نحوه جابجا کردن پیانوی آکوستیک دیواری:

یک پیانوی آکوستیک می تواند از 130 تا 400 کیلوگرم (300 تا 900 پوند) وزن داشته باشد. با اینکه کمک گرفتن از افراد حرفه‌ای، برای رسیدگی به چیزی بسیار سنگین و با ارزش، ایده خوبی است، اما می‌توانید با استفاده از یک بارکش محکم، پارچه های محافظ برای جابجایی، و تعداد زیادی تسمه متحرک یا طناب‌های بانجی (و چند دوست مفید) جابجا کردن پیانوی آکوستیک دیواری را به طور ایمن انجام دهید. در این مقاله، ما دقیقاً به شما نشان خواهیم داد که برای جابجا کردن پیانوی آکوستیک دیواری، چگونه ساز را آماده کرده و از آن محافظت کنید، پیانو را به طور ایمنی بلند کرده و بارگیری کنید، و پیانو راچگ در داخل کامیون، برای یک سواری آرام، محکم کنید.

چیزهایی که باید بدانید:
* درب کیبورد را محکم کنید، پدال ها را در پوشش حبابی بپیچید و پیانو را در لای پتوهای مناسب برای جابجایی بپیچید تا هم از آن و هم از دیوارهایتان محافظت کنید.
* با استفاده از یک تیم 4 نفره، پیانو را روی یک بارکش 4 چرخ بلند کرده و آن را با تسمه های متحرک محکم کنید. آن را به آرامی حرکت دهید و از رمپ های فلزی برای پوشاندن پله های مسیر خود استفاده کنید.
* پیانو را با تسمه های متحرک به دیواره پشتی کامیون محکم کنید و سایر اثاثیه را جلوی آن قرار دهید تا از سر خوردن آن به اطراف جلوگیری کنید.

قسمت 1 از 4: محافظت از پیانو، خانه و خودتان

جابجا کردن پیانوی آکوستیک

1. ابعاد پیانو، درها، سالن ها و خروجی را اندازه گیری کنید.

هنگام جابجا کردن پیانوی آکوستیک دیواری، برای اینکه مطمئن شوید پیانوی شما در مسیر خود به سمت خروجی به جایی گیر نمی‌کند و به راحتی رد می‌شود، ارتفاع، عرض و طول پیانو را اندازه‌گیری کنید و آن را با ابعاد در، سالن، راه پله یا موانع دیگری که باید از آن عبور کند، مقایسه کنید. در صورت لزوم، درها را از چارچوب آنها جدا کنید تا فضای کافی برای عبور پیانو ایجاد شود.
* یک پیانوی عمودی معمولی حدود 125 سانتی متر (49 اینچ) ارتفاع، 150 سانتی متر (59 اینچ) طول و 60 سانتی متر (24 اینچ) عمق دارد.
* اگر پیانو بزرگتر از آن است که بدون جداسازی قطعاتش از خانه شما خارج شود، برای اطمینان از ایمنی ساز خود، یک شرکت مخصوص جابجا کردن پیانوی آکوستیک حرفه ای با تجربه در جابجایی و جداسازی پیانو (در صورت لزوم) استخدام کنید (شرکت های جابجایی معمولی معمولاً پیانو را نمی پذیرند).

2. برای جابجا کردن پیانوی آکوستیک، یک تیم متشکل از حداقل 4 نفر با اندام متوسط جمع کنید.

با دوستان، همسایگان و اقوام تماس بگیرید و از آنها بپرسید که آیا مایلند به شما کمک کنند تا پیانو را جابجا کنید یا خیر. حداقل، گروهی متشکل از 4 نفر با بدنی متوسط را هدف قرار دهید که مایلند یک تا دو ساعت در جابجا کردن پیانوی آکوستیک به شما کمک کنند. هر چه تعداد کمک‌کنندگان بیشتر باشد، بهتر است – 5 نفر با فرم بدنی متوسط، مؤثرتر از 3 نفر با فرم بالاتر از حد متوسط خواهند بود.
* از کسی که سابقه آسیب کمر، ساق پا، لگن یا بازو دارد، کمک نخواهید.
* کودکان و حیوانات خانگی را از مسیر حرکت پیانو دور نگه دارید تا از آسیب به آنها یا پیانو، جلوگیری کنید.

3. لباس‌های گشاد، دستکش‌های کار و کفش‌هایی با کفی آج‌دار بپوشید.

کمی زمان بگذارید تا لباسی را انتخاب کنید که راحت و به اندازه کافی گشاد باشد تا انعطاف پذیری داشته باشد (مثلاً، شلوارهای خیلی تنگ ممکن است در حین بلند کردن پیانو پاره شوند). کفش‌های ورزشی یا چکمه‌های کار با کفی آج‌دار بپوشید. یک جفت دستکش کار با کف دست‌های لاستیکی بپوشید تا به شما کمک کند تا پیانو را بهتر در دست بگیرید.
* از زیورآلات بلند، مانند گردنبند یا دستبند، یا لباس های بیش از حد گشاد که ممکن است در حین حرکت در فضاهای تنگ گیر کنند، استفاده نکنید.

4. صفحه کلید و پدال ها را بپوشانید.

در حین جابجا کردن پیانوی آکوستیک، برای محافظت از کلیدها در برابر آسیب، درب پیانو را روی صفحه کلید قرار دهید و آن را در جای خود قفل کنید. اگر درب قفل ندارد، بر روی آن نوار چسبی بزنید که رنگ یا لکه چوب را پاک نمی کند، مانند نوار چسب یا نوار برق.
* پدال‌های پیانو را با پارچه حباب دار محافظ بپوشانید و آن را در جای خود با چسب محکم کنید. پدال ها در پایین پیانو در مقابل پایه قرار دارند.

5. از پیانو با پتوهای مناسب برای جابجایی محافظت کنید.

از حداقل 2 نفر بخواهید که با بیرون کشیدن پایه های جلو، پیانو را 15 سانتی متر (حدود 6 اینچ) از دیوار حدود فاصله دهید. با استفاده از نوار چسب، نوار برق، سیم‌های بانجی یا تسمه‌های متحرک، پتوهای مناسب جابجایی یا سایر پارچه‌های ضخیم تمام سطوح رنگ‌شده و لاکی پیانو را به خوبی بپوشانید. در حین جابجا کردن پیانوی آکوستیک، پتوها از پیانو در برابر ضربه و خراشیدگی در راه رسیدن به کامیون و در حین رانندگی به مقصد، محافظت می‌کنند.
* مطمئن شوید که هنگام جابجا کردن پیانوی آکوستیک، هر گوشه ای از پیانو نیز پوشیده شده باشد. این کار از دیوارهای مسیر حرکت شما در برابر خراشیدگی یا آسیب محافظت می کند.
* پتو یا پارچه دیگری را انتخاب کنید که به اندازه کافی ضخیم باشد تا از خراشیدگی جلوگیری کند، اما نه آنقدر سنگین یا حجیم که حرکت پیانو را دشوارتر کند.
* برخی از پیانوهای دیواری دارای دسته های متحرک استوانه ای هستند که به قاب بیرونی قسمت پشتی آنها متصل شده اند. مراقب باشید که این قسمت ها را با پتو نپوشانید، زیرا هنگامی که زمان بلند کردن پیانو برسد، باید بتوانید به آنها دسترسی داشته باشید.

6. مسیری را به سمت خروجی از موانع خالی کنید.

وقتی پیانو را به سمت در خروجی می‌چرخانید، مبلمان یا فرشی را که مانع حرکت پیانو می‌شود کنار بگذارید. اگر درب به خودی خود باز نمی ماند، از یک کمک اضافی بخواهید آن را برای شما نگه دارد یا از یک پادری یا وسیله‌ی دیگر، برای باز کردن آن استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که کودکان در حین حرکت تحت نظارت هستند و در مسیر خروجی حضور ندارند.
* هل دادن یک پیانوی دیواری سنگین می تواند باعث فرورفتگی کف چوبی و ترک خوردن کاشی شود. برای هل دادن پیانو ممکن است نیاز باشد که نوعی محافظ روی زمین قرار دهید، مانند تخته سه لا.

7. بر روی تمامی پله هایی که در مسیر جابجا کردن پیانوی آکوستیک قرار دارند، رمپ فلزی قرار دهید.

اگر نیاز دارید که پیانو را از روی پله ای پایین ببرید، از یک رمپ پلکان فلزی استفاده کنید. اینها را می توان از شرکت های حمل و نقل اجاره کرد، گاهی اوقات می‌توانید رمپ را از همان شرکتی که ممکن است کامیون را از آن اجاره کنید، بگیرید. قبل از شروع حرکت، همه رمپ ها، از جمله رمپ بارگیری کامیون را در جای خود قرار دهید.
* برای یافتن یک رمپ فلزی، «اجاره تجهیزات جابجایی» را به طور آنلاین جستجو کنید.

قسمت 2 از 4: بلند کردن پیانو روی بارکش

جابجا کردن پیانوی آکوستیک

1. افرادی را برای کمک، و یک بارکش را در کنار پیانو قرار دهید تا برای بلند کردن آن آماده شوید.

از یک بارکش 4 چرخ با بالشتک لاستیکی روی آن استفاده کنید که حداقل به اندازه نصف طول پیانو باشد. بارکش را با فاصله 5 سانتی متر (2 اینچ) از پدال ها زیر پیانو قرار دهید. در هر یک از نقاط دو انتهای پیانو و جلوی پیانو، یک نفر را قرار دهید تا پیانو را روی بارکش بگذارید و ثابت کنید. نفر چهارم می‌تواند به‌عنوان «ناظر» عمل کند که به برخورد احتمالی با دیوارها یا مبلمان اشاره می‌کند و در صورت نیاز درها را باز نگه می‌دارد.
* حتی اگر پیانوی دیواری شما دارای چرخ یا چرخ های متحرک است، برای جابجا کردن پیانوی آکوستیک، از بارکش استفاده کنید. اینها به منظور تغییر موقعیت پیانو روی صحنه یا زمین هستند، اما نمی توانند در یک حرکت طولانی مقاومت کنند.
* از استفاده از یک بارکش فرش شده خودداری کنید، زیرا پیانو می تواند در آن به جلو سر بخورد و ضربه ببیند. به جای آن از بارکشی با کف پوش لاستیکی استفاده کنید.

2. پیانو را از زیر کیبورد و دسته های پشت آن بگیرید.

از افراد در دو طرف پیانو بخواهید که گوشه های زیر انتهای کیبورد را با دست چپ خود و دسته پشت پیانو را با دست راست خود بگیرند. شخصی که در جلوی پیانو قرار دارد باید درست پشت بارکش بایستد و زیر کیبورد را بگیرد.
* اگر هیچ دسته ای در پشت پیانو وجود ندارد، به جای آن تخته افقی را نزدیک وسط یا بالای قاب بگیرید. اگر نزدیک بالای قاب است، با کف دست خود به سمت بالا فشار دهید تا بلند شود.

3. پیانو را روی بارکش بلند کنید.

از افراد حاضر در هر انتهای پیانو بخواهید برای بلند کردن پیانو در حالت اسکات قرار بگیرند. این باعث می‌شود که بیشتر وزن پیانو هنگام بلند کردن آن، روی پاها بیفتد و از کشیدگی کمر جلوگیری می‌کند. شمارش «1-2-3» را انجام دهید و سپس پیانو را آنقدر بالا بیاورید تا در ارتفاع بارکش قرار بگیرد. فردی که در جلوی پیانو قرار دارد، تنها زمانی که پیانو بلند شد، آن را پشتیبانی کرده و هدایت می کند و به دو نفر دیگر کمک می کند تا پایه پیانو را به صورت مربعی روی بارکش قرار دهند.
* مراقب باشید هرگز وزن پیانو را روی یک یا هر دو پای نازک جلویی آن نیندازید. هنگام بلند کردن و جابجا کردن پیانوی آکوستیک، باید از این امر جلوگیری کرد.

4. پیانو را با تسمه های متحرک به بارکش محکم کنید.

با استفاده از تسمه های متحرک (یا طناب، اگر بند ندارید)، پیانو را به بارکش ببندید. تسمه یا طناب را از زیر بارکش و از بالای پیانو رد کنید و ضامن بند را سفت کنید یا گره طناب را در قسمت پشت پیانو ببندید. به اندازه‌ای کشش روی طناب باقی بگذارید که وقتی یک سر پیانو بلند شد، بارکش با آن حرکت کند.

قسمت 3 از 4: بارگیری پیانو در یک کامیون

جابجا کردن پیانوی آکوستیک

1. پیانو را به آرامی و با احتیاط به سمت خروجی هل دهید.

از افرادی که در هر انتهای پیانو قرار دارند، بخواهید که آن را به آرامی از محل اقامت به سمت آستانه خروجی هدایت کنند. مواظب باشید که پیانو را در هنگام عبور از روی هر برآمدگی یا فرورفتگی در زمین، ثابت نگه دارید. شخصی که جلوی پیانو را بلند می کرد، اکنون می تواند در هدایت پیانو به «ناظر» کمک کند.
* حواستان باشد هنگام چرخش پیانو، آن را به دیوار نکوبید. سعی کنید هنگام جابجا کردن پیانوی آکوستیک، آن را از یک مسیر صاف با درهای عریض و تا حد امکان کمتر پیچ در پیچ، عبور دهید؛ حتی اگر مستقیم ترین مسیر برای خروج نباشد.

2. پیانو را به سمت بالا و آستانه خروجی بلند کنید.

در آستانه خروجی، انتهای پیانو را که در جلو قرار دارد، کمی بلند کنید و از انتهای عقب پیانو را هل دهید تا اولین جفت چرخ بارکش، برآمدگی در خروجی را رد کنند. سپس، از شخصی که در سمتی از پیانو قرار گرفته است که هنوز در داخل خانه است، بخواهید انتهای آن را کمی بلند کند، در حالی که فردی که در جلو قرار دارد، به آرامی بارکش را می‌کشد تا اینکه جفت چرخ دوم نیز، برآمدگی را رد کنند.

3. پیانو را از روی رمپ فلزی به پایین هدایت کنید.

اگر خانه شما پله دارد و از رمپ استفاده می کنید، دو فرد را در انتهای جلویی پیانو و یکی را در عقب آن قرار دهید. هنگامی که شما پیانو را از سطح شیب دار پایین می آورید، دو فرد در جلو، وزن آن را می گیرند و فردی که در انتهای آن قرار دارد، آن را از بالای سطح شیب دار به سمت پایین هدایت می کند.
* در حالی که پیانو را هل می دهید و روی پیاده رو می کشید، به آرامی روی سطح شیب دار حرکت کنید. قدم های کوچک بردارید.
* اگر باید پیانو خود را یک پله بالا یا پایین ببرید، یک بند یا طناب را در زیر انتهای جلویی بارکش، پشت چرخ‌ها حلقه کنید و از آن برای هل دادن بارکش به سمت بالا یا پایین استفاده کنید، در حالی که شخص دیگری برای راهنمایی، روی پیانو را نگه داشته است. این کار وزن افراد حرکت دهنده پیانو را از بین می برد و از بارکش به عنوان اهرمی برای عبور پیانو از پله استفاده می کند.
* هنگامی که پیانو را به سمت سطح شیب دار کامیون می‌چرخانید، از ناظر ها بخواهید که مراقب ترک‌ها یا ناهمواری ‌های موجود در پیاده‌رو باشند. یک جاده ناهموار می تواند به مکانیزم داخلی پیانو آسیب برساند و کوک آن را از بین ببرد. در صورت امکان از این موارد اجتناب کنید، اگر غیرقابل اجتناب هستند، بارکش را به آرامی از روی آنها رد کنید.

4. پیانو را از روی سطح شیب دار کامیون به بالا هل دهید.

دو فرد قوی را در پشت پیانو، دیگری را در جلوی پیانو، و یکی را در کنار سطح شیب دار در قسمت پشتی پیانو قرار دهید. همانطور که این افراد پیانو را از پشت آن به سمت سطح شیب دار هل می دهند، فردی که در جلوی پیانو قرار دارد، انتهای جلو را به سمت داخل کامیون هدایت می کند. فردی که در کنار سطح شیب دار قرار دارد برای تثبیت پیانو در صورتی که شروع به کج شدن به سمت عقب، عمود بر سطح شیب دار کند، آنجا ایستاده است.
* اگر وقتی پیانو را از سطح شیب دار بالا می برید، شروع به انحراف به یک طرف کرد، فوراً توقف کنید و قبل از ادامه دادن، انتهای جلویی بارکش را تغییر دهید.

5. پیانو را در مقابل دیواره پشتی کامیون محکم کنید.

با استفاده از تسمه های متحرک، پیانو را از طول به میله ها یا ریل های پشتیبان در امتداد دیوار داخلی کامیون ببندید. مطمئن شوید که تسمه ها به حدی سفت شده اند که پیانو را نتوان بیش از 2.5 سانتی متر (1 اینچ) جابه جا کرد. مبلمان دیگری را جلوی پیانو بچینید تا در جای خود محکم شود.
* اگر می توانید بارکش را نگه دارید، آن را به پیانو ببندید تا در زمان تخلیه آن صرفه جویی شود. اگر برای مبلمان دیگری به آن نیاز دارید، پیانو را به همان روشی که آن را روی بارکش بلند کردید، از روی بارکش بلند کنید، سپس به آرامی آن را به سمت کف کامیون پایین بیاورید و آن را جلوی دیوار قرار دهید تا محکم شود.
* پتوهای مناسب جابجایی اضافی را روی زمین زیر پیانو (اگر آن را از روی بارکش برداشته‌اید) و برای محافظت بیشتر روی دیوار کامیون قرار دهید.

قسمت 4 از 4: قرار دادن پیانو در خانه جدید

جابجا کردن پیانوی آکوستیک

1. پیانو را از کامیون بیرون بیاورید.

هنگامی که به مقصد خود رسیدید، تسمه هایی را که پیانو را به دیوار کامیون محکم می کرد باز کنید. در بالای سطح شیب دار کامیون، دو فرد کمک کننده را در جلوی پیانو، یکی در پشت پیانو، و یکی را در کنار سطح شیب دار در سمت عقب پیانو قرار دهید. به آرامی پیانو را به سمت پایین سطح شیب دار هدایت کنید.

2. آن را به فضای جدید منتقل کنید.

محل قرار دادن پیانو را قبل از آوردن آن برنامه‌ریزی کنید – در حالت ایده‌آل پیانو را در مقابل دیوار داخلی و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. اگر محل اقامت جدید دارای پله است، دوباره از سطح شیب دار یا رمپ فلزی استفاده کنید و پیانو را با کمک دو فرد در پشت پیانو و یک نفر در جلوی آن، که پیانو را به سمت سطح شیب دار هدایت می کند، از سطح شیب دار به سمت بالا هل دهید. سپس به آرامی یک جفت از چرخ های بارکش را از روی آستانه ورودی بلند کنید.

3. پیانو را در جای خود قرار دهید.

پیانو را با دقت به محل اقامت جدید مورد نظر خود منتقل کنید. تسمه یا طنابی را که آن را به بارکش محکم کرده بود بردارید، سپس آن را به سمت دیوار فشار دهید. با کمک یک فرد در هر انتهای پیانو، و سومی که بارکش را نگه داشته است، پیانو را با حالت اسکوات از روی بارکش بلند کنید. از شخصی که بارکش را در دست دارد، بخواهید آن را عقب بکشد و از پیانو دور کند. سپس افرادی که در هر انتهای پیانو قرار دارند می توانند پیانو را به آرامی روی زمین پایین بیاورند.
* پس از جابجا کردن پیانوی آکوستیک، ساز به دلیل تکان خوردن و تغییر دما ممکن است از کوک خارج شود. پیانوی خود را پس از جابجا کردن، مجدداً کوک کنید تا فوراً در شرایط خوبی برای نواختن قرار گیرد.

نکات
* برای ایمنی خود و برای جلوگیری از آسیب رساندن به پیانو، اگر نمی توانید افراد کافی برای کمک به جابجا کردن پیانوی آکوستیک پیدا کنید یا تجهیزات مناسب برای جابجایی ایمن آن را ندارید، افراد یا شرکت های حرفه ای را استخدام کنید.

هشدارها
* برخی از پیانوها ممکن است یک “تخته پیانو” داخلی در قسمت پایین خود داشته باشند. در این مورد، توجه داشته باشید که پیانو باید به سمت جلو و به سمت کیبورد خم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *