قبل از اینکه وارد راهنمای خرید میدی کنترلر شویم، اجازه دهید کمی درباره ماهیت میدی کنترلرها صحبت کنیم. میدی کنترلرها یکی از اولین خریدهایی هستند که هر استودیوی خانگی به آن نیاز دارد. چه تازه کار باشید و چه یک تهیه کننده باتجربه، انتخاب میدی کنترلر مناسب می تواند کار دشواری باشد.

میدی کنترلرها در انواع سبک ها و اندازه های مختلف وجود دارند. به عبارت ساده، اگر عملکرد اصلی یا فرعی یک دستگاه ارسال داده های میدی به سخت افزار یا نرم افزار دیگری باشد، آن دستگاه را می توان یک میدی کنترلر در نظر گرفت. رایج ترین میدی کنترلرها کیبورد هستند، اما می توانند گیتار، درام ماشین با پد، یا حتی یک انگشتر باشند! حتی میوه را می توان به پردازنده رایانه سیم کشی کرد تا به یک میدی کنترلر تبدیل شود.

یک میدی کنترلر حکم چاقوی ارتش سوئیسی استودیوی شما را دارد. با استفاده از آن می توانید سازهای نرم افزاری را بنوازید، درام را برنامه ریزی کنید، نرم افزار آهنگسازی (DAW) خود را کنترل کنید، پارامترهای پلاگین را در حین میکس اتوماتیک کنید و کارهای زیادی دیگر انجام دهید. میدی کنترلر مناسب می تواند روند تولید موسیقی شما را ساده کند و با روش های جدیدی برای تنظیم موسیقی آشنا کند که با کلیک و اشاره بر روی صفحه نمایش به سختی قابل دستیابی هستند.

صرف نظر از شکل ظاهری، تمام میدی کنترلرها با ارسال “پیام های MIDI” به رایانه شما کار می کنند. خود میدی کنترلرها صدا تولید نمی کنند – آنها صداهایی را برای پخش در مک یا رایانه شخصی، یک پلاگین یا قطعه دیگری از تجهیزات راه اندازی می کنند. MIDI را مانند نت موسیقی در نظر بگیرید که در آن هر پیام اطلاعاتی در مورد نحوه نواخته شدن نت و نتی که نواخته می شود را منتقل می کند اما حاوی صدا نیست.

انواع میدی کنترلر

میدی کنترلرها انواع مختلفی دارند و هر کدام کارکرد متفاوتی ارائه می دهند:

 • میدی کنترلر کیبوردی (میدی کیبورد): این یکی از محبوب ترین کنترلرها برای موسیقی‌دانان است. آن‌ها خودشان صدای داخلی ندارند اما برای کنترل نرم افزارهای موزیک ساز و ماژول‌های صدا استفاده می‌شوند. برخی از این کنترلرها شبیه پیانو آکوستیک سنتی هستند، در حالی که برخی دیگر شبیه سینتی سایزر یا ارگ می‌باشند.
 • میدی کنترلر پد/دکمه ای (فینگر پد کنترلر): این کنترلرها دارای پدهای حساس به ضربه هستند که برای نواختن ریتم، اجرای سمپل‌ها، کنترل نرم‌افزار و کارهای دیگر کاربرد دارند.
 • میدی کنترلر ساز بادی: این کنترلرها مانند یک ساز بادی نواخته می‌شوند و نفس کشیدن و نت‌های شما را به داده‌های دیجیتال تبدیل می‌کنند.
 • میدی کنترلر دی‌جی: ابزاری تخصصی برای کنترل نرم‌افزار دی‌جی به صورت دستی است.
 • میدی کنترلر فیدر: شبیه یک میز میکسر عمل می‌کند و به شما امکان کنترل پارامترهای نرم‌افزاری را می‌دهد.
 • میدی کنترلر نرم‌افزاری: این نوع کنترلر به طور خاص برای کنترل دستی نرم‌افزار آهنگسازی شما ساخته شده است.

در این راهنمای خرید میدی کنترلر، بیشتر در مورد دو نوع میدی کنترلر صحبت خواهیم کرد: میدی کنترلرهای کیبوردی و میدی کنترلرهای پد/دکمه ای.

میدی کیبورد و پد کنترلر

برای انتخاب میدی کنترلر مناسب، نیازی نیست محبوب ترین کیبورد یا هر چیزی را که در فروشگاه گیتار محلی شما به فروش می رسد، تهیه کنید. به هر حال، ساختن موسیقی روندی منحصر به فرد برای هر کسی است. آنچه برای یک تهیه کننده کار می کند ممکن است برای دیگری مفید نباشد.

اگر برای جلسات ضبط سفر می کنید، شاید یک کنترلر قابل حمل 25 کلیدی که بتوانید آن را داخل کوله پشتی قرار دهید، برایتان مناسب باشد. اما یک آهنگساز که در خانه کار می کند، ممکن است به دنبال یک مدل تمام سایز با 88 کلید باشد.

اگر آرزوی داشتن یک جریان کاری پیشرفته در تولید موسیقی مانند افرادی مثل 9th Wonder را دارید، ممکن است به طور کلی از کیبورد صرف نظر کنید و روی کنترلرهای پد مانند Maschine تمرکز کنید.

حالا که این نکات را بررسی کردیم، در این راهنمای خرید میدی کنترلر به نکاتی می پردازیم که به موزیسین ها در خرید یک میدی کنترلر مناسب کمک می کند.

بودجه

همانطور که در مورد اکثر خریدها صدق می کند، میزان پولی که می توانید خرج کنید، می تواند مهمترین عاملی باشد که بر تصمیم شما تاثیر می گذارد. اما، مطمئن باشید که تنوع زیادی در قیمت میدی کنترلرها وجود دارد. این تنوع چقدر است؟ آیا محدوده 3 تا 100 میلیون تومان به اندازه کافی گسترده است؟ شما می توانید برای یک کیبورد ابتدایی و با اندازه مناسب، کمتر از 5 میلیون تومان یا برای یک کیبورد تمام سایز که شبیه پیانو واقعی است، بیش از 100 میلیون تومان هزینه کنید.

مواردی که به طور کلی بر قیمت یک میدی کنترلر تأثیر می گذارد عبارتند از تعداد کلیدها، نوع کلیدها، مواد استفاده شده و ویژگی های اضافی برای استفاده در اجراهای زنده.

در مورد میدی کنترلرها، قیمت بالاتر الزاما به معنای کاربرد کلی بالاتر نیست. اما همانطور که در مورد هر تجهیزات موسیقی، قیمت بالاتر می تواند به معنای کیفیت ساخت بهتر و در نتیجه عمر طولانی تر باشد، بنابراین هنگام بررسی گزینه های خود این نکته را در نظر داشته باشید. (همچنین بررسی بازارهای تجهیزات دست دوم مانند Reverb را فراموش نکنید؛ هرگز نمی دانید چه محصولات خوبی ممکن است در انتظار شما باشد.)

در ابتدا به حداکثر مقداری که می خواهید هزینه کنید فکر کنید، سپس با مطالعه این راهنمای خرید میدی کنترلر، ویژگی هایی را که برای شما مهمتر هستند یادداشت کنید. این کار به شما یک چارچوب ذهنی می دهد تا زمانی که به فکر خرید کدام میدی کنترلر هستید، آن را با آن مطابقت دهید.

اگر به دنبال خرید اولین میدی کنترلر خود هستید، چه برای آهنگسازی و چه برای یادگیری نواختن کیبورد، یک کنترلر ساده و ارزان قیمت کافی خواهد بود. احساس نکنید که مجبورید به خاطر امکاناتی که شاید اصلاً از آنها استفاده نکنید، هزینه بیشتری خرج کنید که بعدا پشیمان شوید.

اندازه و تعداد کلیدها

مهم ترین نکته در انتخاب میدی کنترلر، تعداد کلید و اندازه آن است. میدی کیبوردها در اندازه های مختلف عرضه می شوند و معمولا دارای کیبوردهایی با 25، 37، 49، 61 یا 88 کلید هستند.

تعداد کلید های میدی کیبورد

تعداد کلیدهایی که نیاز دارید به نحوه استفاده شما بستگی دارد. اینکه چطور ساز می زنید یک نکته مهم است. یک میدی کنترلر با 25 کلید برای بسیاری از تهیه کنندگان موسیقی که می خواهند سمپل ها را اجرا کنند یا یک خط باس را بنوازند، مناسب است. اما یک نوازنده کیبورد که می خواهد قطعات دو دستی را در اکتاو های مختلف بنوازد، بهتر است از محدوده ای که یک میدی کنترلر با 61 یا 88 کلید ارائه می دهد، استفاده کند. نکته کلیدی این است که همه به 88 کلید نیاز ندارند.

محدودیت فضا نیز هنگام فکر کردن به تعداد کلیدها مهم است. میز کار خود، فضای داخلی کیف سامسونت و هر فضای دیگری که کیبورد ممکن است به طور مکرر در آنجا قرار گیرد را اندازه بگیرید. اگر بین دو اندازه مختلف کیبورد تردید دارید، اندازه گیری فضا می تواند به تصمیم گیری شما کمک کند.

همچنین خود کلیدها را در نظر بگیرید. آنها در دو اندازه مختلف وجود دارند: اندازه کامل و مینی. اکثر میدی کیبورد ها دارای کلیدهای با اندازه کامل هستند که قابل قیاس با اندازه کلیدهای پیانو هستند. اما بسیاری از گزینه های کوچک و قابل حمل دارای کلیدهای مینی هستند. این کلیدها برای ترسیم ایده های ساده یا ساختن موسیقی در حال حرکت مناسب هستند، اما بسیاری از افراد نواختن با کلیدهای مینی را دشوار و خسته کننده می دانند (به خصوص اگر دست های بزرگی دارید یا در درجه اول یک نوازنده کیبورد هستید).

همه کیبوردها، صرف نظر از اندازه، با یک دکمه تغییر دهنده اکتاو ارائه می شوند. این دکمه به شما امکان می دهد تا کلیدها را در محدوده نت ها بالا و پایین ببرید. بنابراین، مهم نیست کدام میدی کیبورد را انتخاب کنید، می توانید در هر ارتفاع صوتی اجرا کنید.

چطور موسیقی می‌سازید؟

لحظه‌ای برای ارزیابی روند کاری خودتان وقت بگذارید: چگونه موسیقی می‌سازید؟ آیا معمولا با درام، آکورد یا ملودی شروع می‌کنید؟ آیا موسیقی اورجینال می‌سازید یا با سمپل‌ها کار می‌کنید؟ توجه به این موارد می‌تواند به شما در انتخاب بهترین میدی کنترلر کمک کند.

اگر سابقه کار با پیانو دارید، شاید یک کنترلر کوچک ۲۵ کلید برایتان محدود کننده باشد. پس به دنبال کیبوردهای بزرگتر با گستره نت بیشتر باشید. همچنین ممکن است برای رسیدن به بهترین بیان موسیقایی، کلیدهای نیمه سنگین یا سنگین بخواهید.

شاید شما طرفدار موسیقی رِیو هستید و از کلیک کردن روی رول پیانو و استفاده از فِیدرها یا ناب‌ها برای کنترل پارامترهای پلاگین لذت می‌برید. اگر ملودی‌های با فواصل چند اکتاوی اولویت شما نیستند، یک کنترلر ۲۵ یا ۳۷ کلاویه با کنترل‌های اضافی می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

آیا خودتان را یک تهیه کننده موسیقی لوفای یا هیپ‌هاپ می‌دانید که بیشتر روی گرفتن ضربی (سوئینگ) درست با انگشت زنی روی پدهای درام تمرکز می‌کنید؟ به دنبال کیبوردی با پدهای درام داخلی و حساس به سرعت باشید. همچنین می‌توانید به‌طور کلی از کیبورد صرف نظر کرده و یک بیت پد کنترلر اختصاصی تهیه کنید. دکمه‌های حساس به ضربه برای نواختن گروو (ریتم) و آزمایش با پترن‌ها عالی هستند.

محیط کار شما هم مهم است. در نظر بگیرید که آیا این میدی کنترلر روی میز استودیوی شما قرار خواهد گرفت یا با شما سفر می‌کند. این مورد دیگری است که در آن دوام اهمیت پیدا می‌کند. اگر افراد دیگری هم از این کنترلر استفاده خواهند کرد، برای آرامش خاطر خودتان روی مدلی با کیفیت ساخت بادوام‌تر سرمایه‌گذاری کنید.

برای هر تهیه‌کننده‌ای، صرف‌نظر از روند کاری، داشتن یک کیبورد میدی استاندارد در جایی از استودیو معمولا ایده‌ی خوبی است. شما هرگز نمی‌دانید چه زمانی به آن نیاز پیدا خواهید کرد. تصادفی نیست که بسیاری از محبوب‌ترین کنترلرها از امکانات مشابهی مانند چرخ های مدولاسیون و پیچ بِند، پدها، ناب‌ها و موارد دیگر برخوردار هستند که همه آن‌ها می‌توانند عملکردهای مختلف نرم‌افزار آهنگسازی (DAW) شما را کنترل کنند.

نوع میدی کنترلر

در دنیای تولید موسیقی، میدی کیبورد رایج ترین کنترلر برای اجرا و ضبط سمپلرها و سینتی سایزرهای مجازی است. اما گزینه های بسیار دیگری فراتر از کیبورد وجود دارد که متناسب با هر نوع موزیسینی باشد.

پیش از این به بیت پد کنترلرها اشاره کردیم، اما در سال ۲۰۲۱ آنها به طور کلی در دو دسته بندی قرار می گیرند: یکپارچه یا عمومی. کنترلرهای یکپارچه سخت افزار و نرم افزار خاصی را با هم جفت می کنند. کنترلرهای عمومی سخت افزارهایی هستند که می توانند با نرم افزارهای مختلف ارتباط برقرار کنند.

Maschine شرکت Native Instruments نمونه ای از یک بیت پد کنترلر یکپارچه است. Maschine به شما امکان می دهد تا ریتم ها را روی پدهای فیزیکی برنامه ریزی کنید در حالی که نرم افزار جانبی آن روی رایانه شما اجرا می شود. شما می توانید از نرم افزار به صورت مستقل استفاده کنید، اما نکته این است که از آن با سخت افزار فیزیکی استفاده کنید.

Ableton Push 2 نیز وجود دارد که یک کنترلر مبتنی بر پد است که برای Ableton Live ساخته شده است. یک صفحه نمایش با رزولوشن بالا برای برش دادن سمپل ها و تنظیم صداها به شما امکان می دهد بدون نگاه کردن به رایانه روی ایده های خود کار کنید. این کنترلر گران قیمت است، اما برای هر کسی که به Ableton Live متعهد است، می تواند باعث تحول در روند کاری شما شود. میدی کنترلرهای مخصوص DAW اگر از قبل به نرم افزار خاصی علاقه دارید، ارزش بررسی دارند.

اگر نمی خواهید به نرم افزار خاصی محدود شوید، بیت پد کنترلرهای عمومی زیادی وجود دارد. گزینه هایی مانند Akai MPD226 یا PreSonus ATOM می توانند به طور مستقیم به DAW های مختلف و سایر نرم افزارها متصل شوند. و اگر پدها مورد علاقه شما نیستند، MIDI Fighter ساخته شده توسط DJ Tech Tools را بررسی کنید که از دکمه های آرکید اورجینال Sanwa استفاده می کند. آنها حساس به ضربه نیستند، اما کلیک رضایت بخشی دارند.

علاوه بر میدی کنترلرهای کیبوردی، مدل هایی وجود دارند که حس نواختن سازهای سنتی غیر کیبوردی را برای شما تداعی می کنند. یک نمونه عالی از این دست، گیتار الکتریکی Jamstik Studio MIDI است. این گیتار الکتریکی کاملا کاربردی است و همچنین دارای یک درگاه خروجی MIDI از نوع USB-C می باشد. بنابراین، می توانید با استفاده از گیتار خود هر نوع سینتی سایزر یا ساز نرم افزاری را در نرم افزار آهنگسازی تان بنوازید. (بله، حتی می توانید یک صدای اره ای خشن را با این گیتار اجرا کنید!)

برای نوازندگان سازهای بادی برنجی و چوبی، ساز دیجیتال Roland Aerophone وجود دارد که هم ساز بادی و هم یک میدی کنترلر است. Aerophone دارای ویژگی های خارق العاده ای برای نوازندگان حرفه ای ساکسیفون است. یک حسگر تنفس داخلی به شما امکان می دهد همزمان با تکنوازی با ساکسیفون، آن را تغییر دهید.

همچنین به خاطر داشته باشید که همه میدی کنترلرها برای نواختن یا ضبط موسیقی نیستند. برخی از آنها صرفا برای کنترل نرم افزار آهنگسازی یا دستکاری افکت ها به کار می روند.

اگر از قبل یک میدی کیبورد دارید اما به کنترل بیشتری روی پارامترهای صدا نیاز دارید، کنترلر هایی وجود دارند که فقط دکمه های چرخشی دارند. کنترلر MIDI Fighter Twister محصول کمپانی DJ Tech Tools دارای 16 دکمه چرخشی با چهار بانک است که در مجموع 64 کنترل را در یک پنل ارائه می دهد. Studiologic SL Mixface گزینه عالی دیگری است. این کنترلر دارای یک نوار انتقال اختصاصی، 9 فیدر بزرگ و 8 ناب است که به شما امکان دسترسی کامل به کنترل کیبورد خود با استفاده از نرم افزار آهنگسازی را در زمان واقعی می دهد.

راهنمای خرید میدی کنترلر

نرم افزار و DAW ها

اکثر قریب به اتفاق میدی کنترلرها با تمام نرم افزارهای آهنگسازی سازگار هستند. بنابراین، لازم نیست نگران سازگاری آنها با Ableton Live، Logic Pro، Pro Tools و غیره باشید.

به لطف همکاری بین تولیدکنندگان سخت افزار و توسعه دهندگان نرم افزار، برخی از کنترلرها برای DAW های خاصی طراحی شده اند. این کنترلرها همراه با نرم افزار و سیستم عامل اضافی ارائه می شوند تا ارتباط با DAW را به صورت plug and play درآورند.

به عنوان مثال، سری کیبوردهای Nektar LX+ با قابلیت Nektar DAW Integration عرضه می شوند که به شما امکان می دهد بدون نیاز به ساختن قالب، در Logic Pro، Cubase، FL Studio، Reason، Garageband و سایر DAW های محبوب کار کنید. سری LaunchKey جدید Novation برای کار با Ableton Live از ابتدا ساخته شده است، با کنترل های فیزیکی که مطابق با تجربه نرم افزار طراحی شده اند. این سری با سایر DAW ها نیز به خوبی کار می کند، اما نه به روانیِ کارکردن با Ableton Live.

و همانطور که قبلاً ذکر شد، برخی از کنترلرها مانند Ableton Push 2 فقط با DAW ها یا نرم افزارهای خاص کار می کنند. نرم افزاری که در حال حاضر استفاده می کنید می تواند نقش مهمی در انتخاب نهایی شما داشته باشد، بنابراین توجه داشته باشید که کدام میدی کنترلرها به راحتی با آن کار می کنند.

ناب ها، فیدر ها، پدها و دکمه ها

میدی کنترل های اکسترا – ناب ها، فیدر ها، نوارهای لمسی، چرخ ها، پدها، دکمه ها – بسته به نوع کنترلر متفاوت هستند. دلیل اینکه هنگام خرید باید به جریان کاری خود توجه داشته باشید این است که کنترلر شما می تواند شکل بگیرد و جریان کاری شما را بهبود بخشد. این نوع ویژگی ها می توانند لایه های بیشتری از اتوماسیون و بیان را به موسیقی شما در حین کار و اجرای زنده اضافه کنند.

اگر دکمه های کنترلر را می خواهید، دو نوع مختلف وجود دارد: ولوم (پتانسیومتر) و رمزگذار چرخشی. ولوم ها دکمه هایی با دامنه 270 درجه هستند و برای کنترل مواردی که به طور کلی به طور پویا تغییر نمی کنند، مانند حجم، عالی هستند. رمزگذارهای چرخشی دکمه هایی هستند که می توانند به طور بی نهایت در هر جهتی بچرخند و برای پارامترهای خودکاری که می توانند به مرور زمان زیاد تغییر کنند، مانند LFO یا رزونانس، مناسب تر هستند.

همچنین توجه داشته باشید که همه دکمه ها به یک شکل ساخته نمی شوند. کنترلرهای کوچک یا ارزانتر ممکن است دکمه های کم عمقی داشته باشند که کاربردی هستند، اما استفاده از آنها دشوار است. دکمه ها همچنین ممکن است بیش از حد به هم نزدیک باشند و احساس راحتی نکنند.

اگرچه فیدرها و دکمه ها به طور موثر کار یکسانی را انجام می دهند، اما به طور شهودی برای اهداف مختلف استفاده می شوند. در نرم افزار آهنگسازی شما، فیدرها حجم ترک های شما را کنترل می کنند. شما می توانید از فیدرهای فیزیکی مربوطه روی میدی کنترلر خود برای تنظیمات سریع در حین میکس استفاده کنید. هر چه فیدر فیزیکی بزرگتر باشد، کنترل بیشتری خواهید داشت.

اکثر میدی کیبورد ها دارای کنترل های استاندارد چرخ زیر و بمی و مدولاسیون هستند، اگرچه برخی مدل های جمع و جور و ارزان قیمت چرخ ها را برای نوارهای لمسی یا دکمه های حساس به فشار حذف می کنند. اینها برای تغییر صدا هنگام نواختن کیبورد استفاده می شوند. با یک دست بنوازید و چرخ را با دست دیگر حرکت دهید.

بسیاری از سینت های نرم افزاری گزینه های فوری را برای آنچه چرخ مد می تواند کنترل کند (مانند LFO) ارائه می دهند، که هنگام تلاش برای ضبط قطعات سینت زنده مفید است. برای دیدن اینکه چرخ های زیر و بمی و مدولاسیون چه چیزی را می توانند به یک اجرا اضافه کنند.

بیت پدها به طور واضح برای برنامه ریزی درام یا برش دادن سمپل ها (قطعه های صوتی کوتاه) بسیار کاربردی هستند، اما مانند هر کنترل دیگری قابل برنامه ریزی هستند. بنابراین، حتی اگر از پدها برای راه اندازی سمپل ها استفاده نمی کنید، می توانید از آنها به عنوان دکمه های عمومی برای روشن و خاموش کردن ترک ها، راه اندازی صحنه های مختلف در نرم افزار Ableton Live و کارهای بسیار دیگری استفاده کنید.

یکی از جنبه های نادیده گرفته شده در هر میدی کیبورد، نوار انتقال است.

نوار انتقال چیست؟ مجموعه ای از کنترل های اختصاصی پخش می باشد: پخش (play)، توقف موقت (pause)، عقب بردن (rewind)، ضبط (record) و غیره. با داشتن یک نوار انتقال فیزیکی، می توانید به جای استفاده از ماوس روی رایانه، دکمه ضبط را روی کیبورد خود فشار دهید. این کار در دراز مدت، به ویژه در هنگام نوشتن موسیقی یا ثبت یک ایده جدید، می تواند در صرفه جویی زمان بسیار موثر باشد.

وزن کلید (Key Weight)

اکثر کلیدهای میدی کیبورد در سه دسته قرار می گیرند: اکشن سینتی سایزر (Synth-action)، نیمه سنگین (semi-weighted) و کاملا سنگین (fully-weighted). احساس دقیق کلیدها، صرف نظر از دسته بندی، بسته به سازنده متفاوت است. هیچ کدام از اینها لزوماً از دیگری بهتر نیستند – آنها فقط کاربردهای متفاوتی دارند.

کلیدهای اکشن سینتی سایزر رایج ترین نوع کلید هستند. آنها فنری هستند، به این معنی که هنگام فشار دادن به سرعت به عقب برمی گردند. این ویژگی باعث می شود کلیدهای اکشن سینتی سایزر انتخابی ایده آل برای کیبوردیست هایی باشد که لیدهای زیادی می نوازند یا تهیه کنندگانی که دوست دارند با ضربه زدن روی سمپل ها، درام را برنامه ریزی کنند.

از آنجایی که برای نواختن یک کلید اکشن سینت سایزر تقریبا هیچ مقاومتی وجود ندارد، نواختن سریع و زدن نت های دوتایی با آنها آسان است. این نوع کلیدها را اغلب در میدی کنترلرهای کوچکتر و ارزان تر خواهید دید.

کلیدهای نیمه سنگین از نظر وزن کمی نسبت به کلیدهای اکشن سینتی سایزر سنگین تر هستند. آنها معمولاً احساس حجیم تری داشته و وزن بیشتری دارند و این باعث می شود برای کسانی که به نواختن پیانو واقعی عادت دارند، انتخابی مناسب باشند. اگر احساس کلیدهای اکشن سینتی سایزر برای نواختن خیلی “ارزان” به نظر می رسد، کلیدهای نیمه سنگین جایگزین خوبی به حساب می آیند.

ویژگی دقیق یک کیبورد نیمه سنگین به سازنده و کنترلر خاص بستگی دارد. به طور معمول، برای اینکه بدانید احساس خوبی برای شما دارند، باید آنها را امتحان کنید.

کلیدهای کاملا سنگین سعی می کنند تجربه نواختن یک پیانوی سنتی را به طور کامل بازسازی کنند و به نوازندگان طیف کامل کنترل احساسی را ارائه دهند که از این ساز انتظار دارید. افرادی که بیشترین بهره را از کلیدهای کاملا سنگین می برند، نوازندگان اختصاصی پیانو و آهنگسازان فیلم هستند.

کیبوردهای کاملا سنگین معمولاً بزرگتر و گرانتر هستند، البته کیفیت آنها با هزینه پرداختی شما همخوانی دارد. یافتن کلیدهای کاملا سنگین در کنترلر هایی با تعداد کلید کمتر از 88 عدد دشوارتر است، زیرا آنها برای پیانیست های حرفه ای ساخته شده اند.

انواع اکشن (عملکرد) کلاویه در میدی کنترلرها

یکی از ویژگی های حیاتی هر میدی کنترلر، اکشن یا عملکرد کلاویه است – یعنی نحوه پاسخگویی کلاویه به نواختن. احساس راحتی شما، نوازنده، در هنگام استفاده از کنترلر، چه در اجرای زنده روی صحنه و چه در آهنگسازی یا استودیوی ضبط، اهمیت زیادی دارد. تاثیر منفی یک اکشن نامناسب روی خلاقیت و بازدهی خود را دست کم نگیرید! نوع اکشنی که ترجیح می دهید، عمدتا بر اساس عادت شما و همچنین سبک موسیقی ای که می نوازید، تعیین می شود. یک سبک موسیقی ممکن است نیازمند اکشنی متفاوت از سبک دیگر باشد. شما می توانید از میان سه نوع اصلی اکشن کلاویه انتخاب کنید:

کشن چکشی وزنی (Weighted Hammer Action)

بسیاری از کنترلرها دارای کلاویه های ۸۸ تایی هستند که سعی می کنند عملکرد مکانیکی یک پیانو سنتی را تقلید کنند. این کار دشواری است زیرا یک کنترلر، برخلاف پیانو، سیم یا چکش ندارد. تولیدکنندگان از روش‌های مختلفی برای اعمال وزن و فنر برای شبیه‌سازی اکشن پیانو استفاده می‌کنند. برخی دیگر نیز برای نزدیک شدن بیشتر به حس واقعی پیانو، اکشن چکشی را اضافه می‌کنند. اگر ساز اصلی شما پیانو است یا موسیقی زیادی با محوریت پیانو می‌سازید، واقع‌گرایی یک اکشن چکشی وزنی ممکن است برای شما ایده‌آل باشد.

اکشن نیمه وزنی (Semi-weighted Action)

شبیه به اکشن وزنی، اما با مقاومت کلید کمتر و رها شدن کمی فنری تر، اکشن های نیمه وزنی در بین بسیاری از نوازندگان محبوب هستند. اگر به پاسخگویی واقعی پیانو نیاز ندارید، اما اکشن های سبک با فنر (که در ادامه توضیح داده می شود) را هم نمی پسندید، یک کیبورد نیمه وزنی را امتحان کنید.

اکشن سینتی سایزر (Synth Action)

از طرف دیگر، یک کیبورد با اکشن سینتی سایزر بیشتر شبیه به یک ارگ الکترونیکی احساس می شود. کلیدهای فنری این نوع کیبورد سبک هستند و به سرعت قابل حرکت هستند. همچنین تمایل دارند بسیار سریعتر به حالت اولیه خود بازگردند. این می تواند هنگام تلاش برای نواختن قطعات بسیار سریع مانند خطوط لید یا آرپژ های سریع، یک مزیت مهم باشد. کلیدهای اکشن سینتی سایزر برای نوازندگانی که ذاتا پیانیست نیستند، مانند گیتاریست‌هایی که می‌خواهند قابلیت‌های MIDI را به تنظیمات خود اضافه کنند، عالی هستند. اگر به یک کنترلر فوق العاده جمع و جور نیاز دارید که در کوله پشتی قرار بگیرد، چندین سازنده همچنین کنترلر هایی با مینی کلیدهای اکشن سینتی سایزر تولید می کنند.

Aftertouch (افترتاچ)

افترتاچ یا فشار لمسی بعد از ضربه قابلیتی است که معمولا در میدی کنترلرهای رده بالاتر و همچنین کنترلرهای سازگار با MPE مانند ROLI Seaboard یافت می شود. این قابلیت یک نوار حسگر کوچک در کیبورد است که میزان فشار را تشخیص می دهد. افترتاچ زمانی فعال می شود که یک کلید را به طور کامل فشار دهید و سپس کمی بیشتر فشار دهید.

Roli Seaboard Rise 49

می توانید از افترتاچ برای کنترل مواردی مانند ویبراتو (لرزش صدا) یا فیلتر کات آف (بریدن فرکانس‌های بالا) برای اجرای موسیقی با احساس و بیان بیشتر استفاده کنید. در مورد ROLI Seaboard، اعمال خاص مانند تکان دادن انگشت از یک طرف به طرف دیگر هنگام فشار دادن یک کلید می تواند صدای خروجی را تغییر دهد. اساسا، افترتاچ به شما امکان می دهد با هر دو دست روی کیبورد بنوازید و بدون نیاز به تنظیم ناب، ولوم یا فیدر، پارامترهای دیگری را هم کنترل کنید.

دو نوع افترتاچ وجود دارد:

 • افترتاچ مونوفونیک (یا فشار کلید) که در کل ساز اجرا شده پاسخ می دهد.
 • افترتاچ پلی فونیک که به صورت جداگانه برای هر کلید پاسخ می دهد.

برای مثال: اگر یک آکورد سه نتی را روی یک میدی کنترلر با افترتاچ مونوفونیک بنوازید و روی یک نت فشار بیشتری وارد کنید، کل آکورد تحت تاثیر قرار می گیرد. اما با افترتاچ پلي فونیک، فقط همان یک نتی که فشار بیشتری را دریافت کرده تحت تاثیر قرار می گیرد.

اگر یک مبتدی کامل هستید و به دنبال اولین میدی کنترلر خود هستید، آیا به طور قطع به افترتاچ نیاز دارید؟ احتمالا نه.

در بین نوازندگان حرفه ای سینتی سایزر و کیبورد نیز در مورد مزایای آن اختلاف نظر وجود دارد. افترتاچ می تواند عمق و تحرک بیشتری به صداهای شما اضافه کند، اما برخی می گویند که به طور تصادفی فعال می شود یا کنترل آن هنگام نواختن روی یک کیبورد با وزن کامل دشوار است.

اگر مدتی است که به تولید موسیقی مشغول هستید یا به دنبال ارتقاء تجهیزات فعلی خود هستید، افترتاچ می تواند قابلیت جالبی باشد که به جعبه ابزار شما اضافه شود.

ورودی/خروجی (Input/Output)

برای اکثر کاربران، ورودی‌ها و خروجی‌های روی یک میدی کنترلر نسبت به سایر تجهیزات مانند کارت صدا اهمیت کمتری دارند. دلیل این امر این است که تقریباً همه میدی کنترلرهای مدرن از USB برای ارسال اطلاعات MIDI به رایانه شما استفاده می‌کنند. هر ورودی/خروجی غیر از USB که همراه با یک میدی کنترلر خاص ارائه می‌شود، بسته به سازنده متفاوت خواهد بود.

کیبوردهای میدی سایز بزرگ به طور کلی شامل یک ورودی پدال ساستین (Sustain) ¼ اینچی هستند. اگر شما یک نوازنده پیانو یا کیبورد هستید، مطمئن شوید که هر کنترلرِ موردنظرتان دارای ورودی ساستین باشد.

برخی از میدی کنترلرها با ورودی و خروجی استاندارد ۵ پین MIDI ارائه می شوند. شما می توانید از این موارد برای نواختن و کنترل سینتی سایزرهای سخت افزاری و سایر دستگاه ها استفاده کنید. خروجی های MIDI همچنین به شما امکان می دهند تا از کنترلر خود با سازهای سازگار غیر رایانه ای استفاده کنید.

برخی دیگر از میدی کنترلرها نیز شامل خروجی های جداگانه برای کنترل ولتاژ (CV) و گیت (Gate) هستند. این خروجی ها اطلاعات MIDI را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کنند که می توانند سینتی سایزرهای ماژولار و سایر تجهیزات آنالوگ را کنترل کنند. میدی کنترلرها دارای قابلیت CV/Gate مانند Arturia Keystep می توانند به راحتی ارتباط بین سخت افزار و نرم افزار شما را برقرار کنند.

تفاوت میدی کنترلر با کیبورد، سینتی سایزر و درام ماشین چیست؟

میدی کنترلر مستقل ممکن است دقیقا شبیه پیانو، کیبورد یا درام ماشین به نظر برسد. با این حال، به طور کلی هیچ صدای داخلی ندارد. همانطور که از اسمش پیداست، یک میدی کنترلر برای “کنترل کردن” طراحی شده است – به طور کلی بدون اتصال به دستگاه (های) مورد نظر برای کنترل، صدا تولید نمی کند یا کار نمی کند. مهم است که توجه داشته باشید که یک میدی کنترلر نمی تواند سیگنال صوتی را منتقل کند، بلکه مقادیر دیجیتالی را ارسال می کند.

این موضوع به خصوص زمانی که برای اولین بار وارد دنیای MIDI می شوید، می تواند گیج کننده باشد، به ویژه به این دلیل که بسیاری از پیانوها و سینتی سایزرهای دیجیتال دارای اتصالات ورودی/خروجی MIDI هستند، بنابراین می توانند به عنوان میدی کنترلر نیز عمل کنند.

در صورت تردید، به خاطر داشته باشید:

 • یک میدی کنترلر واقعی مانند یک پیانو یا سینتی سایزر دیجیتال، صدای خودش را تولید نمی کند – باید از طریق USB یا کانکتور 5 پین DIN به یک دستگاه یا نرم افزار متصل شود.
 • یک ساز دیجیتال با خروجی MIDI اضافی، صدای خودش را تولید می کند، اما همچنین به شما امکان می دهد داده های MIDI را به نرم افزار موسیقی یا سخت افزار خود ارسال کنید.

آیا می توانید با یک میدی کنترلر به صورت احساسی اجرا کنید؟

یکی از نگرانی های رایج در ویرایش نرم افزار و اجرای میدی این است که ضبط با استفاده از میدی ممکن است جنبه “انسانی” اجرا را از دست بدهد. خوشبختانه، از آنجایی که پارامترهای MIDI استاندارد هستند، بسیاری از جنبه های اجرای موسیقی را می توان با استفاده از اطلاعات میدی پس از ضبط اجرا، دستکاری و ویرایش کرد. برخی از این موارد عبارتند از:

 • شدت ضربه (Velocity)
 • رزونانس (Resonance)
 • زیر و بم (Pitch)
 • کات فرکانس (Frequency Cutoff)
 • افترتاچ (Aftertouch)
 • پان (Pan)
 • مدولاسیون (Modulation)
 • حجم صدا (Volume)

این پارامترها طیف وسیعی از گزینه های ویرایش را در نرم افزار ارائه می دهند، بنابراین به شما این امکان را می دهند تا بهترین استفاده را از سازهای مجازی خود ببرید. با استفاده از میدی، در مقایسه با ضبط صوتی معمولی، جنبه کاملاً جدیدی از اجرا گشوده می شود.

علاوه بر این، میدی مپینگ به شما امکان می دهد بخش هایی از کنترلر خود را به کنترل های نرم افزار خود اختصاص دهید. این کار را می توان با توجه به گردش کار خود سفارشی کرد، بنابراین، در مورد یک AKAI MPK Mini MKII، می توانید کنترل های پات را به فیدرها در Ableton، کنترل های پد را به نت های ساز مجازی خود و کلیدها را به بخش های مختلف یک درام کیت مجازی اختصاص دهید.

میدی کنترلر AKAI MPK Mini MKII

قابلیت تطبیق پذیری ارائه شده توسط میدی مپینگ تضمین می کند که می توانید یک گردش کاری را پیدا کنید که از کنترلر خود نهایت استفاده را ببرد و به شما امکان دهد بدون هیچ مانعی به طور آزادانه خلق کنید.

MPE چیست و چرا اهمیت دارد؟

MPE که مخفف “MIDI Polyphonic Expression” است، یکی از پیشرفت های اخیر در میدی کنترلرهای مدرن است. این تکنولوژی امکان گسترش شیوه های معمول بیان را که در میدی کنترلرهای استاندارد دیده می شود، فراهم می کند. این قابلیت منجر به صدایی طبیعی تر و سبکی خاص تر می شود.

اگر واقعاً می خواهید خود را در موسیقی الکترونیک غرق کنید، MPE روش کاملی برای رسیدن به این هدف است. به بیان ساده، MPE به صورت پلی فونيک به شما امکان دسترسی به کنترل هایی مانند مدولاسیون، تغییر گام، افترتاچ، شدت ضربه و رها شدن شدت ضربه را می دهد. این بدان معناست که برای هر کلیدی که در یک آکورد می نوازید، می توانید تمام این پارامترها را کنترل کنید، که به طور کامل توسط نحوه حرکت انگشتان شما روی کلیدها و نحوه ضربه زدن آنها تعیین می شود.

در حالی که MPE هنوز یک فناوری نوظهور در دنیای MIDI است، اما طیف وسیعی از میدی کنترلرهای سازگار با MPE در طیف قیمتی مختلف در بازار موجود است. اگرچه اکثر میدی کنترلرهای MPE لمسی هستند، بسیاری از تولیدکنندگان در حال حاضر در حال توسعه کنترلرها و سبک های جدید برای ارائه کنترل MPE به بازار گسترده تری از نوازندگان و تهیه کنندگان هستند.

Artiphon Orba یک سینت سایزر و لوپر کنترل شده با حرکت است که می تواند به عنوان یک میدی کنترلر برای نرم افزار آهنگسازی شما عمل کند. قابلیت کنترل صداها با ضربه زدن، کشیدن، تکان دادن و چرخاندن به شما امکان می دهد تا با قیمتی مناسب و راحت وارد دنیای کنترل بیانگر بر روی سازهای خود شوید.

از طرف دیگر، کی پد QuNeo ساخت کمپانی Keith McMillen Instruments یک نمونه سازگار با MPE است که تکامل مفهومی میدی کنترلرهای پد لمسی آشنا را ارائه می دهد و امکان اجرایی با بیان بیشتر و پیچیده تر را فراهم می کند.

میدی کنترلر چگونه وصل می شود؟

میدی کنترلرها از طریق یک کانکتور 5 پین DIN وصل می شوند. کنترلرهای مدرن همچنین دارای پورت USB هستند که برای اتصال به کامپیوتر (که دارای پورت میدی داخلی نیست) ایده آل است.

اگر می خواهید از طریق 5 پین MIDI به کامپیوتر خود وصل شوید، به یک رابط نیاز دارید که میدی را به USB، Firewire یا سایر فرمت ها تبدیل کند. این رابط می تواند یک کارت صدای با قابلیت های جانبی مفید برای استودیوی خانگی شما یا یک رابط میدی باشد که فقط سیگنال های ورودی و خروجی میدی را تبدیل می کند.

پورت 5 پین DIN میدی برای اتصال چندین قطعه سخت افزار به هم مناسب است – می توانید یک پدال سوئیچ میدی را به یک پدال افکت یا یک میدی کیبورد را به یک سینتی سایزر متصل کنید.

میدی چگونه آغاز شد؟

MIDI (رابط دیجیتال سازهای موسیقی – Musical Instrument Digital Interface) یک پروتکل ارتباطی استاندارد در صنعت موسیقی است. میدی که برای اولین بار در سال 1981 معرفی شد، حدود سال 1983 به مرحله تولید رسید. موسیقی الکترونیک از اواخر دهه 70 رونق گرفت و برای کنترل و همگام سازی بهتر چندین ساز، نیاز به راه حلی جدید احساس شد.

مزایای مدرن میدی تقریباً بی پایان است – این روزها می توانید از میدی برای اتصال و کنترل طیف وسیعی از دستگاه ها استفاده کنید. داده های ضبط شده میدی همچنین قابل ویرایش در نرم افزار آهنگسازی انتخابی شما هستند، به این ترتیب می توانید یک اجرای زنده را ضبط کرده و بعداً تک تک پارامترها را ویرایش کنید.

میدی می تواند به طور همزمان تا 16 کانال اطلاعات را حمل کند و امکان کنترل جنبه های مختلف عملکرد یک نوازنده را فراهم می کند. در طول 35 سال گذشته، میدی همچنان به عنوان پروتکل ارتباطی استاندارد برای نوازندگان، تهیه کنندگان و سایر افراد خلاق در صنعت موسیقی باقی مانده است.

سوالات متداول

میدی کنترلر چیست؟

میدی کنترلر دستگاهی است که به شما امکان می دهد با ارسال “پیام های MIDI” به رایانه یا دستگاه های دیگر، موسیقی را کنترل کنید. میدی کنترلرها در اشکال مختلفی مانند کیبورد، پد، گیتار و حتی انگشترهای پوشیدنی وجود دارند.

چرا به میدی کنترلر نیاز دارم؟

میدی کنترلرها برای نوازندگان، تهیه کنندگان و آهنگسازان ابزارهای مفیدی هستند. آنها به شما امکان می دهند: سازهای نرم افزاری را بنوازید درام را برنامه ریزی کنید نرم افزار آهنگسازی (DAW) خود را کنترل کنید پارامترهای پلاگین را در حین میکس اتوماتیک کنید و کارهای زیادی دیگر انجام دهید

چه نوع میدی کنترلری باید تهیه کنم؟

نوع میدی کنترلری که باید تهیه کنید به نیازها و بودجه شما بستگی دارد. اگر تازه کار هستید، یک میدی کیبورد با پدهای لمسی گزینه خوبی برای شروع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *