معرفی مقاله نحوه آموزش پیانو:

اگر پیانیست ماهری هستید، آموزش پیانو به صورت خصوصی می تواند یک سرمایه گذاری تجاری سودآور و پردرآمد باشد. با اینکه راه اندازی آموزشگاه پیانو می تواند یک کار دلهره آور باشد، اما اگر یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید و انتظارات واقع بینانه را حفظ کنید، انجام آن ممکن است. هنگامی که تمام تدارکات را برای هدف جدید خود انجام دادید، معلمی مؤثر بودن می‌تواند به آسانی به این معنا باشد که به زندگی دانش‌آموزان خود علاقه نشان دهید، برنامه‌های درسی سفارشی برای هر دانش‌آموز ایجاد کنید و یادگیری این ساز زیبا را تبدیل به یک فرآیند لذت‌بخش کنید.

قسمت 1 از 3: شناخت پیانو

آموزش پیانو

1. نواختن پیانو را اغلب تمرین کنید.

آموزش پیانو یک کار حرفه‌ای است! اگر تجربه گسترده ای در نواختن نداشته باشید، جذب و آموزش دانش آموزان دشوارتر خواهد بود. اگر مدت‌هاست که پیانو می‌نوازید و رزومه قابل توجهی در دست دارید، احتمالاً واجد شرایط تدریس هستید. همانطور که گفته شد، شما باید همچنان نواختن پیانو را به طور روزانه تمرین کنید تا مهارت های شما تازه و به روز باقی بمانند.
* اگر مهارت بالایی در نواختن دارید، برای آموزش پیانو لزوماً نیازی به مدرک ندارید. با این حال، اکثر معلمان موفق پیانو دارای مدرک لیسانس موسیقی یا مدرک گذراندن دوره های آموزشی در زمینه آموزش پیانو هستند.

2. ژانرهای موسیقی پیانویی را که توانایی آموزش آنها را دارید، تبلیغ کنید.

یادگیری تکنیک های کلاسیک برای افزایش مهارت کلی نوازندگی مفید است و برای پیانیست های مشتاق کنسرت یا معلمان آینده ضروری است. با این حال، اگر دانش‌آموز شما بخواهد علاوه بر موسیقی کلاسیک، نواختن موسیقی جاز را نیز بیاموزد، و شما نمی‌دانید که چگونه باید پیانو جاز بزنید، ممکن است شما بهترین معلم برای آنها نباشید.

آمورش پیانو

3. تئوری موسیقی خود را تقویت کنید.

در حالی که برخی از دانش آموزان برای نشان دادن آهنگ های پاپ مورد علاقه خود به دوستانشان در کلاس های پیانو شرکت می کنند، برخی دیگر ممکن است پیانو را بیاموزند تا روزی از آن به عنوان یک شغل استفاده کنند. در هر صورت، توانایی توضیح و نشان دادن دانش فنی گام ها، آکوردها، فواصل، کلیدها، متر، جمله بندی و هارمونی برای توسعه موسیقی آنها ضروری است.
* اگر به دنبال آموزش پیانو هستید، اما می‌بینید که دانش تئوری موسیقی شما کم است، منابع زیادی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند، اما یک دوره تئوری موسیقی در کتاب نیکلاس کارتر “تئوری موسیقی: از مبتدی مطلق تا متخصص” می‌تواند مهارت‌های تئوری شما را به روشی قابل دسترسی بهبود بخشد.

4. روی توسعه حرفه ای سرمایه گذاری کنید.

این می‌تواند شامل درس‌های خصوصی از معلمانی باشد که از خودتان پیشرفته‌تر هستند، خواندن ادبیات آموزش موسیقی، شرکت در کنسرت‌ها، تمرین و یادگیری رپرتوار جدید به تنهایی، یا مرور اینترنت یا یوتیوب برای الهام گرفتن باشد. به یاد داشته باشید که یک معلم خوب یک دانش آموز خوب نیز هست.
* به انجمن های معلمان موسیقی محلی، یا کشوری خود بپیوندید تا با معلمان دیگر ارتباط برقرار کنید و از روش ها و انتشارات آموزشی جدید مطلع شوید. همچنین می‌توانید با تکنیک‌های آموزشی مختلف آشنا شوید و روشی را انتخاب کنید که فکر می‌کنید برای شما و دانش‌آموزانتان بهتر است.

قسمت 2 از 3: برنامه ریزی برای درس های خود

آموزش پیانو

1. با توجه تخصیص زمان خود، یک طرح کسب و کار راه بیندازید.

اگر قصد دارید آموزش پیانو را به شغل تمام وقت خود تبدیل کنید، یک طرح تجاری کامل، بسیار ضروری است. اگر در آموزش پیانو بیشتر به دنبال یک سرگرمی هستید، همچنان باید آماده شوید، اما بسته به اندازه استودیوی شما ممکن است به زمان و تلاش کمتری نیاز داشته باشید.

2. نرخ خود را تنظیم کنید.

کلاس های درس برای مبتدیان معمولاً 30 دقیقه هستند و با افزایش سن دانش آموز یا کسب مهارت بیشتر به یک ساعت افزایش می یابد.
* به خاطر داشته باشید که نرخی که دریافت می کنید به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله شجره تحصیلی، تجربه نواختن و آموزش پیانو، مراجعات دانش آموزان و شهری که در آن زندگی می کنید.
* با کسب تجربه، توصیه می شود هر سال کمی نرخ های خود را افزایش دهید. معلمان پیانو با تجربه و دارای مهارت قابل توجه، می توانند هزینه بیشتری به ازای هر ساعت دریافت کنند.
* به جای دریافت هزینه هر جلسه به صورت جداگانه، برای آموزش پیانو هزینه ثابت و ماهانه دریافت کنید. این امر برای جلوگیری از حذف برخی از جلسات تمرین است و میل به جبران جلسه تمرین از دست رفته را افزایش می دهد.

3. جایی برای تدریس پیدا کنید.

در حالی که بسیاری از معلمان جلسات آموزش پیانوی خود را در خانه برگزار می کنند، اما اگر دانش آموزی پیانوی باکیفیتی داشته باشد که اخیراً کوک شده است، می‌توانید برای برگزاری جلسات تمرین به آنجا نیز بروید. شما همچنین می توانید فضایی در یک فروشگاه موسیقی یا مرکز اجتماعی اجاره کنید. حتماً از فضایی استفاده کنید که در عین تمیز، گرم و دوستانه بودن و تاثیرگذاری، به شما امکان می‌دهد تا به اندازه‌ای که نیاز دارید، درآمد خود را حفظ کنید.
* زمان و هزینه رفت و آمد را در هزینه های خود لحاظ کنید.

4. کتابهایی را در سطح پیانویی که می‌خواهید تدریس کنید، خریداری کنید.

برخی از عناوین عالی برای مبتدیان عبارتند از: مجموعه کتاب های درس های کتابخانه ای پایه پیانو آلفرد، سطح مبتدی اصول پیانو باستین، و مجموعه کتاب های متد پیانوی هال لئونارد. در حالی که ممکن است نسخه‌های خود را از کتاب‌ها به دانش‌آموزان بفروشید، اما بهتر است از آن‌ها بخواهید نسخه‌های شخصی خود را خریداری کنند تا بتوانند برگه های نت‌ موسیقی خود را با نت‌ها و نکات درسی علامت‌گذاری کنند. همچنین تعویض مداوم کتاب هایی که به دانش آموزان داده اید زمان بر است.
* اگر در پیدا کردن مکانی برای شروع آموزش پیانو مشکل دارید، یا یک روش توسعه یافته مانند روش سوزوکی را ترجیح می دهید، می‌توانید از همین روش استفاده کنید. برخی از روش‌ها قبل از اینکه برای اهداف تجاری آموزش داده شوند، نیاز به گواهی رسمی دارند، بنابراین قبل از استفاده از آن روش در آموزش پیانوی خود، در مورد هزینه‌ها و الزامات گواهی‌نامه تحقیق کنید.

5. سیاست های استودیوی خود را بنویسید.

فهرست جامعی از خط مشی‌ها و سیاست ها را برای استودیوی خود تهیه کنید که شامل اطلاعاتی درباره برنامه‌ها و مبالغ پرداخت، آب‌وهوا و لغو تعطیلات، آرایش‌های کلاسی، اطلاعیه خاتمه دروس، و انتظارات حضور و تمرین است. این را در اولین جلسه تمرین با والدین دانش آموزان خود به اشتراک بگذارید و مطمئن شوید که دانش آموز و والدین آنها همه خط مشی های شما را درک می کنند.

6. خدمات خود را بصورت آنلاین، چاپی و حضوری تبلیغ کنید.

اگر آموزش پیانو را در خارج از خانه انجام می دهید، یک آگهی در روزنامه محلی خود و در داخل ساختمانی که در آن تدریس می کنید، قرار دهید. همچنین می‌توانید بر روی تابلوی اعلانات ساختمان های محلی خود مانند مراکز تفریحی یا کتابخانه ها نیز آگهی قرار دهید. به همه کسانی که می‌شناسید بگویید که پیانو تدریس می‌کنید، و برای هنرجویان فعلی تخفیفی ارائه دهید. فقط ژانرهایی از پیانو را که برای آموزش آنها واجد شرایط هستید تبلیغ کنید.
* با معلمان موسیقی مدارس محلی تماس بگیرید. خودتان را معرفی کنید و کارگاه های رایگان و همراهی برای کنسرت ها و موزیکال ها را ارائه دهید. مطمئن شوید که تاکید م‌کنید که می خواهید به برنامه آنها کمک کنید، نه اینکه اصرار کنید که شاگردان خود را برای آموزش پیانو نزد شما بفرستند.
* در وب‌سایت‌هایی که مخصوصاً برای کمک به افراد برای یافتن معلمان موسیقی در منطقه محلی طراحی شده‌اند، تبلیغ کنید اما توجه داشته باشید که ممکن است مجبور باشید برای تبلیغ خدمات خود هزینه‌ای بپردازید.

قسمت 3 از 3: آموزش به دانش آموزان

آموزش پیانو

1. دروس شخصی شده را به طور کامل برنامه ریزی کنید.

دروس شما باید برای هر دانش آموز، با در نظر گرفتن سطح مهارت فعلی، اهداف، و برنامه هفتگی آنها تنظیم شوند. این بدان معنا نیست که نمی توانید از طرح های درس استفاده مجدد کنید، اما هر دانش آموز به رویکرد متفاوتی نیاز دارد. برنامه های درسی خود را براساس روال تمرینی آنها هدایت کنید، که می تواند لیست کارهای مشخصی باشد که آنها باید به آن پایبند باشند، یا می توانید یک لیست سفارشی با دانش آموز خود ایجاد کنید که روزانه متفاوت باشد. پیگر انتظارات آنها در هر جلسه آموزشی باشید.

2. جلسات آموزشی خود را با گرم کردن شروع کنید.

گرم کردن موثر شامل گرم کردن آهسته و شل کردن دست ها برای نواختن است. از تمرینات فنی از جمله گام، آرپژ، تمرین گوش و توالی آکورد استفاده کنید. از دانش‌آموزانتان بخواهید به شما نشان دهند که معمولاً چگونه در خانه قبل از نواختن پیانو گرم می‌کند. اگر با عجله گرم کردن را انجام دادند، از آنها بخواهید سرعت خود را کاهش دهند تا دقت آنها افزایش یابد و از گرم شدن دست ها و انگشتان آنها اطمینان پیدا کنید.
* مهم است که گرم کردن شامل هر دو گام صعودی و نزولی و آرپژ باشد زیرا هر دوی اینها در همه موسیقی ها وجود دارند. همچنین، آموزش گام های مینور را برای بعد نگذارید – بهتر است از همان ابتدا هم گام ماژور و هم گام مینور را آموزش دهید تا گوش هنرجو برای تشخیص هر یک، به مرور زمان آموزش ببیند.

3. در هر جلسه آموزش پیانو، مباحث مربوط به درس قبل را مرور کنید.

منظور از «مبحث» معمولاً قطعه‌ای است که دانش‌آموز از روی کتاب درسی روی آن کار می‌کند، اما ممکن است روی اتودها یا قطعات کوچک موسیقی که برای طراحی یک الگوی خاص استفاده می‌شوند نیز، تمرکز کنید. این ممکن است گاه به گاه کل زمان جلسه را بگیرد، اما جای نگرانی نیست.
* مباحث دیگر ممکن است شامل مسائل فنی یا موسیقی و نکات ظریف مانند دینامیک، سرعت، یا یکنواختی نواختن باشند.

4. مطالب جدید را به آرامی معرفی کنید.

امضای کلید قطعه جدید را با نواختن آن در گام ها، مترها و تمپوهای مختلف مرور کنید. از آنها بخواهید هر بار روی یک بخش کوچک و منطقی از موسیقی تمرکز کنند و در طول قطعه کار کنند. سپس آنها می‌توانند همه این درس ها را به هم متصل کنند و انتقال را تمرین کنند.
* دانش آموزان را خیلی زود به سمت یک مهارت سخت تر سوق ندهید. در عوض، قبل از رفتن به سراغ یک مهارت جدید، مطمئن شوید که آنها می‌توانند مهارت فعلی را به طور مکرر و مداوم انجام دهند.
* به طور دوره ای با دانش آموز خود تماس بگیرید. بپرسید که آیا از چیزی که روی آن کار می کنند راضی هستند یا خیر، و اگر راضی نیستند، پذیرای درخواست های دانش آموز و والدینشان باشید. تکرار مهم است، اما بی حوصلگی می تواند اشتیاق یادگیری را کاهش دهد.

آموزش پیانو

5. تئوری موسیقی را در هر کاری که انجام می دهید، بکار ببرید.

در طول جلسه آموزشی از آنها در مورد موضوعات تئوری موسیقی سوال بپرسید تا بتوانند دانش خود را در ساز خود به کار گیرند. به عنوان مثال، اگر در مورد فواصل به آنها آموزش داده اید، دو نت از قطعه آنها را یکی پس از دیگری بنوازید و از آنها بخواهید که فاصله را نام ببرند. اطمینان حاصل کنید که هنگام صحبت در مورد تئوری موسیقی از نت موسیقی مناسب استفاده می کنید، زیرا می خواهید دانش آموزان شما در نهایت بتوانند ویژگی ها و الگوهای موسیقی را فقط با نگاه کردن به صفحه شناسایی کنند.
* مهم است که یادگیری تئوری موسیقی را با ارائه تأیید شفاهی در صورت پیشرفت و تسلط آنها بر مفاهیم، سرگرم‌کننده کنید. برای دانش‌آموزان جوان‌تر جایزه دادن شیرینی‌ یا برچسب‌هایی بر روی صفحات موسیقی که بر آنها تسلط دارند، ایده خوبی است.

6. انتظارات معقولی برای تمرین و پیشرفت داشته باشید.

برخی از دانش آموزان تمرین را دوست دارند و برای استراحت کردن مشکل خواهند داشت. سایر دانش‌آموزان در مقابل تمرین مقاومت می‌کنند، زیرا می‌تواند تکراری باشد و زمینه‌هایی که در آنها نیاز بع بهبود دارند را برجسته کند. باعث نشوید که دانش آموزان شما نسبت به سبک یادگیری خود احساس بدی کنند، بلکه بر این واقعیت تأکید کنید که تمرین مداوم و خوب کلید پیشرفت واقعی است.

7. دانش آموزان خود را اغلب تشویق کنید و صبور باشید.

معلمان بی‌گذشت، انعطاف ناپذیر و بداخلاق گاهی اوقات می توانند باعث شوند که دانش آموزان موسیقی را به طور کلی کنار بگذارند و نسبت به آن بیزار شوند، بنابراین همیشه مراقب باشید که گفتار و کردار شما با دانش آموزتان چگونه است. وظیفه شما این است که با نیازهای دانش آموز خود سازگار شوید، نه برعکس.
* هرگز دانش آموزی را به خاطر توانایی‌اش در نواختن پیانو قضاوت نکنید زیرا همه در یک مقطع مبتدی بوده‌اند. با این حال، اگر دانش آموز نشان داده است که در طول جلسه آموزش پیانو یا تمرین، به طور کامل روی درس توجه ندارد، ممکن است زمان گفتگو با والدینش در مورد اینکه آیا پیانو برای آنها فعالیت مناسبی است یا نه، رسیده باشد.

نکات
* برای اینکه یک معلم موفق باشید، باید بدانید که چگونه مفاهیم موسیقی را ترتیب دهید و آموزش دهید و چگونه توانایی فنی و ساختار دست ها را با رشد آنها توسعه دهید.
* اگر سطح مهارت دانش‌آموز شما از شما پیشی می‌گیرد و دیگر چیزی برای آموزش پیانو به آنها ندارید، خوب است که این را به دانش‌آموز خود اعتراف کنید تا آنها بتوانند یادگیری خود را همانطور که صلاح می‌دانند، ادامه دهند.
* دانش آموزان خود را بشناسید. دروس را با سوالات دوستانه در مورد زندگی آنها شروع کنید، از جمله “حالت چطور است؟”، “روزت چطور بود؟”، یا “آیا چیز جالبی در مدرسه یاد گرفتی؟” معلمان همه دروس می توانند تأثیر عمیقی بر زندگی دانش آموز داشته باشند، بنابراین نشان دادن اهمیت و علاقه به دانش آموز بسیار مهم است.

هشدارها
* تاندونیت یا التهاب تاندون ها به دلیل کشیدگی یا استفاده بیش از حد، در نوازندگان ساز رایج است و این بیماری می تواند به معنای پایان نواختن باشد. به دانش‌آموز خود بیاموزید که در وضعیتی آرام و با حالتی خوب بنشیند و دست‌های خود را مستقیماً در جلوی خود قرار دهد و مچ‌ها را صاف کند. به آنها توصیه کنید قبل از اینکه برای نواختن پشت پیانو بنشینند، دست و مچ خود را به آرامی دراز کنند و در طول تمرین گاهی اوقات استراحت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *