نحوه نواختن فلوت برای مبتدیان

فلوت سازی پیچیده است که برای ایجاد بهترین صدا به نفس و انگشت گذاری بسیار وابسته است. هر نوازنده فلوت جدیدی اهداف مشابهی برای یادگیری نت ها و موقعیت ها، خواندن نت موسیقی و تسلط بر ملودی ها دارد. هنگام یادگیری نواختن فلوت، یادگیری تئوری موسیقی، انگشت گذاری و نحوه نفس کشیدن ضروری است. اگر به تازگی سفر خود را با نواختن فلوت آغاز کرده اید، مقاله زیر شما را در یادگیری نواختن به عنوان یک نوازنده فلوت مبتدی راهنمایی می کند.

فلوت چیست؟

فلوت به هر ساز موسیقی گفته می شود که دارای سوراخ یا کلید انگشت باشد و در آن هوا را از شکافی که روی سطح آن ایجاد شده است، می‌دمید.

وقتی اکثر ما به فلوت فکر می کنیم، به فلوت کنسرت غربی فکر می کنیم. این ساز به صورت افقی نواخته می شود و شما شبیه به زمانی که روی بطری نوشابه فوت می کنید، در امتداد سوراخ لبه (امبوشور) می دمید. با استفاده از انگشتان خود سوراخ ها را باز و بسته می کنید و با کلیدها زمینه‌ صدا را تغییر می دهید.

انواع دیگری از فلوت مانند رکوردر، به طور انتهایی نواخته می شوند. این بدان معناست که شما در انتهای لوله می دمید. رکوردرها به عنوان فلوت های بلوکی در نظر گرفته می شوند زیرا در قسمت دهنی یک بلوک وجود دارد که هوا را شکافته و صدا ایجاد می کند.

شما می توانید فلوت های انتهایی و جانبی را از فرهنگ های سراسر جهان پیدا کنید. اما یادگیری همه آن فلوت ها می تواند زمان بر باشد و به تکنیک های مختلفی نیاز داشته باشد. در این راهنما، من بر نحوه یادگیری فلوت کنسرت تمرکز خواهم کرد.

اصول اولیه نحوه نواختن فلوت

به عنوان یک مبتدی، ممکن است بخواهید مستقیماً به یادگیری نت ها بپردازید، اما ابتدا باید با درک ساز خود شروع کنید. شناخت اجزای فلوت می تواند به شما کمک کند ساز خود را بهتر بشناسید تا هنگام نواختن آمادگی بیشتری داشته باشید.

فلوت سازي است كه به دليل صدايش با كلماتي مانند ملودي و ريتم مترادف است. این فلوت که رهبری خانواده بادی چوبی را بر عهده دارد، اغلب در تکنوازی اجرا می‌شود و همچنین صدای سوپرانو در بسیاری از قطعات ارکسترال و کنسرت است.

فلوت یک ساز بادی چوبی است که برخی از بالاترین نت ها را در ارکستر اجرا می کند. در حالی که ممکن است فلوت با تمام کلیدهایش کمی ترسناک به نظر برسد، به راحتی می توانید یادگیری نواختن آن را شروع کنید. هنگامی که ساز را سرهم کردید و تکنیک لب گذاری (امبوشور) خود را کامل کردید، تنها کاری که باید انجام دهید فشار دادن کلیدها برای تغییر نت ها است. با کمی تمرین هر روز، می توانید نواختن فلوت را به خوبی یاد بگیرید!

ارکسترهای مدرن اغلب از فلوت برای انتقال احساسات مختلف شاد یا غمگین استفاده می کنند. در حالی که یادگیری فلوت می تواند دستاورد های زیادی را به همراه داشته باشد و یک عمر شادی را به همراه داشته باشد، عادت های بد و سبک نواختن ضعیف می تواند بر پیشرفت و لذت کلی فرد از ساز تأثیر بگذارد. چه در نواختن فلوت کاملاً تازه کار باشید یا چند سالی ساز را ننواخته باشید، چند نکته مهم وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

مونتاژ فلوت

انواع مختلفی از فلوت با اندازه های مختلف وجود دارد. قبل از خرید فلوت خود، اجاره فلوت از فروشگاه موسیقی در صورتی که با ساز آشنا شوید، می تواند مفید باشد.

بخش های اصلی فلوت شما به شرح زیر است:

 • سر فلوت
 • پای فلوت
 • صفحه لب
 • میله ها و کلیدها
 • بدنه فلوت

مونتاژ شامل اتصال سر فلوت به انتهای فلوت با فشار دادن و چرخاندن آن است. این کار را به آرامی انجام دهید زیرا نمی خواهید به طور تصادفی هیچ یک از میله ها یا کلیدها را فشار دهید، زیرا این کار می تواند به آنها آسیب برساند و بر کیفیت صدا تاثیر بگذارد.

مرحله بعد، حفره روی مفصل سر فلوت را با اولین کلید روی آن همراستا کنید. می توانید با نگاه کردن به فلوت در سطح چشم، تراز بودن آن را بررسی کنید. اگر خیلی به یک طرف یا طرف دیگر متمایل باشد، نواختن با صدای کامل دشوار خواهد بود.

مونتاژ فلوت

در آخر، می خواهید مفصل پای فلوت را در جای خود فشار دهید و پین های فلزی را با کلیدها همراستا کنید. مطمئن شوید که اتصال محکمی با بدنه فلوت دارد.

مونتاژ فلوت

ایجاد حالت صحیح لب و تولید صدا

حالا که فلوت شما مونتاژ شد، می توانید روی ایجاد صدا کار کنید. این شامل داشتن حالت لب مناسب (امبوشور) است که به نحوه قرارگیری نفس شما در ساز گفته می شود.

صفحه لب را روی لب پایین خود قرار دهید، به گونه ای که حفره زیر مرکز آن باشد. فلوت خود را موازی با زمین نگه دارید، که به معنای بالا بردن دست ها و بازوهای شماست. برای حمایت و موقعیت صحیح، فلوت را بین چانه و لب پایین خود متعادل کنید.

قبل از اینکه فوت کنید، می خواهید حفره دهانه مستقیماً در مرکز لب های شما قرار گیرد. این برای این است که هنگام فوت کردن به بهترین صدا برسید. گوشه های دهان خود را سفت کنید و سعی کنید لب های خود را شل نگه دارید.

برای مرحله بعد، مطمئن شوید که طرفین دهان شما بدون فشار روی لب ها، سفت تر احساس می شوند. سعی کنید وانمود کنید حرف “م” را می گویید تا حالت لب مناسب برای تولید صدا را داشته باشید.

می توانید با تنظیم مفصل سر، فلوت خود را کوک کنید. از یک پیانو برای شنیدن نت های مناسب استفاده کنید یا می توانید از یک برنامه تنظیم برای بررسی نت های بمل و دیز استفاده کنید و سپس با کمی حرکت دادن مفصل سر، آن را به نت مناسب تنظیم کنید.

کنترل تنفس و پشتیبانی

هنگامی که هوا را به داخل فلوت خود می دمید، از وسط لب های خود مستقیماً به سمت سوراخ روی صفحه لب فشار دهید. برای ضربه زدن، دهان خود را کمی باز کنید و یک جریان هوای کنترل شده را برای ایجاد صدا بازدم کنید. اگر برای شنیدن صدا مشکل دارید، فک خود را کمی به جلو یا عقب تنظیم کنید. سعی کنید با یک نفس عمیق و سپس یک نفس آهسته و مداوم به داخل سوراخ، نفس خود را به درستی هدایت کنید. دهان خود را خیلی باز نکنید. هوا به درستی وارد ساز شما نمی شود. می توانید با نت های بلندتر و کوتاه تر با زبان خود آزمایش کنید، در حالی که حالت لب خود را در همان موقعیت بیرونی با لب های خود نگه دارید. همچنین می توانید سرعت تنفس خود را برای تغییر زیر و بم نت ها تغییر دهید.

حالت بدن و موقعیت دست

حالت بدن و موقعیت دست هنگام یادگیری نواختن فلوت ضروری است. پس از یادگیری اجزاء ساز و ایجاد صدا، می توانید روی یادگیری نحوه بهبود نواختن خود با وضعیت بدن و انگشت گذاری فلوت کار کنید. با دست چپ، کلیدهایی را که به مفصل سر نزدیکتر هستند کنترل کنید. اولین کلید روی بدنه پایین فلوت جایی است که باید انگشت شست خود را قرار دهید، به گونه ای که کف دستتان رو به شما باشد. باقی انگشتان خود را دور طرف دیگر فلوت بپیچید. انگشت اشاره، میانی و حلقه شما به ترتیب روی کلیدهای دوم، چهارم و پنجم قرار می گیرند. انگشت کوچک شما روی کلید کناری که شبیه یک اسکوپ کوچک است قرار می گیرد. از ناحیه بین انگشت شست و اشاره خود برای کمک به تحمل وزن فلوت استفاده کنید.

انگشت گذاری فلوت

دست راست کلیدهای انتهای بدنه فلوت را کنترل می کند. مطمئن شوید کف دست شما برای فشار دادن راحت کلیدها از شما دور باشد. انگشت شست دست راست باید همچنان از قسمت پایین فلوت حمایت کند.

از نظر وضعیت بدنی، فلوت را موازی با زمین نگه می دارید به گونه ای که انتهای آن کمی به سمت پایین باشد. روی لبه صندلی بنشینید تا کمرتان صاف باشد و به جلو نگاه کنید. هنگام بلند کردن فلوت به بالا، بازوهایتان باید ریلکس و از بدن دور باشند.

نگه داشتن فلوت

برای کنترل کلیدهای انتهای فلوت از دست راست خود استفاده کنید. از شست خود برای حمایت از قسمت پایین فلوت استفاده کنید. مطمئن شوید کف دست شما از خودتان دور است تا به راحتی کلیدها را فشار دهید. سه کلید پایین روی بدنه اصلی فلوت خود را پیدا کنید. انگشت اشاره، میانی و انگشت حلقه خود را روی هر یک از کلیدها قرار دهید. از انگشت کوچک راست خود برای فشار دادن اولین کلید روی مفصل پا استفاده کنید.

هنگام نگه داشتن فلوت، انگشتان خود را خمیده نگه دارید تا دستان شما شکل حرف C را بگیرند. کلیدها را به طور ناگهانی فشار ندهید. در عوض، انگشتان خود را روی آنها نگه دارید.

در حین نواختن انگشتانتان روی کلیدهای مختلف حرکت نخواهند کرد. هرگز انگشتانتان را برای فشار دادن کلیدهای مختلف جابجا نکنید، در غیر این صورت انگشت گذاری شما برای نت های دیگر خراب خواهد شد.

تکنیک های انگشت گذاری فلوت

انگشت گذاری شما می تواند با استفاده از نمودارهای انگشت گذاری آسان شود. یک نمودار انگشت گذاری می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید نت های گام را چگونه بنوازید. بسته به نوع فلوت شما، انگشتان بین نمودارها ممکن است کمی متفاوت باشند.

بسیاری از کتاب های تمرین فلوت، از قبل نمودارهای انگشت گذاری در خود دارند. به این ترتیب، اگر در خواندن نت مشکلی دارید، می توانید به سرعت به آنها مراجعه کنید. همچنین، هنگامی که یک تکنیک را به طور کامل یاد گرفتید، می توانید به انگشت گذاری های جدید برای تمرین نگاه کنید.

مبتدیان هنگام یادگیری انگشت گذاری اغلب اشتباه می کنند، بنابراین دلسرد نشوید. تفاوت صدا ممکن است ظریف باشد، اما در تکنیک شما تاثیر می گذارد. بخش زیادی از تمرین تکنیک های انگشت گذاری شما از طریق حافظه عضلانی کار می کند. با تمرین زیاد، هنگام نواختن نت ها، عادت هایی در الگوی انگشتان خود ایجاد خواهید کرد.

تمرین گام‌های پایه‌‌ای

یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری فلوت به عنوان یک مبتدی، شروع کردن با نت‌های یک گام است. گام‌ها به شما کمک می‌کنند تا هر نت را در یک کلید خاص تجزیه کنید، که بعداً می‌تواند به شما نشان دهد که چگونه آهنگ‌ها را به طور کامل بنوازید.

برای شروع خوب، باید با گام ماژور سی بمل شروع کنید که از نت‌های سی بمل، دو، ر، می بمل، فا، سول، لا و سپس دوباره سی بمل استفاده می‌کند. این گام اساسی فلوت تئوری موسیقی شما را تثبیت می‌کند و به شما کمک می‌کند تا صداهای نت را درک کنید و نحوه اجرای صحیح نت‌ها را در بالا و پایین گام یاد بگیرید.

چگونه نت‌های فلوت را یاد بگیریم

هنگام یادگیری گام‌های اساسی برای به خاطر سپردن آسان نت‌ها، ایجاد ارتباط بسیار مفید است. تمرین گام‌ها شامل دانستن نت‌هایی است که می‌نوازید و اینکه کدام انگشت به طور خاص برای هر نت می‌رود. در اینجا توضیحاتی برای یادگیری نت‌ها روی فلوت شما آورده شده است.

روش نواختن فلوت

خواندن نت فلوت

یادگیری نحوه خواندن نت فلوت برای یک دانشجو بسیار مهم است. اما یادگیری انگشت گذاری و نت به صورت همزمان می تواند دشوار باشد. مغز شما باید با خواندن نت ها و درک انگشت گذاری مناسب برای نواختن نت آشنا کار کند.

برای فلوت، خط کشی با کلید سل انجام می شود. پنج خط روی حامل وجود دارد که با نت‌های ،فا سل، لا، سی، دو، رِ و می روی خطوط و فواصل شروع می‌شود که نشان‌دهنده یک پرده و نیم پرده است. شما یاد خواهید گرفت که نت های گرد، نت های سفید، نت های سیاه و نت های چنگ را بنوازید.

دانستن اینکه کدام خط و فاصله ای با کدام نت برابر است، به شما کمک می کند تا در خواندن نت برای فلوت روان تر عمل کنید. تمرین بهترین روش برای تسلط بر تئوری موسیقی و خواندن نت است.

روی یک نت در یک زمان تمرکز کنید

شاید یادگیری فقط یک نت در یک زمان و نواختن صحیح آن خسته کننده به نظر برسد، اما می تواند به شما کمک کند تا نواختن فلوت را به سرعت یاد بگیرید و در آن پیشرفت کنید. برای مثال، هنگامی که روی یک گام کار می کنید، تک تک نت های گام را به صورت بالا رونده و پایین رونده اجرا کنید تا زمانی که مطمئن شوید صدا پر و واضح است.

برای هر نت کلیدهای خاصی روی فلوت شما باید فشار داده شوند. اگر سعی کنید همه آنها را به طور همزمان یاد بگیرید، ممکن است احساس خستگی و استرس کنید و در نتیجه دلسرد شوید. هر بار روی یک نت تمرکز کنید و چندین بار آنها را مرور کنید تا آنها را به خاطر بسپارید.

نت ها را به ترتیب منطقی یاد بگیرید

یادگیری نت ها به ترتیب منطقی به شما کمک می کند تا تکنیک موقعیت دست و انگشت گذاری را تمرین کنید. اولین نت هایی که یاد می گیرید چیزی شبیه به این است: لا، سی بمل، دو. این نت ها نیاز به فشار دادن چهار کلید دارند.

وقتی نت ها را به ترتیب یاد می گیرید، به ارتباط دادن آنها کمک می کند و شما را در موقعیت خوبی برای پیشرفت قرار می دهد. به این ترتیب، زمانی که مجبور هستید از نت سی بمل به رِ بم حرکت کنید، می توانید حافظه عضلانی خود را تقویت کنید و با صدای خوبی بنوازید.

نکات کلیدی برای به خاطر سپردن و تمرین نت ها

بهترین راه برای اینکه نت ها را سریعتر یاد بگیرید، تمرین زیاد با ساز است. اگر یادگیری بصری برای شما راحت تر است، می توانید از ویدیوها، تصاویر یا نمودارها کمک بگیرید.

اینجا چند نکته آموزشی برای یادگیری فلوت وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

 1. با اجزای مختلف این ساز موسیقی آشنا شوید.
  برای اینکه بتوانید به بهترین شکل فلوت بزنید، باید تمام نام‌های رایج اجزای فلوت و عملکرد آنها را بدانید.
  فلوت از یک تکه فلز پیوسته ساخته نشده است، بلکه از سه بخش مختلف تشکیل شده است که می توان آنها را در کنار هم مونتاژ کرد. اینها عبارتند از سر فلوت، بدنه فلوت و انتهای فلوت.
  سر فلوت که به طور معمول به آن گردن فلوت گفته می شود، جایی است که صدای فلوت از آنجا نشات می گیرد، زیرا نوازنده هوا را به داخل فلوت می دمد.نوازنده لب های خود را روی صفحه لب در سر فلوت قرار می دهد تا صدا را ایجاد کند که سپس به دلیل کلیدهای فلوت به ریتم مورد نظر تبدیل می شود.
  کلیدهای فلوت روکش‌های فلزی گرد کوچک با پد هستند که به ایجاد ریتم در صورت نگه داشتن مناسب کمک می‌کنند. این کلیدها روی بدنه وسط یا بدنه ساز نصب شده اند. آنها جریان هوا را در ساز تغییر می دهند و در نتیجه باعث افزایش یا کاهش زیر و بم صدا می شوند. بیشتر کلیدها روی بدنه فلوت قرار دارند.
  کلیدهای نزدیکتر به نوازنده با انگشتان دست چپ کنترل می شوند، در حالی که کلیدهای روی مفصل پا و نزدیک آن با دست راست نواخته می شوند. انتهای فلوت جایی است که صدا از فلوت خارج می شود. این یک بخش کوتاه است که بسته به نوع فلوت، تعداد کمی کلید دارد.
 2. صبور بودن با خود در ابتدای مسیر الزامی است.
  همانطور که شروع به امتحان کردن انگشت گذاری های جدید می کنید، برای اینکه گیج نشوید، از یک نت آشنا به نت دوم که کمتر آشنا هستید، حرکت کنید. با تسلط بر این دو نت، یک نت دیگر به ترکیب اضافه کنید. هنگامی که در نواختن سه نت احساس راحتی کردید، به چهار نت و به همین ترتیب ادامه دهید. بسیاری از نوازندگان مبتدی فلوت اشتباه می کنند که به سرعت به سراغ یادگیری ساز می روند و وقت نمی گذارند نت به نت تمرین کنند.
  برخی از انگشت گذاری ها نسبت به سایرین آسان تر هستند، بنابراین با معلم خود همکاری کنید تا تمریناتی را ایجاد کنید که به آرامی بالا و پایین بروند. هنگامی که نواختن ترکیبات آسان تر شد، با افزایش سرعت، خودتان را به چالش بکشید. هر کاری که انجام می دهید، صبور باشید – نوازندگان تازه کار فلوت همه چیز را یک شبه یاد نمی گیرند، بنابراین صبر کلیدی است.
 3. وضعیت صحیح بدن و گرفتن اصولی، حل کننده بسیاری از مشکلات است.
  فلوت را شاید تنها بتوان از نظر سختی نگه داشتن، با ویولن مقایسه کرد. در واقع، تقریبا تمام نوازنده‌های تازه‌کار فلوت در ابتدا با نحوه نگه داشتن ساز مشکل دارند. برای یک نوازنده مبتدی، یادگیری وضعیت و حالت صحیح بدن و گرفتن ساز، بسیار مهم است.
  کودکان کم سن و سال اغلب به دلیل کوچک بودن دستانشان در وضعیت نامناسبی قرار می‌گیرند، که این مسئله یادگیری و حفظ کردن حالت صحیح را حتی با اهمیت‌تر می‌کند. یادگیری گرفتن صحیح با دست از طریق کتاب یا وب‌سایت دشوار است، پس برای اینکه شکل‌گیری درست انگشتان را یاد بگیرید، از راهنمایی معلم فلوت خود کمک بگیرید.
  در مورد وضعیت بدن، تا جایی که ممکن است صاف بنشینید یا بایستید، چانه خود را بالا نگه دارید و چشمانتان مستقیم به جلو نگاه کند. این کار بدن شما را باز می‌کند و به شما امکان می‌دهد نت‌های واضح‌تر و طولانی‌تری تولید کنید. اگر از پایه نت استفاده می‌کنید، آن را هم‌سطح با چشمانتان قرار دهید.
 4. ساز جدید خود را امتحان کنید و کیفیت آن را بررسی نمایید.
  بسیاری از نوازندگان تازه کار فلوت برای صرفه جویی در هزینه، اقدام به خرید فلوت دست دوم می کنند. در حالی که خرید فلوت دست دوم به خاطر صرفه‌جویی در هزینه عالی است، برخی از فلوت های دست دوم به شدت نیاز به تعمیر دارند که باعث دلسردی دانش آموزانی می‌شود که قادر به تولید صدای خوب با فلوت نیستند.
  تشخیص اینکه کدام فلوت از بین چندین فلوت نیاز به تعمیر دارد برای رهبر ارکستر دشوار است؛ بنابراین، مهم است که یک فرد حرفه‌ای فلوت شما را به صورت آزمایشی بنوازد. در طول این تست نواختن، معلم فلوت شما سعی خواهد کرد نت های پایین (که بیشتر مستعد نشتی هستند)، نت های بالا و تمام نت های میانی را بنوازد.
 5. یادگیری نحوه مونتاژ صحیح ساز و کوک آن ضروری است.
  بسیاری از دانشجویان در هنگام مونتاژ به طور تصادفی به فلوت خود آسیب می رسانند، بنابراین یادگیری نحوه صحیح مونتاژ ساز بسیار مهم است. مهمترین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید، اجتناب از پیچاندن مکانیزم است.
  هنگام اتصال مفصل سر و بدنه فلوت به هم، هر دو قسمت فلوت را بالای کلیدها و صفحه لب نگه دارید. یکی دیگر از جنبه های مهم مونتاژ فلوت، همراستایی صحیح مفصل سر و مفصل انتهایی است. بسیاری از نوازندگان تازه کار، مفصل سر را به طور کامل داخل بدنه فشار می دهند، در حالی که فلوت ها به گونه ای طراحی شده اند که سر به صورت کمی بیرون کشیده شود تا به درستی نواخته شود.قبل از اینکه فلوت خود را مونتاژ یا جدا کنید، این فرآیند را با معلم خود یا یک تکنسین تعمیر تمرین کنید. به این ترتیب، نحوه صحیح مونتاژ فلوت خود را درک خواهید کرد و از آسیب رساندن تصادفی به آن جلوگیری خواهید کرد.
  برای کوک کردن فلوت، مفصل سر را تنظیم کنید. از یک تیونر کروماتیک استفاده کنید یا یک اپلیکیشن تیونر روی گوشی خود دانلود کنید. یک نت بنوازید و بررسی کنید که آیا «بمل» (خیلی پایین) یا «دیز» (خیلی بالا) است. اگر ساز دیز است، مفصل سر را کمی بچرخانید و بیرون بکشید. اگر فلوت شما بمل است، با فشار دادن بیشتر مفصل سر به داخل، ساز را کوتاه‌تر کنید. تا زمانی که فلوت کوک شود، آن را تنظیم کنید.
 6. از ساز خود مراقبت کنید.
  در حالی که تمیز کردن فلوت با دستمال مخصوص بعد از هر بار استفاده مهم است، اما استفاده از روغن کلید یا دستمال های پولیش کننده توصیه نمی شود. روغن به راحتی می تواند در صورت استفاده توسط دانش آموز روی پدهای فلوت چکه کند. علاوه بر این، کلیدها به اندازه نیاز به تعمیر فلوت نیاز به روغن دارند، بنابراین بهتر است روغن کاری را به متخصصان بسپارید.
  دستمال های پولیش برای از بین بردن لکه های تیره در نظر گرفته شده اند، اما آنها رسوبی را روی کلیدها و در مکانیزم فلوت باقی می گذارند. برای جلوگیری موثر از تیره شدن تصادفی فلوت خود، یک ست تمیز کننده فلوت از یک برند معتبر خریداری کنید. محتویات این ست ها از هم متفاوت است، اما اکثر آنها شامل دستکش های پولیش، دستمال های تنظیمی و برس های گردگیری است.
 7. هر روز تمرین کنید.
  برای یک مبتدی، تمرین روزانه بدون خسته شدن بسیار مهم است. تمرین در جلسات کوتاه‌تر اما بسیار پربار، بسیار کارآمدتر از چند جلسه فشرده قبل از درس است. با تمرین ۱۵-۲۰ دقیقه در روز شروع کنید و با مهارت بیشتر در نواختن ساز، این تعداد را افزایش دهید. جلسات تمرین خود را هدفمند کنید، زیرا این به شما کمک می کند تا تمرکز خود را حفظ کنید.
  به عنوان مثال، در یک جلسه به دنبال کامل کردن انتقال از نت «لا» به نت «سی» باشید و در جلسه بعدی روی وضعیت بدنی خود کار کنید. اگر هر روز تمرین کنید و به تدریج مدت زمان آن را به طور مناسب افزایش دهید، به مرور زمان سفتی کمتری را احساس کرده و پیشرفت بیشتری خواهید دید.
 1. یادگیری در طول جلسات چه چیزهایی را شامل می شود؟
  برخلاف گیتار یا پیانو، نواختن فلوت کمتر بصری و شهودی است. در واقع، سازی نیست که به راحتی به صورت خودآموز قابل یادگیری باشد. یک معلم فلوت خوب باید بتواند همه چیز را به شما آموزش دهد، از شکل گیری صحیح حالت لب فلوت گرفته تا تنفس و وضعیت بدنی مناسب.
  سایر مواردی که در طول درس های حرفه ای فلوت یاد خواهید گرفت شامل انگشت گذاری برای نت ها، انواع آرتیکولاسیون، ویبره، تئوری موسیقی و مهارت های نوازندگی است. اینکه شما دروس گروهی یا خصوصی را انتخاب کنید، در نهایت به خود شما بستگی دارد، به خصوص که هر کدام مجموعه ای از مزایا و معایب خاص خود را دارند. برخی از دانش آموزان در جلسات تک به تک بهتر یاد می گیرند، در حالی که برخی دیگر همبستگی یادگیری در گروه را ترجیح می دهند.

بنابراین، این مجموعه نکات ما برای هنرجویان مبتدی بود که با در نظر گرفتن این راهنمایی ها می توانند به مسیر یادگیری خود ادامه دهند.

طریقه نواختن فلوت

انتخاب فلوت برای مبتدیان

انتخاب فلوت می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، کودکان خردسال ممکن است تمایلی به نواختن یک نوع فلوت حرفه ای نداشته باشند. زیرا رسیدن به کلیدها بدون فشار بر گردن یا دستانشان برایشان دشوار است.

کودکان کوچکتر ممکن است فلوت با سر خمیده را انتخاب کنند یا به دنبال یک ساز مدل مبتدی باشند. همچنین برای برآورده کردن نیازهای اولیه می توانید فلوت های بامبو خریداری کنید تا یادگیری اولیه خود را انجام دهید، یا می توانید تا زمانی که برای خرید یک فلوت حرفه ای نقره ای با اندازه کامل آماده شوید، یک فلوت دست دوم اجاره کنید.

بسیاری از مدل های دانشجویی و مبتدی از آلیاژ نیکل و نقره ساخته شده اند. فلوت های ابتدای نیکل اندود شده، قیمت مناسب تری را ارائه می دهند.

این مدل ها همچنین دارای برخی کلیدهای سوراخ بسته هستند که شروع نواختن فلوت را برای شما آسان تر می کند. نوازندگان حرفه ای فلوت در نهایت می توانند برای کنترل بیشتر روی نت های مختلف به یک فلوت با سوراخ باز ارتقا پیدا کنند.

با توجه به اینکه با چه سرعتی قصد یادگیری دارید، سطح مهارت شما، سن شما و اینکه چقدر تمرین می کنید، همیشه یک فلوت وجود دارد که برای شما مناسب باشد. ممکن است مدتی طول بکشد تا تصمیم بگیرید کدام یک بیشترین موفقیت را برای شما به ارمغان می آورد، بنابراین در انتخاب خود عجله نکنید!

آیا یادگیری فلوت آسان است؟ آیا می توانم خود آموزی کنم؟

این که یادگیری فلوت آسان باشد، کاملاً به توانایی و سطح مهارت شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر با سازهای بادی چوبی مانند کلارینت آشنا هستید، یادگیری فلوت ممکن است آسان تر باشد.

اگر واقعاً مصمم باشید، می توانید نواختن یک ساز را به خودتان آموزش دهید. فلوت به همراه گیتار، پیانو، ویولن و سازهای دیگر، یکی از محبوب ترین سازها برای مردم است. با این حال، مهم ترین چیز آمادگی و پشتکار شماست. می توانید برای شروع از فیلم های آموزشی، دوره های آنلاین یا راهنما استفاده کنید. اما بهترین راه برای یادگیری فلوت، آموزش به خود نیست.

آموزش به خود در نواختن ساز ممکن است منجر به یادگیری عادات بد شود، زیرا کسی را ندارید که بررسی کند آیا انگشت گذاری، وضعیت و موقعیت بدن را به درستی انجام می دهید. به همین دلیل، کار با یک معلم حرفه ای فلوت، بهترین روش شما برای نواختن مانند یک حرفه ای است.

پیدا کردن معلم فلوت

هنگام جستجوی یک مدرس فلوت ممکن است احساس استرس کنید. می توانید برای تدریس محلی در منطقه خود، توصیه بخواهید، به دنبال مدارس موسیقی بگردید یا درس های آنلاین فلوت پیدا کنید.

قبل از اینکه برای معلم فلوت خود تعهدی ایجاد کنید، ببینید آیا می توانید یک جلسه آزمایشی داشته باشید. شاید بخواهید بیش از یک نفر را امتحان کنید تا قبل از اینکه تصمیم بگیرید با کدام یک بهتر کنار می آیید و بیشترین بهره را می برید، انتخاب کنید.

معلمان فلوت در کمک به پیشرفت سریع شما عالی هستند. آنها می دانند که چگونه به شما در یادگیری تئوری موسیقی، خواندن نت و تسلط بر ساز خود به موثرترین روش ممکن کمک کنند. آنها همچنین می توانند به سرعت روش های یادگیری را که متناسب با نیازهای فردی شما برای فلوت است، تنظیم و تطبیق دهند.

نواختن فلوت مانند یک حرفه ای

در حالی که سفر یادگیری فلوت خود را آغاز می کنید، روی راحت نواختن با ساز خود کار کنید. هنگامی که در به خاطر سپردن نت ها احساس راحتی کردید، می توانید ملودی های ساده و آهنگ های کوتاه را تمرین کنید. با تمرین بیشتر، تنفس و استقامت خود را برای گذراندن جلسات طولانی تر و فشرده با یک مدرس بهبود خواهید بخشید.

برای یادگیری نت ها، خواندن نت موسیقی، ایجاد صداهای واضح و تمرین مکرر، اهداف کوچک و واقع بینانه برای خود تعیین کنید. در نهایت، یادگیری فلوت شما دانش و مهارت های نوازندگی فلوت شما را افزایش می دهد. شما به زودی به یک نوازنده فلوت در سطح حرفه ای تبدیل خواهید شد!

سوالات متداول

یادگیری نواختن فلوت چقدر سخت است؟

مانند هر ساز موسیقی دیگری، یادگیری فلوت به تمرین و صبر نیاز دارد. با این حال، با کمی تلاش و تعهد، هر کسی می‌تواند یاد بگیرد که فلوت بنوازد.

چه سنی برای شروع یادگیری فلوت مناسب است؟

هیچ سن ایده‌آلی برای شروع یادگیری فلوت وجود ندارد. برخی از کودکان می‌توانند از سن 6 یا 7 سالگی شروع به یادگیری کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تا اواخر نوجوانی یا حتی بزرگسالی صبر کنند. بهترین سن برای شروع زمانی است که فرد از نظر جسمی و ذهنی برای یادگیری آماده باشد.

برای شروع یادگیری فلوت به چه چیزهایی نیاز دارم؟

اولین چیزی که نیاز دارید یک فلوت مناسب است. فلوت‌های مختلفی در اندازه‌ها و قیمت‌های مختلف وجود دارد، بنابراین مهم است که یکی را انتخاب کنید که متناسب با سن، سطح مهارت و بودجه شما باشد. همچنین به یک کتاب آموزشی یا معلم نیاز دارید تا به شما اصول اولیه نواختن فلوت را آموزش دهد.

1 دیدگاه در “نحوه انگشت گذاری و نواختن فلوت برای افراد مبتدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *