای مختلفی را با ضربه زدن به قسمت های مختلف سر طبل تولید کنید. با این حال، در ابتدایی ترین شکل آن، می توانید همبرا را به عنوان طبل اصلی خود و ماچو برای افزودن آهنگ اکسان ها در نظر بگیرید.
یک الگوی هشت نتی می تواند خارق العاده به نظر برسد و هر آهنگی را متحول کند. یاد بگیرید که یک سرعت ثابت داشته باشید. شما برای مدت طولانی مبتدی به نظر نخواهید رسید.
به طور معمول، بونگوس ها از چوب، معمولاً چوب بلوط ساخته می شوند. برای مبتدیان، مجموعه های مقرون به صرفه تری در دسترس هستند که از چوب ارزان تر یا حتی فایبرگلاس ساخته شده اند. همانطور که قبلاً گفتم، یادگیری زمانی که سرگرم کننده باشد آسان تر است و بونگوس ها بسیار سرگرم کننده هستند.

نتیجه

برخی از سازهای موجود در این لیست دارای ویژگی های فیزیکی هستند که برخی از آنها را برای کودکان و برخی را برای بزرگسالان مناسب تر می کند. در هر سنی که هستید، بسیار مهم است که در حین یادگیری سرگرم شوید. در موسیقی همه چیز در مورد ابراز احساسات خود است.
هریک از سازهای موجود در این لیست، می توانند سرگرمی بی پایانی را به همراه داشته باشند و در عین حال منجر به درک عمیق تری از موسیقی شوند. چه بخواهید تبدیل به یک نوازنده جدی شوید و چه به دنبال یک سرگرمی جدید هستید، توانایی نواختن ساز، یک هنر زیبا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *