معرفی 12 نوع پیانو

انواع زیادی از پیانوها وجود دارد، هر کدام در شکل و اندازه، صدا و ویژگی‌های دیگر متفاوتند، به طوری که انتخاب یکی از آنها کار آسانی نمی باشد. در این مقاله تفاوت انواع پیانو های اپرایت (عمودی) تا گرند و دیجیتال، الکترونیک و الکتریک را به طور سطحی بررسی میکنیم تا شما بسته به نوع عملکردتان پیانوی مناسب را انتخاب کنید.

تفاوت انواع پیانو
پیانوهای آکوستیک در مقابل پیانوهای دیجیتال

بیایید به آرامی شروع کنیم. دو نوع اصلی پیانو وجود دارد: آکوستیک و الکتریک. هر یک از این دسته‌ها انواع مختلفی از پیانوها را در خود جای داده‌اند، بنابراین بیایید ببینیم آنها در مورد چه چیزهایی هستند.

پیانوهای آکوستیک

پیانوهای آکوستیک انواع مختلفی دارند:

 • گرند
 • مربع
 • آپرایت (عمودی)

پیانوی معمولی یا گرند، چارچوب و سیم‌هایی دارد که افقی عبور کرده و گسترده می‌شوند، و بنابراین به دلیل بدنه بزرگتر فضای بیشتری را اشغال می کند.

در پیانوی عمودی، شما سیم‌ها و یک چارچوب عمودی دارید و به همین دلیل آنها را معمولاً در خانه‌ها یا آپارتمان‌ها می‌بینید. با این حال، سیم‌های پیانوی عمودی به خصوص به سایش و ساییدگی حساس هستند.

پیانوهای دیجیتال

این نوع پیانو نسخه مدرن پیانوهای آکوستیک است. بدون چکش یا سیم، این نوع پیانو هنگام فشار دادن یک کلید صدای دیجیتال تولید می‌کند.

قیمت پیانوی دیجیتال بیشتر است و تنها توسط تولیدکنندگان خاصی عرضه می‌شود. مانند نسخه آکوستیک، پیانوی دیجیتال عمدتاً در خانه‌ها استفاده می‌شود، با پیانوی قابل حمل که سبک‌ترین نسخه از این سه نوع است و دارای یک استند، پایه ها، کلیدها و بدنه که معمولاً از پلاستیک ساخته می‌شود. شایان ذکر است پیانوی های دیجیتال هم میتوانند از لحاظ جسه بزرگ به نظر برسند.

پیانوی آپرایت (عمودی)

انواع زیادی از پیانوهای عمودی وجود دارند:

 • اسپینت
 • کنسول
 • استودیو
 • عمودی

این‌ها همگی نسخه‌های فشرده‌تر از پیانوی معمولی گرند هستند و به دلیل اشغال فضای کم غالبا مناسب خانه ها و آپارتمان ها است.

پیانوی اپرایت (عمودی)

پیانوی اسپینت

یک نوع کوچک‌تر از هارپسیکورد، پیانو یا ارگ است. پیانوی اسپینت (از سال 1930 تا اکنون) نسخه کوچکتر و ارزان‌تر از پیانوی معمولی گرند یا عمودی است. ویژگی تعریف‌کننده آن عمل فرود کلید است که به طور مستقیم درگیر عملکرد نمی‌شود، بلکه از راه قلاب‌هایی به نام استیکرها به صورت بالاکشی بر روی لنگرها استفاده می‌کند که بعداً عملکرد را درگیر می‌کنند.

اندازه: ارتفاع تقریبی 38 اینچ، عرض تقریبی 58 اینچ

درجه سختی یادگیری: برای مبتدیان – سازهای خانگی

پیانوی کنسول

پیانو کنسول، دارای یک عملکرد فشرده با چکش‌های کوتاه‌تر از پیانو عمودی و با عملکرد بالای کلیدها است.

عملکرد پیانوی کنسول عمودی است، بر خلاف افقی مانند پیانوی گرند، مخالف جاذبه عمل می‌کند و صدای کمتری نسبت به گرند اما با کیفیت مشابه دارد.
این نوع پیانو ها مقرون به صرفه هستند، در خانه‌ها جا کمتری را اشغال می‌کند و برای مبتدیان و نوازندگان پیانوی تفریحی مناسب است.

پیانو کنسول نسبت به اسپینت عملکرد بهتری را ارائه می دهد و چند اینچ کوتاه‌تر از پیانوهای استودیو است. این نوع پیانو از لحاظ جسه، رتبه دوم پیانو های کوچک را به خود اختصاص داده است که بزرگتر از اسپینت اما کوچکتر از استودیو است. برخی از برندهایی که این نوع پیانو را تولید می‌کنند، عبارتند از:

 • Yamaha
 • Baldwin
 • Young Chang
 • Kohler & Campbell
 • Hallet Davis

 

اندازه: ارتفاع تقریبی 40-44 اینچ

درجه سختی یادگیری: برای مبتدیان

پیانوی استودیو

در ادامه مقاله تفاوت انواع پیانو به پیانو استودیو می پردازیم. پیانوی استودیو عمودی از لحاظ ارتفاع رتبه سوم پیانو کابین کوچک را دارد که می‌تواند یک عملیات کامل از بالا به پایین را بر روی صفحه کلید داشته باشد. هر مدلی که از این نوع بلندتر باشد، ایستاده نامیده می شود، اما این عنوان فقط برای مدل های تمام قدی که قبلاً در مورد آنها صحبت شد، محفوظ است.

پیانوی استودیو

پیانو استودیو به لطف داشتن صفحه صدای بزرگتر و سیم‌های بلندتر، صدای با کیفیت و غنایی به نت‌ها می‌دهد که با صدای گرند پیانو رقابت می‌کند. این نوع پیانو مناسب برای هر دو مبتدیان و حتی نوازندگان حرفه‌ای هستند.

اندازه: ارتفاع تقریبی 42-45 اینچ

درجه سختی یادگیری: برای مبتدیان و نوازندگان میانی

پیانو حرفه‌ای (عمودی)

پیانوی ایستاده یا عمودی بلندترین پیانو است که ارتفاعی در حدود 127 تا 152 سانتی متر و عرض 147 سانتی متر دارد. این پیانو دارای صدای غنی و با دوام بالایی است و به خوبی در آزمون زمان مقاومت کرده است. صدای آن با نگهداری مناسب، در طول سال های متمادی قوی باقی می ماند.

این نوع پیانوها به دلیل ساختار عمودی شان نسبت به پیانوهای گرند فضای کمتری را اشغال می کنند. بنابراین، داشتن آنها در خانه های شخصی برای تمرین و آهنگسازی بسیار مناسب است. چکش های این نوع مستعد آسیب هستند زیرا با کمک فنرها به حالت عادی خود باز می گردند

اندازه: اندازه کامل / حدود 50 اینچ یا بیشتر

درجه سختی یادگیری: برای مبتدیان

گرند (افقی)

در ادامه مقاله “تفاوت انواع پیانو” به پیانوی گرند می پردازیم. پیانوی گرند نسل مستقیم هارپسیکورد است، با بدنه‌ای افقی، سیم هایی که از کیبورد دور می شوند و از گرانش به عنوان وسیله‌ای برای بازگشت به حالت استراحت/طبیعی استفاده می‌کند.

سه نوع پیانوی گرند وجود دارد:

 • پارلور پیانو یا گرند پارلور یا گرند بودوار
 • پیانوی بیبی گرند
 • پپیانوی کنسرت معمولی که بین ۷/۳ تا ۹/۱۰ فوت درازا دارد

اما همه این پیانوها از نظر ویژگی های زیر برابر هستند:

 1. همه آنها صدای بزرگتر و غنی تر و ناهماهنگی زهی دارند
 2.  درجه ای که فرکانس های ارتعاشی (موسوم به جزئی یا هارمونیک) نسبت به مضرب های صحیح فرکانس بنیادی/ریشه، تیز به نظر می رسند.

پیانو گرند (افقی)

پتی گرند

کوچک‌ترین نوع پیانوی افقی است که صدای قدرتمندی تولید می‌کند و موسیقیدانان را مبهوت می‌کند. سایزشان از ۴/۵ تا ۴/۱۰ فوت است. با وجود اینکه همه گرندها همان عرض را دارند، پتی گرند ها از لحاظ ابعاد بهینه تر هستند و تمرکزشان بیشتر روی صدا است.

با صفحات صدای کوچک و اندازه کیس بدن کوچک، پتی گرند قادر به تولید صداهایی که در گرند‌های بزرگتر ممکن است باشد، نیست، اما آن‌ها یک ویژگی به نام عملکرد دابل اسکیپمنت دارند.

اندازه: 4 فوت 5 اینچ – 4 فوت 10 اینچ

درجه سختی یادگیری: برای مبتدی

بیبی گرند

این نوع پیانو در سال ۱۹۰۵ توسط Steinway & Sons ساخته شد که اولین بیبی گرند مدل A بود.

بیبی گرند مدرن می‌تواند همانند نخستین مدل از ۱۱۶ سال پیش اجرا کند و یک حقیقت جالب این است که اکنون گرندهای ۶ فوت را رسیتال می‌نامیم و با نگاه به آینده و گذشته، می‌توانیم ببینیم که پیانوهای ۷ فوت می‌توانند عملکرد بهتری نسبت به پیانو های 9 فوت ارائه دهند.

پیانوهای بیبی گرند Steinway & Sons بیش از حد کشیده و با ضلع هایی از کاج قندی، پین‌های استیل آبکاری شده و سرهای مقاوم در برابر رطوبت ساخته شده اند.
چکش‌ها از نمد پشمی ساخته شده‌اند و در برابر گزش حشرات و رطوبت مقاوم هستند.

سایز: ۴ فوت ۱۱ اینچ تا ۶ فوت

درجه سختی یادگیری: برای مبتدیان

گرند متوسط

این نوع پیانو فرزند میانی بین بیبی گرند و گرند کنسرت است. یک ابزار حرفه‌ای با کیفیت صدای بهتر از بیبی گرند است که در اکثر کنسرواتوارهای موسیقی جهان یافت می‌شود.

با اندازه 5’8 اینچی، محبوب ترین اندازه پیانوی خانگی در نظر گرفته می شود، به اندازه ای کوچک که به راحتی در هر محیط دنجی جای می گیرد، اما به اندازه ای بزرگ که دارای عمق صدا باشد.

به دلیل کاهش اندازه اتاق ها و ظهور آپارتمان ها، نیاز به اندازه های مختلف پیانو احساس شد. برخی از پیانوهای گرند متوسط شناخته شده عبارتند از:

 • Yamaha C3
 • Steinway M
 • Kawai 550

سایز: ۵ فوت ۸ اینچ

درجه سختی یادگیری: برای حرفه‌ایان

پارلور گرند

پیانوی پارلور یا “پارلور گرند” کوچکترین پیانوی کنسرت با اندازه‌هایی از ۵ فوت ۹ اینچ (180 سانتی متر) تا ۶ فوت ۹ اینچ (210 سانتی متر) است که یکی از ویژگی‌های بارز این نوع پیانو توانایی تولید صدای بم عمیق است.

این نوع پیانو ها معمولاً در سالن های رسیتال، استودیوهای ضبط و اتاق های نشیمن بزرگ یافت می شوند. آنها اندازه بزرگی دارند اما به طور غیرقابل قبولی بزرگ نیستند و درجه ای از قابلیت پخش دارند که برخی از پیانوهای گرند کنسرت کاملاً فاقد آن هستند. آنها بسیاری از مزایای پیانوی گرند کنسرت را در یک بسته کوچکتر را ارائه می دهند و در عین حال نواختن آنها آسان تر است.

سایز: حدود ۶ تا ۷ فوت

درجه سختی یادگیری: برای مبتدیان و میان‌رده‌ها

پیانو پارلور گرند

پیانوی گرند بالروم

پیانوی بالروم یا گرند نیمه کنسرت اندکی بزرگتر از پارلور است و مناسب محیط‌های متوسط و بزرگ مانند سالن‌های کنسرت و سالن‌های بزرگ است.

این یکی از مدل‌هایی است که بیشتر مردم آن را در کنسرت‌های پیانو می‌بینند، چه یک پیانوی گرند بالروم یا یک پیانوی گرند کنسرت باشد که می‌تواند بیش از 9 فوت طول داشته باشد.
استودیوهای ضبط صدا از آن برای قدرت متعادل و عمق صدا بدون جابجایی پیانوی گرند کنسرت استفاده می‌کنند، اما حتی با این اندازه، وزن آن به طور متوسط ​​حدود 900 پوند است.

سایز: ۶ فوت ۲ اینچ تا ۶ فوت ۷ اینچ

درجه سختی یادگیری: برای مبتدیان و میان‌رده‌ها

کنسرت گراند

آخرین پیانوی مورد بررسی در مقاله تفاوت انواع پیانو، پیانو کنسرت گرند می باشند. چندین پیانو در دنیا وجود دارد، با این حال، این نوع یک ساز موسیقی باشکوه است که طول آن 7 تا 9 فوت است، از نظر اندازه و صدا غافلگیر کننده است، سلاح انتخابی برای بهترین نوازندگان پیانو با بالاترین کیفیت صدا و بیان موسیقی در جهان است.

این اصطلاح توسط مخاطبان به صورت کاملاً ضعیف برای توصیف پیانوهای سطح کنسرت که در اختیار دارند استفاده می شود، اما این پیانوها ممکن است یک پیانوی بیبی گرند، پارلور گرند، پیانوی بالروم یا پیانوی مدیوم گرند باشند.

این پیانو ها با بندهایی از چوب صنوبر جامد که به ازای وزن، استحکام کششی ایجاد می کند (اما هنوز هم می تواند بیش از 1000 پوند وزن داشته باشد) ساخته شده اند و همچنین دنده هایی از جنس کاج قندی و چکش‌هایی که از نمد پشمی ساخته شده‌اند و در برابر گزش حشرات و رطوبت مقاوم هستند.

سایز: حدودا از 7 تا 9 فوت

درجه سختی یادگیری: برای حرفه ای ها

سوالات متداول

تعداد انواع پیانو چقدر است؟

سه نوع مختلف از پیانو وجود دارد: عمودی (اسپینت، کنسول، استودیو، حرفه‌ای)، گرند (پتی، مدیوم، پارلور، کنسرت بالروم)، الکتریک، الکترونیک و دیجیتال.

پیانو استودیو چیست؟

پیانوهای استودیو، مشابه پیانوهای کنسول، حس متفاوتی و مکان دقیقتری از عملکرد دارند. آنها ممکن است یک عملکرد با اندازه کامل بالای صفحه کلید داشته باشند. هر چیزی بلندتر از این به عنوان عمودی شناخته می‌شود.

پیانو عمودی چیست؟

پیانوهای عمودی نسخه‌های کوچکتر پیانوهای گرند معمولی هستند که در منزل کمترین فضا را اشغال می‌کنند و احتمالاً در آپارتمان‌ها و خانه‌ها یافت می‌شوند.

انواع مختلف پیانوهای عمودی چیستند؟

انواع مختلف پیانوهای عمودی شامل اسپینت، کنسول، استودیو و حرفه‌ای هستند. همه آنها استفاده‌ها و سختی‌های نواختن متفاوتی دارند.

کدام نوع پیانو بهتر است؟

بهترین انواع پیانوها گرند کنسرت و عمودی حرفه‌ای هستند که تمامی ویژگی‌های مورد نیاز برای یک ساز اجرایی را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *