می‌خواهید نحوه‌ خرید بهترین گیتار الکتریک های سال 2024 را یاد بگیرید؟ راهنمای انتخاب بهترین گیتار الکتریک ما را ببینید! حال، بیایید نگاهی به بهترین گیتارهای الکتریک سال 2024 بیندازیم. آیا به دنبال سازی جدید برای شکوفایی قوه‌ خلاقیت خود هستید؟ شاید شما یا فرزندتان تازه‌کار گیتار باشید و به دنبال گزینه‌ای مستحکم می‌گردید که با پیشرفت شما همراه باشد و در عین حال هزینه‌ گزافی نداشته باشد؛ یا شاید هم به اصطلاح دچار GAS (بیماری جمع آوری تجهیزات موسیقی) شده‌اید و به دنبال سلاح صوتی جدیدی برای افزودن به کلکسیون خود هستید. در هر صورت، دنیای ساز نیاز شما را برطرف می‌کند. ما از گیتار الکتریک های برجسته تا سازهای فوق‌العاده‌ای که زینت‌بخش اجراهای بهترین گروه‌های موسیقی هستند، برای همه سلیقه‌ها محصولی داریم. 

گیتار الکتریک Jackson Dinky JS12

گام نخست برای تبدیل شدن به نوازنده‌ای ماهر

در طول دهه‌ها، مجموعه‌ دستگاه های شردر شرکت Jackson زینت‌بخش زرادخانه‌ صوتی افسانه‌های بی‌شماری بوده است و مجموعه‌ معاصری از مدل‌های هنرمندان برجسته را شامل می‌شود که از آن جمله می‌توان به اسکات ایان از گروه Anthrax، آدریان اسمیت از گروه Iron Maiden، فیل کولن از گروه Def Leppard، کوری بوليو از گروه Trivium و بسیاری دیگر اشاره کرد.

خرید گیتار الکتریک Jackson Dinky JS12

 به عبارت دیگر، این شرکت می‌داند که برای داشتن بهترین ساز با کارایی بالا به چه چیزی نیاز دارید و گیتار الکتریک Jackson Dinky JS12 که یکی از بهترین گیتار الکتریک های سال 2024 می باشد تمام ویژگی‌های لازم را ارائه می‌دهد. بدنه‌ باسوود چوب نمدار آمریکایی (basswood)، دسته (گردن) افرا و فینگر برد آمارانت آن، مجموعه‌ای سه‌گانه‌ صدایی با پایداری صدای فراوان، تربل های زنگی و بم‌های پرطنین ایجاد می‌کند. هامباکرهای سرامیکی پرقدرت ساختِ خود شرکت، صدای سوزاننده‌ای را که با دسته‌ طراحی شده سرعت-بالا و شعاع ۱۲ اینچی فینگر برد آن برمی‌انگیزید، تقویت می‌کنند. علاوه بر این، ترمولوی نصب‌شده، صداهای شما را به قله‌های بیانگر و دره‌های عمیق می‌رساند تا اطمینان حاصل شود که هیچ صدایی دست‌نیافتنی نباشد.

گیتار الکتریک Jackson Dinky JS12

Jackson Dinky JS12 محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
صنوبر (پاپلار) چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
Amaranth فینگر برد
دو هامباکر پرقدرت جکسون  قطعات الکترونیکی
شبیه سبک هوی متال دهه ۸۰ صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • بسیار راحت و خوش دست با قیمتی مناسب
 • دسته باریک که برای مبتدیان و علاقمندان به نواختن سریع (shred) ایده آل است
 • دو پیکاپ هامباکر جکسون برای دستیابی به صدای قدرتمند

نقاط ضعف:

 • در این محدوده قیمتی، نقطه ضعف خاصی ندارد.

گیتار الکتریک Squier Sonic Stratocaster

بازسازی‌شده‌ سونیک اسکوئر: قطعا ارزش نگاه کردن را دارد

گیتار الکتریک اسکوئر سونیک استراتوکستر که بازسازی شده، صدای جدیدی گرفته و بیش از هر زمان دیگری با ارزش شده است، برای احیای خلاقیت یا دادن سکوی پرتاب به استعدادهای جدید ایده‌آل است. کیفیت و طراحی کلاسیک اسکوئر سونیک استرات به نوازندگان اجازه می‌دهد تا گیتار را یاد بگیرند، نه اینکه با آن کلنجار بروند. استراتوکستر هایی مانند این، گذشته از ظاهر نمادین، به خاطر تطبیق‌پذیری‌شان در سبک‌های مختلف از جمله سرف (Surf)، ایندی (Indie)، راک کلاسیک و موارد دیگر شناخته می‌شوند.

خرید گیتار الکتریک Squier Sonic Stratocaster

گیتار جدید اسکوئر با سه پیکاپ تک‌سیم پیچ و یک پیکاپ سلکتور پنج حالته‌، همین گستره‌ عظیم را با صداهای وسیع حفظ می‌کند. علاوه بر این، این پیکاپ‌ها به تازگی با آهنرباهای سرامیکی مدرن شده‌اند و با پدال‌های افکت دیجیتال، رابط‌های ضبط صدا و آمپلی فایر های مدلینگ که اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و در عین حال کاهش قیمت داشته‌اند، به خوبی کار می‌کنند. در بخش الکترونیک، سخت‌افزار های باکیفیت زیر را خواهید یافت:

 •  تیونرهای کروم
 •  یک (خرک سردسته) ساخته شده استخوان مصنوعی 
 •  یک سیستم ترمولو برای خم کردن نت‌ها (bending) به سمت محو شدن

گیتار الکتریک Squier Sonic Stratocaster

Squier Sonic Stratocaster محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
صنوبر (پاپلار) چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
افرا (میپل) فینگر برد
3 پیکاپ سرامیکی سینگل کویل Squier  قطعات الکترونیکی
راک اند رول دهه ۶۰ میلادی صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • گیتار کلاسیک به سبک استرات با قیمتی استثنایی
 • دسته راحت به شکل حرف C که برای هر نوازنده‌ای مناسب است
 • پیکاپ‌های سینگل کویل متنوع که طیف وسیعی از صداها را ارائه می دهند

نقاط ضعف:

 • با توجه به این قیمت، نقطه ضعف خاصی ندارد!

گیتار الکتریک Ibanez miKro GRX70QA

یک شرِدِر کوتاه مقیاس هارد راک

گیتار الکتریک Ibanez miKro GRX70QA که برای شرِدرهای تازه‌کار ساخته شده است، باعث می‌شود هنرنمایی با سرعت بالا روی فینگر برد، بدون زحمت به نظر برسد. برش بزرگ این گیتار امکان دسترسی به فرت‌های بالاتر را برای نواختن لیدهای بلند فراهم می‌کند، به علاوه‌ طول 25.5 اینچی دسته‌ آن، نواخت‌پذیری بهتری را برای مبتدیان و نوازندگانی با بازوهای کوتاه‌تر و دستان کوچک‌تر ارائه می‌دهد. در مورد صدا، دو هامباکرِ miKro GRX70QA تمام صدای ضخیم و متالیکی را که می‌توانید ایجاد کنید، تولید می‌کند.

خرید گیتار الکتریک Ibanez miKro GRX70QA

آیا مشتاق سوءاستفاده از وَمی بار (whammy bar) هستید؟ پس گیتار الکتریک Ibanez Gio GRX70QA را بررسی کنید.

گیتار الکتریک Ibanez miKro GRX70QA

Ibanez miKro GRX70QA محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
صنوبر (پاپلار) چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
New Zealand Pine فینگر برد
پیکاپ دسته: Infinity R
پیکاپ وسط: Infinity RS
پیکاپ بریج: Infinity R
 قطعات الکترونیکی
راک و متال مدرن صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • برش بزرگ که امکان دسترسی به فرت های بالاتر را برای تکنوازی های کشیده فراهم می کند.
 • دسته افرا با مقیاس 22.2 اینچ که برای مبتدیان و گیتاریست هایی با دستان کوچک یا بازوهای کوتاهتر عالی است.
 • پیکاپ های دبل هامباکر که صدای راک و متال قدرتمندی را ارائه می دهند.

نقاط ضعف:

 • برخی از نوازندگان ممکن است گیتاری را با بریج ترمولو ترجیح دهند.

گیتار الکتریک Kramer Focus VT-211S

پروفایل کلاسیک، انعطاف‌پذیری مدرن

شاید با دیدن اولین بار این گیتار الکتریک به خاطر رنگ درخشان فلوئورسنت آن فکر کنید که Kramer Focus VT-211S صرفا یک گیتار الکتریک ابتدایی با بدنه‌ S شکل است. اما خیالتان راحت باشد، عجب هنرمندان تازه‌کاری، این گیتار از همان ذات اصیلی ساخته شده که در تمام محصولات صوتی کرامر جریان دارد و همه چیز از تُن‌وودهای آن شروع می‌شود.

 بدنه‌ این گیتار از چوب ماهون یا ماهوگانی ساخته شده که سرشار از رنگ صداست و با یک دسته و فینگر برد از جنس افرا همراه شده است تا صدای گیتار شما را با شفافیت فوق‌العاده و پرتاب قوی درخشان کند. با داشتن یک پروفایل دسته با سرعت بالا و شعاع ۱۲ اینچی فینگر برد، برای دسترسی بدون محدودیت به تمام ۲۱ فرت، از بریدگی بزرگ این گیتار بسیار قدردانی خواهید کرد. پیکاپ‌های این گیتار از نوع HSS بوده و شامل یک سینگل‌کویل آلنیکو V و یک هامباکر می‌شود. همچنین یک کلید سلکتوری پنج حالته برای پیمایش در دنیای گسترده‌ صدا از تکنوازهای سوزان و بم‌های سنگین تا هر صدایی که در بین آن‌ها قرار دارد، تعبیه شده است.

گیتار الکتریک Kramer Focus VT-211S

Kramer Focus VT-211S محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
ماهون چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
افرا (میپل) فینگر برد
پیکاپ دسته: کرامِر Alnico V SC-1 سینگل کویل (Single-coil)
پیکاپ وسط: کرامِر Alnico V SC-1 سینگل کویل (Single-coil)
پیکاپ بریج: کرامِر Alnico V HB-1 هامباکر (Humbucker)
 قطعات الکترونیکی
راک و متال مدرن صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • ترکیب پیکاپ‌ها که گزینه‌های صدایی زیادی را ارائه می‌دهد.
 • گیتار الکتریک عالی برای مبتدیان
 • دسته باریک که راحت بوده و امکان نواختن سریع را فراهم می‌کند.

نقاط ضعف:

 • با توجه به این قیمت، نقطه ضعف خاصی ندارد!

گیتار الکتریک ESP LTD Viper-10 Solidbody

نیش ها بیرون –  این ارزش افعی (Viper) است!

گیتار الکتریک ESP LTD Viper-10 Solidbody که یکی از بهترین گیتار الکتریک های سال 2024 می باشد با قیمتی مناسب،  صدای راک و متال قدرتمندی را ارائه می‌دهد! پیکاپ‌های هامباکر طراحی‌شده‌ ESP و بدنه‌ خوش‌تراش از چوب باسوود، باعث شده تا Viper-10 روح نوازندگانی را که تشنه‌ صداهای خشن و دیستورت‌شده هستند، تسخیر کند. این هامباکرها طوفان‌های گِین (Gain) را به راحتی کنترل می‌کنند، از پتانسیل کامل این پیکاپ‌ها فقط برای نوازندگی سبک‌های راک و متال استفاده نکنید. با کم کردن گِین، به صداهای واضح گرم و پُر از احساس با شخصیتی خاص دست پیدا کنید.

خرید گیتار الکتریک ESP LTD Viper-10 Solidbody

شکل بدنه‌ Viper-10 شبیه به یک مدل کلاسیک شناخته‌شده است، اما برای راحتی بیشتر تراشیده و باریک‌تر شده است. شکل “U نازک” دسته‌ از جنس افراست و مورد علاقه‌ شرِدرهاست که بسیاری از خریداران اولیه‌ ESP را به طرفداران همیشگی این برند تبدیل کرده است. علاوه بر این، فینگر برد دارای ۲۴ فرتِ جامبوی اضافی است که گستره‌ تکنوازی طولانی‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد که در این بازه‌ قیمتی رایج نیست.

گیتار الکتریک ESP LTD Viper-10 Solidbody

ESP LTD Viper-10 Solidbody محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
باسوود چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
چوب سخت فینگر برد
دسته: هامباکر LH-100N طراحی‌شده‌ ESP
بریج: هامباکر LH-100B طراحی‌شده‌ ESP
 قطعات الکترونیکی
راک و متال مدرن صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • گیتاری عالی برای گیتاریست‌ها در تمام سطوح مهارتی
 • فوق‌العاده سبک‌وزن
 • پیکاپ‌های باکیفیت برای سبک متال با گِین بالا

نقاط ضعف:

این گیتار برای سبک‌های هارد راک و متال عالی است، اما اگر به دنبال گیتاری همه‌کاره‌تر هستید، به گیتار الکتریکی Squier Sonic Stratocaster نگاهی بیاندازید.

گیتار الکتریک Guild Surfliner HH Solidbody

صدای هامباکر را با خود به ساحل ببرید!

اجازه بدهید همه بدانند: گیتار الکتریک Guild Surfliner HH Solidbody یکی از گیتارهای جدیدی که ارزش واقعی آن در بین گیتارهای جدید نادیده گرفته شده است. اگر عرضه‌ گیتار Surfliner در سال ۲۰۲۲ را از دست داده‌اید، حالا فرصت شماست تا سوار بر موج گیتاری شوید که با قابلیت نواختن فوق‌العاده، صداهای منحصر به فرد آفست و ظاهری الهام‌گرفته از دهه‌ ۶۰ که فریاد خنک‌ بودن رترو را می‌زند و فراتر از سطح خودش عمل می‌کند.

 این پیکاپ‌ها به راحتی بین گرمای واضح و سنگینی دلنشین هامباکر جابه‌جا می‌شوند و در مدیریت ترکیبات سخت‌گیرانه‌ ریف ها، لیک ها، آکوردها و ضربه‌های قدرتی عالی عمل می‌کنند. بدنه‌ چوب صنوبر و دسته‎‌ افرا Surfliner HH سرعتی را ارائه می‌دهد که برای سبک سرف (Surf) و بسیاری از سبک‌های دیگر مناسب است. یک بریج با اتصال از میانِ سیم‌ها با افزایش زنگ و پایداری صدای و یک فاکتور X خاص، تمایز بیشتری در صدا ایجاد می‌کند که باعث می‌شود نادیده گرفتنِ Surfliner، درست مثل نادیده گرفتنِ یک روز در ساحل، سخت باشد. 

شاید این گیتار شبیه یک آفست عجیب و غریب به نظر برسد (که همین‌طور هم هست)، اما شرکت Guild فراتر از حد انتظار عمل کرده تا این ساز را به گزینه‌ای همه‌کاره با صدایی منحصر به فرد تبدیل کند. آن را مال خود کنید، شاید همان تغییر جدیدی باشد که در صدای ساحل غربی به دنبالش بوده‌اید.

گیتار الکتریک Guild Surfliner HH Solidbody

Guild Surfliner HH Solidbody محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
صنوبر (پاپلار) چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
افرا (میپل) فینگر برد
دو هامباکر Guild HB-2  قطعات الکترونیکی
سرف راک (Surf Rock) صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • دو هامباکر HB-2 که طیف وسیعی از صداها را برای نواختن در اختیار شما قرار می دهد.
 • دسته راحت به شکل حرف C که برای هر نوازنده ای مناسب است.
 • طراحی بدنه با اتصال سیم از پشت (String-through body) و بریج Tune-o-matic برای ثبات و ماندگاری بالا.

نقاط ضعف:

 • هامباکرها برای همه مناسب نیستند.

گیتار الکتریک Yamaha Pacifica 112J

ویژگی‌های پریمیوم برای تطبیق‌پذیری دو ساحلی (ساحل غربی:راک، متال و بلوز) (ساحل شرقی: جاز، کانتری و پاپ)

وقتی شرکتی پیانوهای بزرگ کلاس جهانی، تجهیزات تیراندازی با کمان در سطح المپیک، تجهیزات ضبط استودیویی و موتورهای قایق تولید می‌کند، می‌توان با اطمینان گفت که آن‌ها کاملاً به کار خود متعهد هستند. با گیتار الکتریک Yamaha Pacifica 112J، روح طراحی هدفمند و با کیفیت را با هر نت روی فینگر برد رزوود (rosewood) آن احساس خواهید کرد. یک فرم ظاهری زیبا و روکش طبیعی، انعطاف‌پذیری صدایی پیکاپ‌های HSS آن را تکمیل می‌کند که مجهز به پیکاپ‌های سینگل‌کویل و هامباکر Alnico V است – PAC112J سرشار از تجربه‌ ستایش‌شده‌ یاماها در زمینه‌ تخصص الکترونیکی است.

خرید گیتار الکتریک Yamaha Pacifica 112J

شما حتی می‌توانید با یک دستگیره (ناب) تُن کششی-فشاری، هامباکرها را برای تکمیل صدای خود با شفافیت بیشتر تقسیم کنید. یک دسته‌ افرا خوش‌دست با شکل C، شعاع ۱۳ و ¾ اینچی فینگر برد و مقیاس 25.5 اینچی، ابزارهایی را برای گذر از قلمروی هارد راک تا ملودی‌های ظریف و نرم در اختیار شما قرار می‌دهد!

گیتار الکتریک Yamaha Pacifica 112J

Yamaha Pacifica 112J محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
توس (Alder) چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
رزوود (Rosewood) فینگر برد
دسته: پیکاپ سینگل کویل یاماها Alnico V
وسط: پیکاپ سینگل کویل یاماها Alnico V
بریج: هامباکر یاماها Alnico V
 قطعات الکترونیکی
راک مستقل (Indie Rock) صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • دسته با شکل C که سهولت فوق العاده ای در نواختن را فراهم می کند.
 • سبک و راحت
 • امکان دستیابی به طیف وسیعی از صداها به دلیل پیکاپ های متنوع

نقاط ضعف:

 • با توجه به قیمت، نقطه ضعف خاصی ندارد.

گیتار الکتریک Epiphone Les Paul Special

اگه یه چیزی خراب نیست، درستش نکن!

از زمان معرفی اولیه‌ آن در دهه‌ی ۵۰، طراحیِ گیتار Les Paul تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده است. و تغییرات اندکی هم که وجود دارد، نتیجه‌ یک کار متعادل‌کننده‌ دقیق است که در آن، ماهیت افسانه‌ایِ Les Paul حفظ شده و در عین حال، مکمل‌های صوتی‌ای که برای رساندن صدای شما به سطوح جدید نیاز است، ارائه می‌شود.

خرید گیتار الکتریک Epiphone Les Paul Special

اجازه بدهید معرفی کنم: گیتار الکتریک Epiphone Les Paul Special یکی دیگر از بهترین گیتار الکتریک های سال 2024 می باشد. این گیتار که سرشار از جذابیت قدیمی است، با تلفیق المان‌های کلاسیک و مدرن، به یک ماشین موسیقی تبدیل شده که برای ارائه‌ ترکیبی درجه یک از صداهای پُر قدرت و واضح ساخته شده است. و باید از چه کسی برای این امر تشکر کنیم؟  البته که Seth Lover، طراح پیشگام پیکاپ‌های P-90 که نمونه‌های حرفه‌ای آن در Les Paul Special به کار رفته است. حساسیت این پیکاپ‌ها مشخصه‌ پاسخگویی منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهد که اجرای ظریف و ریزه‌کاری‌ها را در عین حال که جوهره لازم برای ارائه‌ صداهای خشن و پُر حجم را حفظ می‌کند، به خوبی ثبت می‌کند.

گیتار الکتریک Epiphone Les Paul Special

Epiphone Les Paul Special محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
ماهاگونی چوب بدنه
ماهاگونی دسته
افرا (میپل) فینگر برد

دسته: هامباکر Epiphone 650R
بریج: هامباکر Epiphone 700T

 قطعات الکترونیکی
راک کلاسیک صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • ظاهر قدیمی با قیمت مناسب
 • پیکاپ‌های 650R و 700T برای ارائه صدای غنی و کلاسیک در میدرنج
 • ثبات عالی کوک

نقاط ضعف:

 • شاید دو پیکاپ 650R و 700T به اندازه سایر گیتارها طیف وسیعی از صداها را ارائه ندهند.

گیتار الکتریک Fender Player Telecaster PF 3TS

صدای جاودانه‌ Tele عمیق می‌شود

در حالی که گیتارهای Telecaster معمولاً با زیبایی‌شناسیِ هوی‌متال که اغلب با صدای پایین‌شده همراه است، مرتبط نیستند، گیتار Fender Player Telecaster PF 3TSr شما را به چالش می‌کشد تا صدای متمایز و به سبک تگزاسِ Telecaster افسانه‌ای را با گستره‌ صوتیِ افزایش‌یافته‌ مقیاس ۲۷ اینچیِ این گیتار دوباره تصور کنید.

خرید گیتار الکتریک Fender Player Telecaster PF 3TS

 برای کسانی که نمی‌دانند، این تقریباً دو اینچ از گیتار الکتریک استاندارد شما بلندتر است، اما این دو اینچ دنیایی از تفاوت را ایجاد می‌کند. موردی که حرف ما را تأیید می‌کند: کوک B استاندارد به راحتی قابل دستیابی است و کشش و قابلیت نوازندگی را که معمولاً در تنظیمات استاندارد E روی گیتار های غیر باریتون همراه است، حفظ می‌کند. بدنه‌ کلاسیک مانند چوب توس (Alder)، دسته‌ افرا و فینگر برد Pau Ferro مجموعه‌ای از تُن‌وودهایی را تشکیل می‌دهند که باعث ایجاد زنگ، عمق هارمونیک و آرتیکولاسیون متعادل می‌شوند که برای پیمودن اعماق صدای پایین‌شده ایده‌آل است.

گیتار الکتریک Fender Player Telecaster PF 3TS

Fender Player Telecaster PF 3TS محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
توس (Alder) چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
Pau Ferro فینگر برد
دو پیکاپ سینگل کویل Alnico با طراحی فندر  قطعات الکترونیکی
سبک کانتری صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • ظاهر کلاسیک و قدیمی
 • باریتون برای ایجاد صدایی گرمتر و گردتر نسبت به سایر گیتارهای الکتریکی ۶ سیم
 • فینگربرد راحت Pau Ferro که قابلیت نواختن بی نظیری را ارائه می دهد

نقاط ضعف:

 • باریتون ممکن است برای همه مناسب نباشد.

گیتار الکتریک Kramer Baretta Special

به جایی که میری، به دستگیره های تن صدا (ناب) احتیاج نداری!

از دهه‌ ۸۰، شکل بدنه‌ Baretta کمپانی Kramer گیتار نمادهای سبکِ شرِد بوده است و زینت‌بخش آماتور های شنیداری افرادی مانند ادی ون هالن، ریچی سامبورا و بسیاری دیگر بوده است. گیتار الکتریک Kramer Baretta Special نیز همانند مدل‌های قبلی خود، دارای یک دسته پیچ‌مهره‌ای، برش دسترسی آسان، روکش همرنگ با هد استاک و یک پیکاپِ سینگلِ اُریب با یک نابِ ولوم ساده است.

 بدنه‌ این گیتار از چوب ماهون ساخته شده که زیربنای صوتیِ Baretta را تشکیل می‌دهد و میان‌صداهای دلچسب، بم‌های پرطنین و هارمونیک‌های شکوفا را ارائه می‌دهد، در حالی که دسته و فینگر برد افرا، این طیف را با صداهای زیر شفاف و واضح تکمیل می‌کنند. تنها یک هامباکرِ تک سیم‌پیچ تند و تیز Alnico V برای ارائه‌ صداهای داغِ هِوی‌متال طراحی شده است که در کمترین زمان شما را به سمت برداشتنِ کاور گیتار با طرح پلنگی ترغیب می‌کند!

گیتار الکتریک Kramer Baretta Special

Kramer Baretta Special محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
ماهاگونی چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
افرا (میپل) فینگر برد
هامباکر zebra-coil Alnico V  قطعات الکترونیکی
گلم متال (Glam metal) یا هِر متال (Hair metal) صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • گیتاری چند منظوره با قیمت مناسب
 • کنترل‌های ساده
 • صدای عالی از هامباکر zebra-coil

نقاط ضعف:

 • در این محدوده قیمتی، ایراد خاصی ندارد!

گیتار الکتریک PRS SE Singlecut McCarty 594

ارزشی بی‌نظیر بدون هیچ نقصی

سال‌هاست که نوازندگانی که صاحبِ یک Singlecut McCarty 594 ساختِ آمریکا نبوده‌اند (و حتی کسانی که بوده‌اند) از PRS می‌پرسیدند که چه زمانی نسخه‌ SE مدل ۵۹۴ عرضه خواهد شد. حالا زمان آن فرا رسیده است، اما آیا ارزشِ صبر کردن را داشت؟ پاسخ ما؟ یک “بله‌” قاطع است! 

یکی دیگر از بهترین گیتار الکتریک های سال 2024 گیتار الکتریک PRS SE Singlecut McCarty 594 می باشد که قابلیت نواختنِ روان را با قیمتی باورنکردنی ارائه می‌دهد، به خصوص با توجه به وفاداری‌اش به طراحیِ اصلی.

خرید گیتار الکتریک های برند PRS

 بدنه‌ کلاسیک از چوب ماهون، سوخت لازم برای تولید صدای عظیم و غنیِ هامباکر را تأمین می‌کند، با ظاهری فوق‌العاده زیبا و درخششی از صداهای زیر درخشان که با یک صفحه‌ روییِ افرا اضافه شده است. طولِ کمی کشیده‌ترِ مقیاسِ دسته (منبع نشانگرِ “۵۹۴” در طراحیِ PRS) احساسِ سیم‌ها را برای سرعت و بیانگری به گونه‌ای مدرن می‌کند، بدون اینکه هیچ‌یک از ویژگی‌های صوتیِ نمادین را از دست بدهد.

 از لحاظ زیبایی‌شناسی هم، این گیتار خیره‌کننده است. بااین‌همه، با اتصالِ زیبای بدنه‌ افرا، نشانگرهای پرنده‌ PRS روی فینگر برد، روکش براق و همچنین پشتِ با طرحِ طبیعیِ چوب با امضای PRS، باعث می شود احساس کنید که صاحبِ یک تکه‌ واقعی از PRS هستید – و دلیلش این است که شما واقعاً صاحب آن هستید! یا به زودی خواهید شد.

گیتار الکتریک PRS SE Singlecut McCarty 594

PRS SE Singlecut McCarty 594 محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
ماهاگونی چوب بدنه
ماهاگونی دسته
رزوود فینگر برد
2 هامباکر PRS 58/15 مدل S  قطعات الکترونیکی
راک مدرن صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • کیفیت و نواخت‌پذیری افسانه‌ای PRS
 • پیکاپ‌های 58/15 LT مدل S که صدای گرم و کلاسیک هامباکر را ارائه می‌دهند
 • طول مقیاس بلندتر ۲۴.۵۹۴ اینچ برای احساسی منحصر به فرد

نقاط ضعف:

 • ممکن است مجبور شوید از شر بقیه گیتارهای خود خلاص شوید – این یک گیتار بسیار کارآمد است!

گیتار الکتریک Danelectro ’59 Triple Divine

صدای سه گانه با سیم‌کشی منحصر به فرد

آیا این بهترین Danelectro استودیویی است؟ ما می‌گوییم «بله»! آخرین بازنشر از این سازنده‌ احیا‌شده‌ قدیمی، یک Danelectro ’59 DC-3 Deluxe Shorthorn را به تصویر می‌کشد که نه تنها به یک، بلکه به سه پیکاپ Lipstick مجهز شده است. حرفه‌ای‌های استودیو می‌دانند که داشتن یک گیتار با سه پیکاپ در دسترس، مطمئن‌ترین راه برای پیدا کردن صداهای قابل استفاده است، و گیتار الکتریک Danelectro ’59 Triple Divine دقیقاً همین را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، Triple Divine دارای سوئیچ پنج حالته‌ تطبیق‌پذیر و سیم‌کشی سری کمیاب پیکاپ است. سیم‌کشیِ اکثر گیتارها در این حالت‌ها به صورت موازی انجام می‌شود تا خروجی «یکنواخت‌تری» داشته باشند، اما سیم‌کشی سری بخش بزرگی از چیزی است که باعث می‌شود Danelectroهای قدیمی (و این مدل) تا این حد منحصر به فرد باشند. 

سیم‌کشی سری، افزایش قدرت قابل توجهی را در حالت‌های انتخاب‌گر چند-پیکاپ ارائه می‌دهد. این حالت‌ها زوزه نمی‌کشند – بلکه غرش می‌کنند! شما متوجه خواهید شد که هر پیکاپ به تنهایی دارای چینش تریبل مورد علاقه‌ کالیفرنیا دریمرز است، اما با انتخاب بیش از یک پیکاپ، می‌توانید خروجی «چاق» و حس و حال قدیمی قدرتمندی را که سیم‌کشی سری القا می‌کند، کاوش کنید. این گیتار برای گاراژ راک، اسلاج، متال کلاسیک، سرف و بسیاری سبک‌های دیگر مناسب است.

گیتار الکتریک Danelectro ’59 Triple Divine

Danelectro ’59 Triple Divine محصول
بدنه نیمه توخالی (Semi-hollowbody) نوع بدنه
چوب اسپروس (Spruce)/چوب چندلایه با رویه سخت چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
ررزوود (Rosewood) فینگر برد
3 پیکاپ سینگل کویل Lipstick  قطعات الکترونیکی
شبیه سبک ایندی زنگ‌دار (با کمی بم قوی در پوزیشن‌های ۲ و ۴) صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • ظاهر و صدای نمادین
 • 3 پیکاپ Lipstick با سیم‌کشی سری خاص برای تنوع صوتی گسترده با روح انکارنشدنی
 • مناسب برای مبتدیان و گیتاریست‌های حرفه‌ای

نقاط ضعف:

 • با اینکه این گیتار تطبیق‌پذیر است، ممکن است برای سبک‌های موسیقی سنگین‌تر مناسب نباشد.

گیتار الکتریک Epiphone ES-335 Figured Semi-hollowbody

چهره ای که ارزش دیدن دارد

بیش از ۵۰ سال تجربه Epiphone در ساخت گیتارهای Semi-hollowbody (نیمه توخالی)، به کارشناسان فروش دنیای اطمینان کامل نسبت به گیتار هایی مانند این گیتار الکتریک Semi-hollowbody خیره‌کننده‌ Epiphone ES-335 Figured می‌دهد. این ES-335 به عنوان بخشی از سری Figured، روی  تُن‌وود های کلاسیک خود، روکشی از چوبِ افرایِ نقش‌دارِ درجه یکِ AAA دارد که ظاهری زیبا و صدایی گرم‌تر را ارائه می‌دهد. 

خرید گیتار الکتریک های برند Epiphone

رگه‌های نقش‌دارِ روکشِ افرا در اتاق نشیمن عالی به نظر می‌رسند، اما زیر نور صحنه واقعاً می‌درخشند. بدنه‌ لایه‌لایه‌ افرایِ ES-335 Figured حمله‌ای پُر انرژی و پایداری گرم و پایین با حال و هوای قدیمی را برای نواختن‌های رترو در سبک‌های بلوز، جاز و راک تضمین می‌کند. افرا، استاندارد بسیاری از گیتارهای Semi-hollowbody کلاسیک را تعیین می‌کند و صداهای نوستالژیک و زنگ‌مانندِ شایسته‌ ES-335 اصلی را ارائه می‌دهد. در داخلِ ES-335 Figured یک بلوک افرایِ توپر برای سرکوب فیدبک وجود دارد، به این معنی که می‌توانید آن را با یک آمپلی‌فایر یا پدال‌ها فشار دهید تا به صداهایی با اوج‌گیری و روح جدی برسید. اگر تا به حال گرمای پرشور یک Epiphone نیم‌توخالی اوردرایو شده را تجربه نکرده‌اید، این نشانه‌ برای شماست!

گیتار الکتریک Epiphone ES-335 Figured Semi-hollowbody

Epiphone ES-335 Figured Semi-hollowbody محصول
بدنه نیمه توخالی (Semi-hollowbody) نوع بدنه
افرای لایه ای (میپل) چوب بدنه
ماهون دسته
فیکوس میکروکارپا (Indian Laurel) فینگر برد
2 پیکاپ هامباکر Alnico Classic PRO  قطعات الکترونیکی
آر اند بی و بلوز کلاسیک صدای تولیدی

قاط قوت:

 • بازآفرینی مقرون‌به‌صرفه از گیتار الکتریک نیمه توخالی کلاسیک Gibson ES-335
 • تُن‌های گرم که فقط در گیتارهای به سبک ۳۳۵ یافت می‌شود
 • صداهای وینتیج با هامباکرهای Alnico Classic PRO

نقاط ضعف:

 • با اینکه این مدل گیتار فوق‌العاده‌ای است، سایر گیتارهای سری Figured اپیفون ممکن است برای طیف وسیع‌تری از گیتاریست‌ها مناسب باشند.

گیتار الکتریک Charvel Pro-Mod So-Cal Style 1 HH FR M

صدای سوپراسترات تایید شده از OG

سرنوشت موجود عجیبیه. وین چارول بعد از سه سال کار با فِندر، شرکتی که در نهایت چارول رو در سال ۲۰۰۲ تصاحب کرد، شرکت خودش رو به راه انداخت. و دلیل خوبی هم داشت: چارول پیشگام جنبش سوپراسترات در دهه ۸۰ بود و گیتارهایی با هامباکرهای پرقدرت و سیستم لرزش‌گیر فوق‌العاده حساس وارد دنیای موسیقی کرد. او با ترکیب ترمولو به بدنه‌ استراتِ کلاسیک، توانست سبک‌های کلاسیک استرات را با قدرت شلیکی که نوازندگان راک مدرن آن زمان نیاز داشتند، ترکیب کند. گیتار الکتریک Charvel Pro-Mod So-Cal Style 1 HH FR M تجسمی استادانه از این ویژگی‌های برجسته است که برای اجرای برتر با دو هامباکر Seymour Duncan Distortion – یک TB-6 در قسمت بریج و یک SH-6N در قسمتِ دسته – طراحی شده تا صدایی احساسی و ظریف را برانگیزد.

خرید گیتار الکتریک Charvel Pro-Mod So-Cal Style 1 HH FR M

علاوه بر این، دسته  بهینه‌سازی‌شده برای نوازندگی سریع، دارای شکل “U” چارول و فینگر برد با شعاع مرکب است که از ۱۲ تا ۱۶ اینچ در امتداد حرکت به سمت فرت‌های بالاتر تغییر می‌کند. وقتی به آخرین ذره‌ صدای رسا نیاز دارید، ترمولوی Floyd Rose 1000 Series شما برای اجرای تکنیک‌های کشش سیم (بِند) آماده است.

گیتار الکتریک Charvel Pro-Mod So-Cal Style 1 HH FR M

Charvel Pro-Mod So-Cal Style 1 HH FR M محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
توس (Alder) چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
افرا (میپل) فینگر برد
دسته: پیکاپ هامباکر Seymour Duncan Distortion SH-6N
بریج: پیکاپ هامباکر Seymour Duncan Distortion TB-6
 قطعات الکترونیکی
متال مدرن صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • القا کننده حس و حال کالیفرنیایی با اولین نگاه
 • قابلیت تغییر کویل با کشیدن و هل دادن
 • سیستم ترمولو فلوید رز با قفل دوگانه برای شیرجه (dive-bomb) زدن بدون به هم ریختن کوک

نقاط ضعف:

 • در این بازه قیمتی، نقطه ضعف خاصی ندارد!

گیتار الکتریک Godin 5th Avenue CW Kingpin II P90 Hollowbody

ظاهر تیز، صدای عالی و استایل بی انتها

گیتارهای الکتریک Hollowbody انتخابی فوق‌العاده برای طیف وسیعی از صداها هستند، از جاز و دلتا بلوز تا راک اند رول و هر تعداد سبک کانتری. 

گیتار الکتریک Godin 5th Avenue CW Kingpin II P90 Hollowbody چیزی جز یک شاهکار در این تطبیق‌پذیری صوتی عالی نیست. همه چیز با چوب‌های بدنه شروع می‌شود. قوس بدنه، پشت و کناره‌های آن از گیلاس وحشی کانادایی ساخته شده‌اند، ماده‌ای که به خاطر صداهای غنی، تعادل در فرکانس‌های میانی، شفافیت پایدار و حجم صدای بالا شناخته شده است.

یک دسته افرای رگه‌دار نقره‌ای رنگ‌های شما را با درخشندگی فراگیر و تفکیک فوق‌العاده‌ی نت‌هاآغشته می‌کند، در هر محدوده‌ صدا محکم می‌ماند و صداهای بم و زیر را تقویت می‌کند. فینگر برد رزوود (rosewood) آن با روکشی کریستالی پوشانده شده و رنگ‌ها را شفاف و کامل با درخشش زیبا نگه می‌دارد. جالب اینجاست که مجموعه‌ای از پیکاپ‌های P-90 تمام ظرافت‌های صدای Hollowbody متمایز، از لطیف و ملایم تا صدای غرغر را به تصویر می‌کشند.

گیتار الکتریک Godin 5th Avenue CW Kingpin II P90 Hollowbody

Godin 5th Avenue CW Kingpin II P90 Hollowbody محصول
بدنه توخالی (Hollowbody) نوع بدنه
گیلاس وحشی کانادایی چوب بدنه
افرای رگه‌دار نقره‌ای دسته
ررزوود (Rosewood) فینگر برد
2 پیکاپ سینگل کویل P-90 از کمپانی Godin  قطعات الکترونیکی
فولک صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • چوب‌های منحصر به فردی که باعث متمایز شدن شما از سایر گیتاریست‌ها می‌شود.

 • بدنه توخالی برای صدایی عمیق و پُر

 • پیکاپ‌های P90 برای افزایش قابل توجه صداهای میانی

نقاط ضعف:

 • ممکن است پیکاپ‌های دوبل P-90 برای همه مناسب نباشد.

گیتار الکتریک Fender American Vintage II 1961 Stratocaster

صدای تاریخی برای درخشش موسیقی شما!

با گذشت دهه‌ها، استراتوکستر فراگیر فندر همچنان به عنوان گیتار الکتریک شش سیمه ثابت قدمی باقی مانده است که فراتر از ریشه‌های راک سرف دهه ۶۰، در سبک‌های مختلف جای خود را باز کرده است. با انتخاب هر استرات، به سختی می‌تواند پیش بیاید که اشتباه کرده باشید، گیتار الکتریک Fender American Vintage II 1961 Stratocaster از بهترین گیتار الکتریک های سال 2024 می باشد بسیار فراتر از یک عنوان شیک و ظاهر براق است. سازندگان ماهر فندر تمام تلاش خود را کرده‌اند تا اطمینان حاصل کنند که این استرات تمام ویژگی‌های طراحی هم‌نام دوران خودش را با جزئیات دقیق بازتولید کند. بدنه‌ این گیتار از چوب آلدر، دسته از فینگر برد از رزوود ساخته شده است.

خرید گیتار الکتریک های برند Fender

این گیتار دارای خرک استخوانی، مقیاس 25.5 اینچی و ۲۱ فرت بلندِ قدیمی است که روی شعاع کلاسیک ۷ و ¼ اینچی فینگر برد کشیده شده‌اند و در نهایت منجر به صداهای نمادینی می‌شود که راک اند رول را تعریف می‌کنند.

گیتار الکتریک Fender American Vintage II 1961 Stratocaster

روکش نیترو می‌خواهید؟ دارد! ترمولوی هماهنگ وینتج؟ دارد! شکل دسته‌ C شکل واقعی ۶۱، گوشی‌های کوک‌ “Fender Deluxe” و پیکاپ‌های تک‌سیم‌پیچ وینتج اصل ۶۱؟ بله، همه را دارد!

Fender American Vintage II 1961 Stratocaster محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
توس (Alder) چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
ررزوود (Rosewood) فینگر برد
3 پیکاپ سینگل کویل Pure Vintage 61 Strat  قطعات الکترونیکی
راک کلاسیک صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • گستره وسیعی از تُن صدا با 3 پیکاپ سینگل کویل
 • ظاهر و صدای کلاسیک
 • ساخت آمریکا در کرونا، کالیفرنیا

نقاط ضعف:

 • گیتارهای S-شکل ممکن است برای همه مناسب نباشند. خوشبختانه سری فندر American Vintage II گیتارها و پیکاپ‌های متنوعی برای انتخاب دارد.

گیتار الکتریک Gibson SG Standard ’61 Faded Maestro Vibrola

ویبرولای روی بدنه و فرت‌های پیشرفته (Plek’d) – این گیتار هر چیزی به جز استاندارد است!

این گیتار الکتریک Gibson SG Standard ’61 Faded Maestro Vibrola دارای روکش روستیک و محو‌شده‌ گیلاسی وینتج است که جذابیت فوق‌العاده‌ای به آن می‌بخشد. طرفداران Gibson و نوازندگان SG که به دنبال صدای ملایم‌تر SG هستند، می‌توانند از Maestro Vibrola این SG نهایت استفاده را ببرند، که خم‌های نرم و روان سیم‌ها را به راحتی امکان‌پذیر می‌کند. این SG به‌طور سنتی برای صدای آتشین با رنگ و بوی وینتج با دو هامباکر Gibson Burstbucker دهه ۶۰ روی بدنه ساخته شده است. این Burstbucker ها به طور گسترده به عنوان بهترین هامباکرهای به سبک PAF در دسترس امروز در نظر گرفته می‌شوند. Burstbucker ها در حالت نوازندگی تمیز، شفافیت کلاسیک PAF را به خود می‌گیرند، اما هنگامی که برای صداهای استادیومی تحت فشار قرار می‌گیرند، به سرعت اشباع می‌شوند. علاوه بر این، فینگر برد رزوود این SG تحت فرآیند Plek برای تسطیح فرت‌ها قرار گرفته است که ارزش آن صدها دلار است. فرآیند Plek Pro با هدایت کامپیوتر، تمام فرت‌های شما را برای راحتی و هماهنگی بی‌عیب و نقص از همان ابتدا تراز و مرتب می‌کند.

گیتار الکتریک Gibson SG Standard ’61 Faded Maestro Vibrola

Gibson SG Standard ’61 Faded Maestro Vibrola محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
ماهاگونی چوب بدنه
ماهاگونی دسته
ررزوود (Rosewood) فینگر برد
2 هامباکر Gibson ’60s Burstbucker  قطعات الکترونیکی
راک کلاسیک صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • بدنه‌ نمادین دو شاخه‌ این گیتار و صدای خاص آن
 • ترمز لرزشی Maestro Vibrola برای اضافه کردن لرزش (ویبراتو) به صدا
 • دسته با فرت‌های Plek شده برای سهولت در نواختن

نقاط ضعف:

 • ممکن است این مدل SG مناسب شما نباشد، اما خوشبختانه مجموعه اورجینال گیبسون طیف گسترده‌ای از گیتارها را ارائه می‌دهد که تقریباً برای هر نوازنده‌ای مناسب است.

گیتار الکتریک D’Angelico Excel Mini DC Tour Semi-hollowbody

اندازه کوچک‌تر، پتانسیل صوتی بدون سازش

تخصص بی‌نظیر D’Angelico تا حد زیادی حول محور تسلط آن‌ها بر طراحی گیتارهای توخالی، نیم‌توخالی و آکوستیک می‌چرخد، و با دقت تن وود، الکترونیک و رزونانس را برای تولید مجموعه‌ای برانگیزاننده از امکانات صوتی متعادل می‌کند. از بهترین گیتار الکتریک های سال 2024 می توان به گیتار الکتریک Semi-hollowbody D’Angelico Excel Mini DC Tour اشاره کرد که، بدنه‌ کلاسیک DC این شرکت برای سازی به همان اندازه ارزشمند برای اجراهای خیابانی و صحنه‌ای کوچک‌تر می‌شود – همه این‌ها بدون خدشه‌دار کردن کیفیت صدا است. 

به لطف فینگر برد آبنوس و بدنه‌ لایه‌لایه‌ افرا، پایداری و شفافیت در این گیتار فراوان است. دسته ۳ تکه‌ افرا و گردوی آن برای جلوگیری از تاب‌برداشتن یا پیچ‌خوردگی، پایداری ابعادی را افزایش می‌دهد و دارای ظاهر C شکل انعطاف‌پذیری است که به راحتی با سبک‌های بی‌شمار سازگار می‌شود. دو پیکاپ Supro Bolt Bucker با مهارت، صدای درخشان و طنین‌انداز Mini DC Tour را به تصویر می‌کشند.

گیتار الکتریک D'Angelico Excel Mini DC Tour Semi-hollowbody

D’Angelico Excel Mini DC Tour Semi-hollowbody محصول
بدنه نیمه توخالی (Semi-hollowbody) نوع بدنه
افرای لمینت شده (میپل) چوب بدنه
سه تکه: افرا/ گردو/ افرا دسته
آبنوس (Ebony) فینگر برد
2 پیکاپ هامباکر Supro Bolt Bucker  قطعات الکترونیکی
آر اند بی و سول صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • بدنه کوچک‌تر نسبت به سایر گیتارهای نیمه توخالی به سبک ۳۳۵
 • دو هامباکر که صدای گرم، واضح و قدرتمندی را ارائه می‌دهند.
 • دسته با شکل C که برای تمام سبک‌ها و نوازندگان راحت است.

نقاط ضعف:

 • در این محدوده قیمتی، ایراد خاصی ندارد.

گیتار الکتریک ESP LTD KH-V Kirk Hammett Signature

سبک “Trapped Under Ice” – فوق العاده سرد!

نگاهی گذرا به مجموعه گیتارهای منحصر به فرد Kirk Hammett نشان می دهد که او علاقه زیادی به بدنه های Super-S، طراحی هنری فیلم های ترسناک کلاسیک و گیتار های نوک تیز دارد. سابقه او در استفاده از ابزارهای V شکل برای نواختن موسیقی متال و خلق هرج و مرج به چندین دهه و همکاری با چندین شرکت مختلف برمی گردد، اما از اواخر دهه 1990 هیچ گیتار Kirk Hammett Signature با برند ESP به بازار عرضه نشده بود.

خرید گیتار الکتریک های برند ESP

با این حال، پس از گذشت بیش از 25 سال، گیتار الکتریک ESP LTD KH-V Kirk Hammett Signature با ظاهری خیره کننده و رنگ مشکی براق و درخشان و مجهز به پیکاپ های هامباکر Hammett’s signature EMG Bone Breaker که به صورت سفارشی با استفاده از آهنرباهای سرامیکی و Alnico V برای بازتولید طیف گسترده ای از ریتم های کوبنده و تکنوازهای Kirk Hammett طراحی شده اند، بار دیگر به میدان آمده است. این گیتار LTD KH-V برای سرعت طراحی شده است و از بدنه SV نسل جدید ESP استفاده می کند که با گیتار الکتریک پرفروش ESP LTD Alexi Hexed به شهرت رسید و در سری گیتارهای ESP LTD Signature یک برادر همتای دیگر به نام گیتار الکتریک ESP LTD Gary Holt GH-SV نیز دارد. با این حال، برخلاف این دو گیتار، KH-V در حال حاضر تنها گیتاری است که برای نوازندگانی که به دنبال سیستم ترمولو قفل شونده نیستند، از پل TOM و طراحی سیم از طریق بدنه استفاده می کند.

گیتار الکتریک ESP LTD KH-V Kirk Hammett Signature

ESP LTD KH-V Kirk Hammett Signature محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
Korina چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
آبنوس (Ebony) فینگر برد
2 هامباکر EMG Bone Breaker  قطعات الکترونیکی
ثرَش متال صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • ساخته شده بر اساس تمام مشخصات کیرک همت
 • در ۳ طرح رنگی منحصر به فرد و چشمگیر عرضه می‌شود
 • تنها گیتار الکتریکی ESP LTD سری SV است که با طراحی اتصال مستقیم سیم‌ها (String-Through) ارائه می‌شود

نقاط ضعف:

 • این مدل از نظر سبک موسیقی چندان تطبیق‌پذیر نیست. برای داشتن گزینه‌های صدایی بیشتر، سایر گیتارهای امضای ESP LTD را بررسی کنید.

گیتار الکتریک Fender Gold Foil Jazzmaster

سورپرایز بهاری از طرف فندر

فندر امسال با مجموعه‌ای از گیتارهای با بدنه‌های کلاسیک که به پیکاپ‌های Gold Foil مجهز شده‌اند، نوازندگان را غافلگیر کرد. گیتار الکتریک Fender Gold Foil Jazzmaster، با بدنه‌ ماهونی منحصر به فرد و گزینه‌های متنوع پیکاپ، به سرعت به یکی از محبوب‌ترین گیتارهای این سری در میان طرفداران تبدیل شده است.

سه مینی هامباکر گلد فویل در کنار یک سیستم سوئیچینگ الهام‌گرفته از فندر جگوار، صدای کلاسیک و در عین حال قدرتمندتری نسبت به پیکاپ‌های سینگل کویل جازمستر یا گلد فویل‌های استاندارد ارائه می‌دهند. آهنرباهای Alnico V به‌کار رفته در این پیکاپ‌های گلد فویل، خروجی به مراتب قوی‌تری نسبت به نسخه‌های قدیمی دارند – بنابراین می‌توان گفت آن‌ها الهام‌گرفته از مدل‌های قدیمی اما با خروجی مدرن هستند که در کابل های طویل، افت کیفیت صدا نخواهند داشت.

خرید گیتار الکتریک های برند Fender

این گیتار را می‌توانید با پدال اوردرایو فندر هامرتون برای دستیابی به صدای گاراژ راک یا با پدال Fender Tre-Verb Tremolo/Reverb برای داشتن گرمای صدای هامباکر با جذابیت لو-فای ست کنید. همچنین، یک سیستم لرزش‌گیر Bigsby اصیل نیز روی این گیتار تعبیه شده است. پس با خیال راحت بنوازید!

گیتار الکتریک Fender Gold Foil Jazzmaster

Fender Gold Foil Jazzmaster محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
ماهاگونی چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
آبنوس (Ebony) فینگر برد
3 پیکاپ مینی هامباکر فندر Gold Foil  قطعات الکترونیکی
راک گاراژ، لو-فاي و ایندی راک صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • ظاهری جدید برای یک کلاسیک کالت
 • بریج به سبک موستانگ برای پایداری بیشتر
 • ترمولو B50 برای ایجاد صدای موج‌دار و ویبراتوی عمیق

نقاط ضعف:

 • سری گلد فویل فندر از چوب و پیکاپ‌های سنتی این برند فاصله می‌گیرد.

گیتار الکتریک Strandberg Boden Prog NX 6

عملکرد بدون سر، چند مقیاسی و مهندسی دقیق

شرکت Strandberg  با گیتارهای headless shred machines معروف شده است، در حالی که برخی افراد بدبینانه فکر می کردند این یک مد زودگذر شبیه به دهه 80 میلادی است، Strandberg ثابت کرده است که با طراحی های بدون سر می توان طیف گسترده ای از صداها را کاوش کرد. به عبارت دیگر، این فقط یک تازگی نیست و گیتار الکتریک Strandberg Boden Prog NX 6 که یکی از بهترین گیتار الکتریک های سال 2024 می باشد، محصول پرچمدار این شرکت، یک کلاس استاد در زمینه کارایی است که برای دستیابی به حداکثر پتانسیل صوتی با دقت مهندسی شده است. بدنه باتلاق خاکستر با رویه افرا و فینگر برد Richlite پیشرفته، وزن و شفافیت را با پایداری پرطنین متعادل می‌کند.

Boden Prog NX 6 با 24 فرت گسترده، فرت‌بورد چند مقیاسی ظریف و شعاع 20 اینچی، انتخابی برجسته برای گیتاریست‌های متال مدرن است که از یکپارچگی صوتی نوازندگی اکتان بالا در هر سبک و کوک قدردانی می‌کنند.

به علاوه، ترکیب هامباکرهای Suhr SSV و SSH+ این گیتار، گرما و شفافیت را با هم ترکیب میکند و کلید سلکتور پنج حالته، انعطاف پذیری صوتی زیادی را ارائه می دهد. همچنین با وجود ترمولوی EGS Rev7 شرکت Strandberg، هرگز از نظر پتانسیل بیانگری کمبود نخواهید داشت.

گیتار الکتریک Strandberg Boden Prog NX 6

Strandberg Boden Prog NX 6 محصول
بدنه توپر (SOLID) نوع بدنه
خاکستر باتلاق (Swamp Ash) چوب بدنه
افرا (میپل) دسته
ریچلایت (Richlite) فینگر برد
دسته: هامباکر Suhr SSV
بریج: هامباکر Suhr SSH+
 قطعات الکترونیکی
متال مدرن صدای تولیدی

نقاط قوت:

 • فوق العاده سبک و راحت
 • دو هامباکر که طیف وسیعی از صداها را ارائه می دهد
 • یکی از چشم نوازترین گیتارهای این لیست

نقاط ضعف:

 • طراحی و شکل بدنه این مدل ممکن است مورد پسند همه نباشد.

راهنمای انتخاب بهترین گیتار الکتریک

چه کسی تا به حال آرزوی نواختن گیتار الکتریک مقابل هزاران طرفدار فریادگر را نداشته است؟ در حالی که دنیای ساز می تواند به شما در تقویت مهارت های گیتار شما کمک کند، ما همچنین می توانیم گیتار الکتریک مناسب را در دستان شما قرار دهیم! این راهنمای خرید شامل اطلاعاتی برای کمک به شما در انتخاب بهترین گیتار الکتریک برای نیازهایتان است.

از آنجایی که هنگام خرید گیتار الکتریک موارد زیادی برای بررسی وجود دارد، در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با شماره 02144879833 با ما تماس بگیرید.

آناتومی یک گیتار الکتریک

گیتارهای الکتریک در انواع بدنه، چوب و قطعات الکترونیکی بسیار متنوعی موجود هستند. ما در زیر به برخی از جنبه های مهم می پردازیم. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله راهنمای خرید گیتار الکتریک را مطالعه فرمایید.

آناتومی یک گیتار الکتریک

تن وود های گیتار الکتریک: امضای صوتی

از اولین روزهای موسیقی، سازها و انواع چوب با هم ارتباط داشته اند و گیتارهای الکتریک نیز تفاوتی ندارند. چوب هایی که در گیتارهای الکتریک استفاده می شود به عنوان “تن وود” شناخته می شوند. اینها به خاطر داشتن صداهای مطلوب و ماندگاری در سازهای موسیقی شناخته شده هستند. جالب است که توجه داشته باشید که خود چوب بسته به اینکه در کدام قسمت گیتار استفاده می شود، ویژگی های متفاوتی به خود می گیرد.

چوب های ذکر شده در زیر رایج ترین چوب های گیتار الکتریک هستند، اگرچه چوب های دیگری نیز پیدا خواهید کرد. حتی اگر یک گیتار دارای چوب های مشابه گیتار دیگری باشد، باز هم ممکن است صدای بسیار متفاوتی داشته باشد.

چوب های رایج:

 • توس (Alder): سبک با صدایی متعادل
 • خاکستر (Ash): با رگه های باز و صدایی متعادل؛ عالی برای روکش های شفاف
 • باسوود (Basswood): سبک و با صدای گرم با میان رده های قوی
 • کورینا (Korina): وزن متوسط تا سنگین؛ بسیار گرم با فرکانس های بالای کمتر
 • ماهاگونی (Mahogany): وزن متوسط تا سنگین؛ بسیار گرم با پایداری عالی
 • افرا (Maple): وزن متوسط تا سنگین؛ بسیار روشن با پایداری طولانی
 • چوب سفید (Poplar): چوب سخت سبک با صدایی روشن و واضح

چوب های رایج دسته گیتار:

 • افرا (Maple): متراکم، سخت و محکم؛ صدای بسیار روشن با پایداری عالی
 • ماهاگونی (Mahogany): صدای بسیار گرم و حجیم

چوب های رایج فینگر برد:

 • افرا (Maple): متراکم، سخت و محکم؛ مناسب برای نواختن سریع؛ صدای بسیار روشن با پایداری عالی
 • رزوود (Rosewood): نرم و روان با صدایی بسیار گرم
 • آبنوس (Ebony): چوب بسیار سخت؛ نرم و روان برای نواختن؛ صدای بسیار روشن با پایداری طولانی
 • pau ferro: چوب بسیار سخت؛ نرم و روان برای نواختن؛ صدایی روشن تر از رزوود و گرم تر از آبنوس

۳ بدنه، ۳ صدای متفاوت

گیتارهای الکتریک در سه نوع اصلی وجود دارند: 

 1. بدنه توپر (solidbody)
 2.  بدنه نیمه توخالی (semi-hollowbody) 
 3.  بدنه توخالی (hollowbody)

 گیتارهای بدنه توپر همانطور که از اسمشان پیداست بدنه ای از چوب توپر دارند. گیتار بدنه توخالی شبیه گیتار آکوستیک ساخته شده و داخل آن کاملا تو خالی است. گیتار بدنه نیمه توخالی بدنه توخالی را با یک بلوک مرکزی توپر ترکیب می کند.

چطور پیکاپ ها میتوانند صدای گیتار الکتریک شما را تحت تاثیر قرار دهند

پیکاپ های سینگل کویل

تمام گیتارهای الکتریک اولیه از پیکاپ های سینگل کویل استفاده می کردند. یک پیکاپ سینگل کویل فقط یک سیم پیچ سیم دارد. این پیکاپ ممکن است یک آهنربای تکی، یک آهنربا با پیچ برای قطعه قطب قابل تنظیم یا یک آهنربای جداگانه برای هر سیم داشته باشد. صرف نظر از تعداد و چینش آهنرباها، اگر فقط یک سیم پیچ سیم داشته باشد، همچنان یک پیکاپ سینگل کویل محسوب می شود.

متاسفانه، یک کویل سیم نیز یک آنتن بسیار کارآمد است. یک کویل سیم تابش الکترومغناطیسی را از هوا جذب می کند. ما در همه جا توسط این تابش احاطه شده ایم – به طور قابل توجهی نویز 60 هرتزی سیم کشی ساختمان، نویزهای الکتریکی ناشی از لامپ های فلورسنت و مانیتورهای کامپیوتر یا تلفن های همراه. به طور خلاصه، پیکاپ های سینگل کویل به میدان های الکترومغناطیسی بسیار حساس هستند. برای اطلاعات بیشتر مقاله انواع پیکاپ گیتار را مطالعه فرمایید.

پیکاپ های سینگل کویل صدایی نازک، تمیز و شفاف دارند. این پیکاپ ها معمولاً حدود 0.75 اینچ عرض و 2.5 اینچ طول دارند. پیکاپ های سینگل کویل در گیتارهای فندر مانند استراتوکستر و تلکستر رایج هستند – گیتارهایی که هر دو در راک، کانتری و پاپ بسیار رایج هستند. از نوازندگان برجسته صدای سینگل کویل فندر استرات می توان به جیمی هندریکس، اریک کلاپتون و استیوی ری وان اشاره کرد. نوازندگان معروف تله کستر شامل بروس اسپرینگستین، باک اوونز و جانی پايچك هستند. P-90 نوع دیگری از پیکاپ های سینگل کویل با صدایی است که بین پیکاپ سینگل کویل به سبک استرات و پیکاپ هامباکر به سبک PAF قرار می گیرد.

پیکاپ های هامباکر

در دهه 1950، تد مک کارتی، رئیس شرکت گیبسون و مهندسی با سابقه، وظیفه طراحی پیکاپی را به والت فولر و ست لاور محول کرد که در حضور ترانسفورماتورها، رئوستات ها و سایر تداخلات الکتریکی مستعد “وزوز” نباشد. لاور کار خود را در سال 1954 آغاز کرد و یک سال بعد درخواست ثبت اختراعی برای یک پیکاپ ثبت کرد که از دو سیم پیچ برای حذف یا “تقویت” وزوز استفاده می کرد، که اکنون به طور کلی به عنوان “هامباکر” شناخته می شود.

یک هامباکر به جای یک سیم پیچ از دو سیم پیچ سیم به طرز ماهرانه ای استفاده می کند و سیم پیچ ها به صورت “خارج از فاز” سیم کشی می شوند به گونه ای که هرگونه وزوز (یا EMF) که در هر سیم پیچ وارد می شود زمانی که خروجی دو سیم پیچ ترکیب می شود، حذف می شود.

توضیح در مورد دسته گیتار الکتریک

هیچ دو گیتاریست شبیه هم نیستند و ترجیحات گیتار آنها بسیار متفاوت است. این موضوع در مورد دسته های گیتار نیز صدق می کند – شما با تنوع تقریبا گیج کننده ای از سازندگان مختلف گیتار پیدا خواهید کرد! اما ما می توانیم موضوع دسته را به چهار عامل مهم محدود کنیم:

 1.  چوب (نوع و تعداد قطعات)
 2.  اتصال دسته (نحوه اتصال آن به بدنه گیتار)
 3.  پروفایل (عرض، ضخامت و شکل)
 4.  شعاع فینگر برد.

چوب دسته از چه نوعی باشد؟

اینکه دسته گیتار شما یک تکه باشد یا از دو یا چند تکه لمینت شده با هم ساخته شده باشد (این اغلب باعث استحکام بیشتر دسته می شود)، چوبی که برای ساخت آن استفاده می شود اغلب موضوعی بحث برانگیز است. مسائل بر روی سختی چوب (که توسط سفتی بافت چوب تعیین می شود) و وزن (که عامل مهمی در ساخت یک گیتار متعادل است) متمرکز است. در اینجا توضیح مختصری از برخی از چوب های رایج دسته گیتار آورده شده است:

 • افرا: این همان چوبی بود که لئو فندر در اولین گیتار الکتریک بدنه توپر (که به تلکستر معروف شد) استفاده کرد. افرا به طور متوسط سخت است و وزن متوسطی دارد که برای فندر به خوبی عمل می کرد بدون اینکه باعث شود گیتار از نظر دسته سنگین شود. فندر همچنین اجازه داد تا افرا به عنوان فینگر برد گیتار عمل کند.
 • ماهون یا ماهاگونی: گیتارهای آکوستیک مدت زمان زیادی از این چوب برای دسته استفاده کرده اند. این چوب کمی انعطاف پذیرتر از افرا و کمی سبک تر از آن است. رنگ طبیعی تیره متمایز آن تضاد بسیار زیبایی با رویه افرا یا صنوبر ایجاد می کند. بسیاری از گیتارهای آکوستیک نیز از ماهون برای پشت و کناره های خود استفاده می کنند.
 • رزوود: این چوب سنگین با بافت متراکم در انواع مختلفی وجود دارد. یک نوع از آن – رزوود برزیلی – در حال حاضر به دلیل مصرف بیش از حد و جنگل زدایی کمیاب و گران است. رزوود همچنین به دلیل سطح صاف و سختی که دارد اغلب برای فینگر برد استفاده می شود. پل رید اسمیت گیتارهای الکتریکی با دسته های رزوود می سازد و بسیاری از گیتارهای آکوستیک نیز از این چوب استفاده کرده اند.
 • Pau ferro: این جایگزین آینده دار برای رزوود برزیلی (نام آن به معنای واقعی کلمه “چوب آهن” است) سنگین و غیرقابل نفوذ است که باعث می شود به راحتی پرداخت شود و برای دسته و فینگر برد محبوب باشد.
 • باسوود: با توجه به بافت نسبتا پهن این چوب که آن را از سایر چوب ها نرم تر می کند، باسوود هم در گیتارهای آکوستیک اقتصادی و هم در ساز های الکتریکی رده بالا جای خود را پیدا کرده است.

گردن یا دسته گیتار

اتصال دسته نقطه ای است که دسته به بدنه گیتار متصل می شود. این امر به چند دلیل یک فرآیند مهم است. اولا، اتصال باید بتواند فشار و تنشی را که هنگام نصب و کوک شدن سیم های گیتار ایجاد می شود، تحمل کند – و این فشار می تواند بسیار زیاد باشد! دوما، اتصال دسته به بدنه گیتار بر صدای ساز نهایی تأثیر می گذارد، حتی اگر فقط به دلیل افزایش جرم گیتار باشد. به همین دلایل و دلایل دیگر، اتصال دسته در هر دو گیتار آکوستیک و الکتریک به دقت طراحی و ساخته شده است. سه روش اصلی برای اتصال دسته وجود دارد:

 • دسته ست (یا توکار): این به سادگی به این معنی است که دسته چسبانده شده است. این روش به قدمت گیتارهای آکوستیک بوده است و تقریباً همیشه در ساخت گیتار آکوستیک استفاده می شود (به جز یک استثنای قابل توجه که در زیر توضیح داده شده است). دسته ست به دقت برش داده می شود تا با نقطه اتصال خود روی بدنه گیتار مطابقت داشته باشد، و این دو قسمت تقریباً همیشه با اتصالات دم کبوتری برای به حداکثر رساندن سطح چسبندگی و به حداقل رساندن لرزش دسته متصل می شوند. گیتارهای الکتریک Gibson Les Paul نمونه های بارز گیتارهای الکتریکی با دسته ست هستند.
 • دسته پیچ: این اصطلاح به Telecaster لئو فندر اعمال شد. از قضا، فندر اصلاً از پیچ استفاده نمی کرد – دسته گیتار او با چهار پیچ چوبی به بدنه اسلب متصل می شد. با این وجود، این نام جا افتاد. برخی از تولیدکنندگان واقعاً از پیچ استفاده می کنند. تیلور، سازنده سفارشی گیتارهای آکوستیک و الکتریک، یک طراحی پیچشی ویژه را توسعه داد که در آن سر پیچ داخل بدنه گیتار قرار دارد. تقریباً تمام دسته های پیچشی دیگر روی گیتارهای الکتریکی بدنه توپر دیده می شوند.
 • دسته سراسری: این روش منحصراً به گیتارهای بدنه توپر محدود می شود. دسته در واقع جزء جدایی ناپذیر بدنه گیتار است و کل طول ساز را گسترش می دهد. در واقع، گیتارهای اولیه آزمایشی لس پاول با یک تیر چوبی 10 سانتی متری شروع شد که از دم به هد استاک کشیده می شد، و نیمه های اره شده بدنه گیتار به طرفین آن چسبانده می شد. طرح های پیشرفته تر دسته سراسری از اتصالات دم کبوتری یا دادو (زبانه های یک تکه که در شکاف های دیگر قرار می گیرند) برای اتصال دسته تمام قد به بال های بدنه استفاده می کنند. برخی از نوازندگان احساس می کنند که جرم کمتر بال های بدنه باعث کاهش رزونانس فرکانس پایین می شود و گیتاری با صدای روشن و نازک ایجاد می کند. سازهای دسته سراسری در شرایط نواختن با صدای بلند که نیاز به تفکیک و بم واضح دارند، به خوبی عمل می کنند. برخی از گیتارهای دسته سراسری (مثلاً Gibson Firebird) از یک تکه چوب ماهون استفاده می کنند. این چوب نرم‌تر، صدای گرم‌تر و گردتری را ارائه می‌دهد که بیشتر شبیه گیتار دسته ست است.

اشکال ها: “C”، “U” یا “V”

شکل دسته احتمالا شخصی ترین عنصر یک گیتار است. این بر نحوه “قرار گرفتن” دست و انگشتان شما روی دسته و نحوه حرکت آسان از یک فرت به فرت دیگر تاثیر می گذارد. از همان ابتدا، گیتارهای آکوستیک از برخی تغییرات شکل “C” استفاده می کردند. سازندگان گیتار الکتریک آزمایش های زیادی انجام داده اند و با توجه به ترجیحات نوازندگان، انواع اشکال تکامل یافته است. استراتوکسترهای فندر مورد علاقه جف بک دارای شکل “C” بسیار چاق بودند. مدل‌های فعلی استرات سفارشی آرتیست جف بک فندر، دارای شکل “C” کوچک‌تر برای راحتی بیشتر نوازنده هستند. شبیه به شکل “C”، ظاهر دسته بیضی شکل است. این منحنی کمتری در پشت دارد و طرفداران خاص خود را دارد.

اشکال دسته گیتار الکتریک

در طرف دیگر، شکل “U” قرار دارد – یک شکل تقریبا مستطیلی که روی بسیاری از فندرها ظاهر می شود و شاید برای نوازندگانی با انگشتان بلند مناسب تر باشد. اریک کلپتون از دسته V شکل استفاده می کرد که شیاری راحت در وسط ایجاد می کند. یک نوع از این شکل، “V معکوس” است که در سمت باس ضخیم تر و در سمت تریبل نازک تر است.

عرض به اندازه شکل در ظاهر دسته اهمیت دارد و باعث می شود برخی از سازندگان گیتار آنالوگ حروف را کنار بگذارند و اشکال را به عنوان “پهن-چاق” یا “معمولی-نازک” و غیره توصیف کنند. در این موارد، عرض ها “پهن”، “معمولی” یا “باریک” هستند و عمق ها از “چاق” تا “معمولی” تا “نازک” متغیر هستند. این اغلب توصیف واضح تری از شکل ها را ارائه می دهد و می تواند هنگام خرید آنلاین گیتار الکتریک به شما کمک کند. به عنوان مثال، پل رید اسمیت از این نوع توصیفات استفاده می کند.

شعاع فینگر برد

فینگر برد گیتار الکتریک به طور معمول گرد است و درجه قوس آن به عنوان “شعاع” بیان می شود. شعاع فینگر برد انحنای فینگر برد در سراسر دسته از پایین ترین سیم تا بالاترین سیم است و مانند شعاع یک دایره اندازه گیری می شود. اگر عدد کم باشد، مانند 7.25 اینچ، فینگر برد گردتر خواهد بود. اگر عدد بالاتر باشد، مانند 12 یا 16 اینچ، فینگر برد صاف تر خواهد بود.

آیا فرت ها مهم هستند؟

اکثر گیتارنوازان واقعاً به فرت ها فکر نمی کنند، اگرچه این می تواند بر صدا و قابلیت نواختن تأثیر بگذارد. در عوض، اکثر نوازندگان فرت ها را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از فینگر برد گیتار در نظر می گیرند. اگر یک گیتار دارای دسته ای صاف و قابل نواختن باشد که به شما امکان می دهد نت ها را خم کنید، ضربه و کشش انجام دهید و در تمام موقعیت ها در امتداد دسته نت ها را به طور واضح اجرا کنید، به این معنی است که فرت ها کاملاً با هم منطبق شده اند و به درستی “پرداخت” شده اند تا بهترین عملکرد کلی را ارائه دهند. نکته نهایی این است که فرت ها مهم هستند، اما این سازنده است که بهترین صلاحیت را برای تعیین اندازه و ضخامت سیم فرت متناسب با فینگر برد سازهای خود دارد.

تعداد فرت های روی یک گیتار تعداد نت های موجود برای هر سیم را تعیین می کند. یک گیتار با 24 فرت دو نت بیشتر در بالاترین محل نت نسبت به گیتار با 22 فرت ارائه می دهد.

چه چیزی را در یک گیتار الکتریک جستجو کنیم؟

شکل بدنه، چوب و رنگ

همانطور که عرض کردیم گیتارهای الکتریک در سه مدل اصلی بدنه عرضه می شوند: 

 1. بدنه توپر (solidbody)
 2. بدنه نیمه توخالی (semi-hollowbody)
 3.  بدنه توخالی (hollowbody)

هنگامی که به پایداری (مدت زمان لرزش صدا)، تقویت زیاد و افکت های فراوان نیاز دارید، گیتار بدنه توپر انتخاب خوبی است. گیتارهای بدنه نیمه توخالی زمانی مفید هستند که به صدای آکوستیک بیشتر گیتار با سطوح بالای تقویت نیاز دارید. گیتارهای بدنه توخالی (همچنین به نام گیتارهای “جاز” شناخته می شوند) صدای آکوستیک گیتار را ارائه می دهند اما در سطوح بالای تقویت ممکن است مستعد فیدبک (بازخورد ناخواسته) باشند.

انتخاب چوب به طور طبیعی بر رنگ و وزن گیتار تأثیر می گذارد، اما تعدادی عوامل دیگر نیز بر آن تاثیر می گذارند. چوب های گران قیمت به معنای گیتار خوش صدا تر نیستند. سوال مهمی که باید در نظر بگیرید این است که آیا صدای ساز را دوست دارید یا خیر.

در گیتارهای الکتریک، نوع روکش یا پرداخت به اندازه گیتارهای آکوستیک روی صدا تاثیر نمی گذارد، اما در هر صورت نیازی به نگرانی در مورد آن ندارید. سازندگان گیتار هنگام ساخت ساز این موضوع را در نظر می گیرند.

دسته، فرت ها، طول مقیاس و کوک

انتخاب نوع دسته برای گیتار شما به اندازه دست شما بستگی دارد. دسته ها در اشکال مختلفی مانند “C”، “نازک”، “پهن-نازک” و غیره عرضه می شوند.

برخی بر این باورند که دسته ست (یا چسبانده شده) نسبت به دسته پیچ دار پایداری بیشتری ارائه می دهد. این ممکن است بر انتخاب ساز شما تاثیر بگذارد، اما اگر یک فندر استراتوکستر می خواهید، پس دسته آن پیچ می شود. تمام. برعکس، اگر یک گیبسون لز پل را انتخاب کنید، با یک دسته ست ارائه می شود.

طول مقیاس (scale length) هم بر کیفیت صدای نت های تولید شده و هم بر کشش سیم در یک کوک خاص تاثیر می گذارد. طول مقیاس به طول لرزش سیم اشاره دارد که با فاصله بین خرک (nut) و پل (bridge saddle) تعیین می شود. جایگذاری فرت ها بر اساس طول مقیاس است، بنابراین طول مقیاس بلندتر فاصله بیشتری بین فرت ها دارد. اکثر گیتارهای الکتریک 22 فرت دارند. با این حال، اگر دوست دارید در محدوده نت های بالا بنوازید، یک دسته 24 فرت به شما یک اکتاو کامل بالاتر از فرت دوازدهم می دهد.

اکثر گیتارهای الکتریک مدرن از یکی از دو طول مقیاس رایج استفاده می کنند: طول مقیاس “گیبسون” (در 24.75 اینچ) به Les Paul حمله گرد و باس ضخیم آن را می دهد، و طول مقیاس “فندر” (در 25.5 اینچ) به Strat شفافیت و برندگی صدای آن را می دهد. طول مقیاس سوم، 25 اینچ، که توسط پل رید اسمیت و دیگران استفاده می شود، صدای متمایزی تولید می کند اما مصالحه ای بین “گیبسون” و “فندر” نیست.

لحن (intonation) تعیین می کند که آیا نت ها هنگام حرکت در امتداد دسته کوک هستند یا خیر. اگر فاصله بین فرت ها (معمولاً بالای فرت دوازدهم) کم یا زیاد باشد، گیتار قادر به نواختن در کوک نیست و در نتیجه به عنوان یک ساز ضبط یا اجرا بی فایده است.

پل، پیکاپ ها و گوشی کوک

دو نوع اصلی پل برای گیتارهای الکتریک وجود دارد:

 1.  ترمولو
 2. استاپ تیل

 پل ترمولو (یا ومی بار) به شما امکان می دهد همه سیم ها را به طور همزمان صاف یا خم کنید، اما می تواند کوک سیم ها را بهم بریزد. 

پل استاپ تیل از نظر کوک پایدارتر است و از آنجایی که به بدنه متصل است، برخی از نوازندگان احساس می کنند که پایداری بیشتری نسبت به پل ترمولو (که روی بدنه “شناور” است) ارائه می دهد.

برخی از گیتارها دو پیکاپ دارند – یکی نزدیک به دسته که صدای ضخیم تری را ارائه می دهد و دیگری نزدیک به پل که صدای زیرتری با کمی “زنگ” ایجاد می کند. یک کلید سه حالته به شما امکان می دهد بین پیکاپ ها انتخاب کنید یا آنها را با هم ترکیب کنید. برخی از گیتارها دارای یک کلید پنج حالته هستند که پیکاپ ها را ترکیب می کند و رابطه فاز آنها را برای تولید صداهای “شیشه ای” تغییر می دهد. پیکاپ سوم یا میانی نیز روی برخی از گیتارها برای گزینه های بیشتر ترکیب صدا در دسترس است.

نوع گوشی کوک روی گیتار شما بسیار مهم است. این همان چیزی است که به شما امکان می دهد سیم ها را کوک کنید و زیر و بم صحیح را حفظ کنید. گوشی های کوک بسته در برابر زنگ زدگی و مواد خورنده موجود در هوا مقاوم هستند و بنابراین به اندازه گوشی های کوک باز به نگهداری یا تعویض نیاز ندارند. برای اطلاعات بیشتر مقاله آموزش کوک کردن گیتار را مطالعه فرمایید.

سوالات متداول

بهترین گیتار الکتریک های سال 2024 برای مبتدیان کدام است؟

انتخاب بهترین گیتار الکتریک برای مبتدیان به عوامل مختلفی مانند بودجه، سبک موسیقی مورد علاقه و اندازه دست شما بستگی دارد. به طور کلی، گیتارهای با بدنه solidbody و 22 فرت برای مبتدیان مناسب تر هستند.

تفاوت بین گیتار الکتریک و گیتار آکوستیک چیست؟

گیتارهای الکتریک به طور کلی از چوب کمتری ساخته شده اند و بدنه توخالی ندارند. به همین دلیل، صدای آنها به طور طبیعی ضعیف تر است و برای شنیدن به تقویت کننده نیاز دارند. گیتارهای آکوستیک به طور طبیعی صدای بلندتری دارند و بدون نیاز به تقویت کننده می توان از آنها استفاده کرد.

بهترین راه برای یادگیری گیتار الکتریک چیست؟

روش های مختلفی برای یادگیری گیتار الکتریک وجود دارد. می توانید با یک معلم خصوصی کار کنید، به کلاس های گروهی بروید یا از منابع آنلاین مانند ویدیوها و مقالات آموزشی دنیای ساز استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *