به عنوان یک گیتاریست اصلی، تک نوازی/سولو گیتار به یاد ماندنی ترین – و بالقوه ترسناک ترین – کاری است که انجام می دهید. وقتی تازه شروع به کار می کنید، تک نوازی/سولو گیتار شما احتمالاً بیشتر بداهه نوازی خواهد بود. اما به محض اینکه وارد آهنگ‌نویسی شدید، باید نحوه نواختن سولو گیتاری که دیگران نیز بتوانند آن را بنوازند را نیز یاد بگیرید.
بیشتر تکنوازی‌های گیتار، با چند ترفند که آنها را منحصر به فرد و شخصی می‌کند، بر اساس گام ‌ها ساخته می‌شوند.

قسمت 1 از 3: شکل دادن ساختار سولو

سولو گیتار

1. کلید آهنگی را که می خواهید برای آن سولو بنویسید، مشخص کنید.

اگر در حال نوشتن تکنوازی/سولو گیتار هستید، احتمالاً با نوازنده ای که آهنگ را نوشته است در تماس هستید. این بدان معنی است که شما به راحتی می توانید بفهمید که آهنگ با چه کلیدی نوشته شده است و چه آکوردهایی در آن استفاده شده است. یا اگر صفحه نت موسیقی دارید، می توانید به سادگی به امضای کلید نگاه کنید.
* در حالی که 2 یا 3 بار به آهنگ گوش می دهید، با گیتار خود بازی کنید و سعی کنید از آن تقلید کنید. این ممکن است ایده‌های اولیه‌ای برای تن صدا‌های کلیدی یا قسمت ‌های کوتاهی که خوب بنظر می‌رسند، به شما بدهد.

2. تعیین کنید که از کدام گام می خواهید استفاده کنید.

گام پنتاتونیک شامل 5 نت از گام معمولی است که نت های 4 و 7 را از هر اکتاو حذف می کند. شکلی که با دست فرت گذار خود می‌سازید را می‌توان به سمت بالا و پایین دسته حرکت داد تا گام‌های پنتاتونیک کلیدهای مختلف را پخش کرد.
* گام پنتاتونیک کوچک گامی همه کاره است که در آهنگ های راک، بلوز و پاپ و همچنین برخی از موسیقی جاز استفاده می شود. برای یک آهنگ در E مینور، شما اینها را اجرا می کنید:

E|———————0-3-|
B|—————–0-3—–|
G|————-0-2———|
D|———0-2————-|
A|—–0-2—————–|
E|-0-3———————|

* گام پنتاتونیک ماژور، شادتر و مفرح تر از گام پنتاتونیک مینور است و می توان از آن در آهنگ های شاد مشابه استفاده کرد. برای یک آهنگ در ماژور، شما باید اینها را اجرا کنید:

e|————————————-9–12–|
B|——————————9–12———|
G|———————–9–11—————-|
D|—————-9–11———————–|
A|———9–11——————————|
E|–9–12————————————-|

سولو گیتار

3. روی آهنگ کمی بداهه گویی کنید.

اجرا روی آهنگ به شما این امکان را می دهد که با تغییرات آکورد و احساس کلی موسیقی راحت باشید. الگوی گام پنتاتونیک، بیش از هر تغییر آکوردی عالی به نظر می رسد، بنابراین شما را آزاد می گذارد تا کمی آزمایش کنید و چیزی را پیدا کنید که به نظرتان خوب می رسد.
* در این مرحله، شما فقط در حال بازی کردن هستید. خیلی به خودتان فشار نیاورید تا بتوانید یک سولوی عالی را در همانجا ایجاد کنید. فقط عبارات خاصی را که واقعاً دوست دارید یادداشت کنید.
نکته: هنگام اجرای آهنگ، نت اصلی آکوردها را اجرا کنید تا ساختار آهنگ را روی صفحه انگشت گذاری گیتار خود پیدا کنید. این همچنین ممکن است ایده هایی برای ریف ها (riffs) به شما بدهد.

4. نت های کامل ساده را برای ساختار سولو گیتار خود انتخاب کنید.

سعی کنید دوباره آهنگ را اجرا کنید و 8 تا 10 نت قدرتمند را انتخاب کنید که به عنوان یک طرح کلی برای تک‌نوازی/سولو گیتار شما عمل می‌کنند. معمولاً این نت‌ها را روی یا بلافاصله بعد از تغییرات آکورد قرار می‌دهید.
* این نت های کامل تبدیل به ریتم اصلی سولو گیتار شما می شوند. با دانستن این که این نت ‌ها را دارید که هرموقع بخواهید، می‌توانید به آن‌ها بازگردید، می‌توانید در این چارچوب کمی بداهه‌سازی کنید.

5. 4 یا 5 موتیف، برای کمک به ارتباط گرفتن شنوندگان با سولو، پیدا کنید.

موتیف یک عبارت کوتاه 3 یا 4 نتی است که شما چندین بار در طول سولو گیتار خود تکرار می کنید. هنگامی که سولوی خود را می نویسید، 4 یا 5 مورد را که احتمالاً می توانید از آنها استفاده کنید، پیدا کنید، بنابراین در نهایت می توانید یکی از بهترین ها را انتخاب کنید.
* موتیف خود را از سیم اصلی تکنوازی خود متمایز کنید. به عنوان مثال، اگر از عبارتی از ملودی لایه‌بندی شده با گام پنتاتونیک مینور استفاده می‌کنید، ممکن است از یک موتیف 3 یا 4 نت از گام پنتاتونیک اصلی استفاده کنید.

6. قطعاتی از ملودی را در سولو بگنجانید.

استفاده از بخش های 4 یا 5 نته کوتاهی از ملودی کمک می کند که تکنوازی/ سولو گیتار شما به خوبی با بقیه آهنگ هماهنگ شود. با همان نت های ملودی شروع کنید، سپس دوباره بخش مورد نظر را اجرا کنید و 1 یا 2 نت را تنظیم کنید. این کار را 2 یا 3 بار ادامه دهید تا زمانی که با یک قطعه که هیچ شباهتی به ملودی اصلی ندارد، کار را به پایان برسانید. سپس می توانید به ملودی برگردید.
* تغییر تدریجی نت‌ها، نت‌های جدید و قدیمی را متعادل می‌کند، شنوندگان را با تک‌نوازی خود به سفر می‌برید و سپس آنها را به جایی که شروع کرده‌اید باز می‌گردانید.
* در نظر بگیرید که چگونه با تغییر نت ها، حال و هوای آهنگ تغییر می کند. به عنوان مثال، اگر چند نت را روی تن صدا های مینور اجرا کنید، این عبارت شروع به بدشگونی می کند و قبل از بازگرداندن آهنگ به حالت عادی، برای شنونده تنش ایجاد می کنید.

7. سولو گیتار خود را به عنوان یک داستان با آغاز، میانه و پایان ساختار دهید.

آهسته شروع کنید، شامل عبارات کوتاه یا قطعات ملودی. به‌تدریج تنش و درام را از وسط ایجاد کنید، و تا اوج پایان سولو گیتار خود پیش بروید.
* معمولاً بهتر است تک نوازی خود را پیروزمندانه پایان دهید؛ مثلا با بهترین عبارت تک‌نوازی یا مجموعه‌ای از نت‌های سریع. سپس نوازندگان دیگر دوباره وارد می شوند تا بقیه آهنگ را از جایی که متوقف کرده بودند، بنوازند.

قسمت 2 از 3: اضافه کردن ذوق به سولو

سولو گیتار

1. برای نواختن سریعتر نت ها از تکنیک hammer-ons و pull-offs استفاده کنید.

در صورت تک نوازی با گیتار، دو تکنیک ضروری هستند که باید از آنها استفاده کنید. با استفاده از hammer-ons، شما اساساً با انگشت خود روی سیم بالاتر ضربه می‌زنید تا نت دیگری را بدون ضربه زدن بنوازید. زمانی که شما یک انگشت را روی فرت بالاتر بردارید تا سیم نت پایین‌تری را پخش کند، یک pull off برعکس است.
* هنگامی که این تکنیک به درستی انجام می شود، 2 نت به هم می چسبند و صدای نرم تری ایجاد می کنند. و از آنجایی که مجبور نیستید هر نت ‌را جداگانه بخوانید، می توانید خیلی سریعتر بنوازید.
* تکنیک ها را ترکیب کنید و در طول مدت چند ضرب، بین 2 نت به عقب و جلو بروید تا نوعی لرزش در سولو گیتار خود ایجاد کنید. این در پایان عبارات به خوبی کار می کند.

2. آکوردها را با هم ترکیب کنید تا قدرت و درام را به تکنوازی خود بیفزایید.

این به خوبی قابل درک است که گیتاریست های اصلی، به جای آکورد، تک نت می نوازند – اما هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید شما هرگز نمی توانید یک آکورد را فقط به این دلیل که گیتاریست اصلی هستید بنوازید. از آکوردها برای اضافه کردن بدنه به نت های ریشه ای در تکنوازی خود، یا تأکید بر یک عبارت خاص استفاده کنید.
* برای مثال، اگر از نت‌های کامل برای ساختن طرح کلی ساختار تکنوازی‌تان استفاده کرده‌اید، می‌توانید برخی یا همه آن نت‌ها را به‌عنوان آکورد اجرا کنید، سپس با نت‌های تکی در میان، آن‌ها را پر کنید.

3. سیم ها را در انتهای عبارات خم کنید.

برای خم کردن یک سیم، با 2 انگشت بر روی آن سیم فرت گذاری کنید و آن را در امتداد صفحه انگشت گذاری بکشید. همانطور که سیم سفت تر می شود، گام بالا می رود. از مچ دست بکشید تا سیم را خم کنید و از انگشتان خود به عنوان اهرم استفاده کنید. این کار با توزیع فشار، فشار کمتری به انگشتان و مچ شما وارد می کند.
* اگر سیمی کوک نیست، سعی نکنید آن را خم کنید. در این صورت شما ممکن است سیم را پاره کنید.
* اگر تا به حال تکنیک خم کردن (Bend) سیم ها را انجام نداده اید، این تکنیکی است که برای درست کردن آن نیاز به تمرین دارید. نتی را که می‌خواهید خم کنید، سپس نتی را که می‌خواهید سیم را روی آن خم کنید، پخش کنید. به این ترتیب متوجه خواهید شد که چه زمانی آن را به اندازه کافی خم کرده اید.

4. از تکنیک ویبراتو برای افزودن احساسات به سولو گیتار خود استفاده کنید.

ویبراتو تکنیکی شبیه به خم کردن سیم است، با این تفاوت که شما به آرامی سیم را به سمت بالا و پایین حرکت می دهید تا کمی تغییر در گام داشته باشید. انگشت خود را روی دسته گیتار خود قفل کنید تا نقطه محوری خوبی به دست آورید، سپس آن انگشت را پس از زدن نت، به بالا و پایین تکان دهید.
* ویبراتو در سیم های بیرونی دشوارتر است، زیرا نمی خواهید سیم ها را از کنار دسته بکشید.
* انجام تکنیک ویبراتو را امتحان کنید، آن را با سرعت های مختلف انجام دهید و سیم را در فواصل مختلف خم کنید. تکنیک ویبراتوی کوچک و آهسته معمولاً برای تصنیف‌ها مناسب‌تر است، در حالی که سیم را بیشتر و سریع‌تر خم می‌کند و با آهنگ‌های راک به خوبی کار می‌کند.

5. ایده های قرض گرفته شده از گیتاریست های دیگر را به کار ببرید.

به گیتاریست هایی که تحسینشان می کنید، گوش دهید و تکنیک سولو آنها را تماشا کنید. اگر چیزی را دیدید که دوست دارید، آن را تمرین کنید و سعی کنید از آن تقلید کنید. همین امر در مورد موتیف ها یا ریف هایی که توجه شما را به خود جلب می کند نیز صدق می کند.
* به سادگی کپی کردن از دیگران، از شما یک گیتاریست بزرگ نمی سازد. هنگامی که یاد گرفتید چگونه از ایده دیگران تقلید کنید، با آن بازی کنید و سعی کنید آن را از آن خود کنید. همه گیتاریست‌ها تأثیراتی دارند، اما بزرگ‌ترین‌ گیتاریست ها دارای یک سبک خاص هستند که به جای تقلید، از تأثیرات آنها ساخته می‌شود.
نکته: قرض گرفتن یک ریف کلاسیک جرقه‌ای از شناخت شنوندگان شما را به همراه خواهد داشت، و همچنین می‌تواند کمی طنز را به تک‌نوازی شما بیاورد – به‌ویژه اگر حس ریف با حس کلی آهنگ مغایرت داشته باشد.

قسمت 3 از 3: معرفی یک سولو

سولو گیتار

1. با تکنیک خم کردن سیم و pick scrape شروع کنید.

بسیاری از تکنوازی های گیتار راک با صدای ناله مانند کلاسیک تولید شده توسط یک سیم خم شده شروع می شوند. همانطور که صدای خم کردن سیم شروع به محو شدن می کند، بر روی 2 سیم پایین با انتخاب خود تکنیک pick scrape را اجرا کنید تا مقداری قدرت به سولو گیتار خود بیفزایید.
* برای اینکه صدای تکنیک pick scrape به بهترین شکل ممکن باشد، از زیر پیکاپ‌های خود شروع کنید و 2 سیم پایین‌تر را اجرا کنید. مقداری فاصله بین انگشتان و لبه پیک خود بگذارید تا پیک شما انعطاف پذیری خود را حفظ کند.

2. یک عبارت از ملودی را در یک اکتاو متفاوت اجرا کنید.

با استفاده از این تکنیک مقدمه، تکنوازی شما به طور طبیعی از خود آهنگ جاری می شود. یک عبارت از ملودی مورد علاقه خود را انتخاب کنید و آن را چند اکتاو بالاتر، یا چند اکتاو پایین تر از آنچه در آهنگ پخش می شود، اجرا کنید.
* اجرای یک عبارت از ملودی، چند اکتاو پایین تر، می تواند لحن شوم تری به سولو شما بدهد در حالی که با بالا بردن آن در چند اکتاو، لحن شادتری ایجاد می شود.
* اگر با عبارتی از ملودی شروع می‌کنید، ممکن است بخواهید از چندتا از نت های همان عبارت، به‌عنوان یک موتیف در سرتاسر سولو گیتار خود استفاده کنید.
تنوع: اجرای عبارت را در حالتی متفاوت از آهنگ آزمایش کنید. به عنوان مثال، اگر آهنگ در G ماژور است، ممکن است سولوی خود را با عبارتی از ملودی پخش شده در G مینور شروع کنید.

3. در گام پنتاتونیک بالا و پایین بروید.

تکنوازی خود را با یک نت ریشه از آکورد همراهی که در حال نواختن است شروع کنید، سپس با 4 نت بعدی در گام پنتاتونیک برای آن کلید دنبال کنید. همان 5 نت را از بالاترین به پایین‌ترین پخش کنید تا سولو گیتار خود را به پایه آن بازگردانید.
* با ریتم های مختلف تمرین کنید تا این افتتاحیه ساده برای شنوندگانتان جذاب تر شود.

سولو گیتار

4. تکنیک های مختص شروع کردن را، برای افزودن سلیقه شخصیتان به موسیقی، ترکیب کنید.

هنگامی که با تکنیک های مختلف شروع کردن آشنا شدید، روی 2 ترکیب یا بیشتر، برای ایجاد یک امضای شروع متمایز کار کنید. هیچ راه درست یا غلطی برای انجام این کار وجود ندارد – آزمایش کنید تا زمانی که چیزی را که دوست دارید پیدا کنید.
* برای مثال، ممکن است با یک خم سیم شروع کنید، سپس scrape را انتخاب کنید و به سراغ چند نت باس از یک عبارت از ملودی بروید.
* تا آنجا که می توانید به صحبت های گیتاریست های حرفه ای تحسین شده گوش دهید تا ایده هایی در مورد اینکه چه ترکیب هایی با هم بهتر کار می کنند، به دست آورید.

نکات
* به تکنوازی‌های گیتاریست‌های معروفی که مورد تحسین شما هستند گوش دهید. به ساختار تکنوازی و نحوه روایت آن توجه کنید. یاد بگیرید که چگونه تک‌نوازی‌های آن‌ها را اجرا کنید تا ترفندهایی را که می‌توانید در تک‌نوازی‌های خود بگنجانید، انتخاب کنید.
* با گذاشتن آهنگ هایی که دوست دارید و بداهه نوازی روی آن ها، سولو گیتار را تمرین کنید.

هشدارها
* در سولو گیتار خود جایی برای مکث و استراحت بگذارید. اگر تکنیک های زیادی را به کار بگیرید و نت های زیادی را با سرعت بسیار زیاد اجرا کنید، به طور بالقوه می توانید مخاطبان خود را معذب کنید و برای آنها ناخوشایند باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *